Udostępnij

Zakupy u sąsiada zamiast supermarkecie. Znajomi z Dolnego Śląska wymyślili, jak je ułatwić [FILM]

09.03.2021

– To połączenie umiejętności i doświadczenia programisty z marzeniem o tym, żeby się przydać społeczeństwu – mówi nam Marcin Dancewicz. Razem ze znajomymi z pracy założył internetowy targ lokalnych produktów – targ.info. Portal działa najprężniej na Dolnym Śląsku, ale ma ambicje, by stać się bazą ogólnopolską. 

Córka Marcina jest alergiczką, więc zaczął szukać w supermarketach zdrowych, lokalnych produktów. Szybko doszedł do wniosku, że zdecydowana większość żywności jest sprowadzana z innych krajów, mimo że kilka kilometrów od sklepu można znaleźć “swojego” producenta, czy rolnika. Jako że prowadzi własną firmę IT w Lwówku Śląskim, wspólnie z koordynatorką Kasią Kwiatkowską i grafikiem Tomkiem Reksą postanowili coś w tej kwestii zmienić – stworzyli bazę, gdzie każdy może znaleźć domowy sok, ser prosto z gospodarstwa, świeże jajka, kiszonki, a nawet rękodzieło.

Ekipa portalu targ.info – Marcin, Kasia, Tomek i pomagający im programista Krzysiek – to bohaterowie kolejnego odcinka cyklu MOŻNA INACZEJ. Pokazujemy w nim ludzi, inicjatywy i projekty, które idą wbrew utartemu myśleniu, otwierając oczy na inny sposób podejścia do problemów naszej planety w dobie kryzysu klimatycznego i zanieczyszczenia powietrza.

Każdy, kto chce sprzedać swoje produkty, może bezpłatnie dodać ogłoszenie na portalu poprzez prosty formularz. Centralnym punktem targ.info jest mapa. – Dzięki temu klienci mogą zobaczyć, gdzie najbliżej ktoś sprzedaje mleko, czy warzywa. Fakt, że wszystkie potrzebne informacje i lokalizacja są w jednym miejscu, bardzo ułatwia lokalne zakupy – podkreśla Kasia.

Praca po godzinach dla innych

O internetowym Targu z Lwówka Śląskiego pisaliśmy już wcześniej, gdy jego twórcy stworzyli konto na Patronite, prosząc o wsparcie. Ujęło mnie to, że ktoś spędził tysiące godzin charytatywnych godzin, żeby coś zmienić w swoim otoczeniu; że zadał sobie pytanie, co jest jego najmocniejszą stroną i jak to wykorzystać w służbie innym i środowisku. Dla Tomka targ.info był też inspiracją, żeby zmienić własny styl życia. Zainteresował się zdrową żywnością już po tym, jak powstał pomysł stworzenia portalu.

Zobacz także: Rolnik uprawia warzywa w mieście. Klienci je pokochali [FILM]

– Sam się przekonałem, że jeżeli coś jest zdrowe, pomaga w całym funkcjonowaniu organizmu człowieka – zaznacza. – Mój kolega ostatnio dzwonił, żeby zapytać, gdzie kupić naturalną śmietanę. Dałem mu namiary. Nie dość, że pomogłem sobie, pomagam innym ludziom, co daje mi dużo radości.

Walka o niezależność na rynku żywności

Ważnym elementem misji Kasi, Tomka i Marcina jest to, aby ludzie mogli się spotykać, poznać swoich sąsiadów; zobaczyć na własne oczy, jak wygląda gospodarstwo, z którego produkty trafiają na stół. W trakcie tworzenia portalu odnieśli wrażenie, że nawet w małych miejscowościach mieszkańcy często nie wiedzą wzajemnie o swojej działalności. 

– To, co się dzieje w supermarketach, jest przerażające. Jakiej jakości są te produkty, skąd są dowożone i jak miejscowi na tym tracą. Sami odbieramy sobie niezależność żywieniową, co jest straszne. Mam nadzieję, że targ.info i podobne akcje w jakimś stopniu to zmienią – podsumowuje Marcin.

Na zdjęciu: Krzysztof Suchecki, Katarzyna Kwiatkowska, Tomasz Reksa, Marcin Dancewicz

Zdjęcie: Zygfryd Turchan

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.