– To połączenie umiejętności i doświadczenia programisty z marzeniem o tym, żeby się przydać społeczeństwu – mówi nam Marcin Dancewicz. Razem ze znajomymi z pracy założył internetowy targ lokalnych produktów – targ.info. Portal działa najprężniej na Dolnym Śląsku, ale ma ambicje, by stać się bazą ogólnopolską.
Córka Marcina jest alergiczką, więc zaczął szukać w supermarketach zdrowych, lokalnych produktów. Szybko doszedł do wniosku, że zdecydowana większość żywności jest sprowadzana z innych krajów, mimo że kilka kilometrów od sklepu można znaleźć “swojego” producenta, czy rolnika. Jako że prowadzi własną firmę IT w Lwówku Śląskim, wspólnie z koordynatorką Kasią Kwiatkowską i grafikiem Tomkiem Reksą postanowili coś w tej kwestii zmienić – stworzyli bazę, gdzie każdy może znaleźć domowy sok, ser prosto z gospodarstwa, świeże jajka, kiszonki, a nawet rękodzieło.
Ekipa portalu targ.info – Marcin, Kasia, Tomek i pomagający im programista Krzysiek – to bohaterowie kolejnego odcinka cyklu MOŻNA INACZEJ. Pokazujemy w nim ludzi, inicjatywy i projekty, które idą wbrew utartemu myśleniu, otwierając oczy na inny sposób podejścia do problemów naszej planety w dobie kryzysu klimatycznego i zanieczyszczenia powietrza.
Każdy, kto chce sprzedać swoje produkty, może bezpłatnie dodać ogłoszenie na portalu poprzez prosty formularz. Centralnym punktem targ.info jest mapa. – Dzięki temu klienci mogą zobaczyć, gdzie najbliżej ktoś sprzedaje mleko, czy warzywa. Fakt, że wszystkie potrzebne informacje i lokalizacja są w jednym miejscu, bardzo ułatwia lokalne zakupy – podkreśla Kasia.
Praca po godzinach dla innych
O internetowym Targu z Lwówka Śląskiego pisaliśmy już wcześniej, gdy jego twórcy stworzyli konto na Patronite, prosząc o wsparcie. Ujęło mnie to, że ktoś spędził tysiące godzin charytatywnych godzin, żeby coś zmienić w swoim otoczeniu; że zadał sobie pytanie, co jest jego najmocniejszą stroną i jak to wykorzystać w służbie innym i środowisku. Dla Tomka targ.info był też inspiracją, żeby zmienić własny styl życia. Zainteresował się zdrową żywnością już po tym, jak powstał pomysł stworzenia portalu.
Zobacz także: Rolnik uprawia warzywa w mieście. Klienci je pokochali [FILM]
– Sam się przekonałem, że jeżeli coś jest zdrowe, pomaga w całym funkcjonowaniu organizmu człowieka – zaznacza. – Mój kolega ostatnio dzwonił, żeby zapytać, gdzie kupić naturalną śmietanę. Dałem mu namiary. Nie dość, że pomogłem sobie, pomagam innym ludziom, co daje mi dużo radości.
Walka o niezależność na rynku żywności
Ważnym elementem misji Kasi, Tomka i Marcina jest to, aby ludzie mogli się spotykać, poznać swoich sąsiadów; zobaczyć na własne oczy, jak wygląda gospodarstwo, z którego produkty trafiają na stół. W trakcie tworzenia portalu odnieśli wrażenie, że nawet w małych miejscowościach mieszkańcy często nie wiedzą wzajemnie o swojej działalności.
– To, co się dzieje w supermarketach, jest przerażające. Jakiej jakości są te produkty, skąd są dowożone i jak miejscowi na tym tracą. Sami odbieramy sobie niezależność żywieniową, co jest straszne. Mam nadzieję, że targ.info i podobne akcje w jakimś stopniu to zmienią – podsumowuje Marcin.
—
Na zdjęciu: Krzysztof Suchecki, Katarzyna Kwiatkowska, Tomasz Reksa, Marcin Dancewicz
Zdjęcie: Zygfryd Turchan