Udostępnij

Zakupy u sąsiada zamiast supermarkecie. Znajomi z Dolnego Śląska wymyślili, jak je ułatwić [FILM]

09.03.2021

– To połączenie umiejętności i doświadczenia programisty z marzeniem o tym, żeby się przydać społeczeństwu – mówi nam Marcin Dancewicz. Razem ze znajomymi z pracy założył internetowy targ lokalnych produktów – targ.info. Portal działa najprężniej na Dolnym Śląsku, ale ma ambicje, by stać się bazą ogólnopolską. 

Córka Marcina jest alergiczką, więc zaczął szukać w supermarketach zdrowych, lokalnych produktów. Szybko doszedł do wniosku, że zdecydowana większość żywności jest sprowadzana z innych krajów, mimo że kilka kilometrów od sklepu można znaleźć “swojego” producenta, czy rolnika. Jako że prowadzi własną firmę IT w Lwówku Śląskim, wspólnie z koordynatorką Kasią Kwiatkowską i grafikiem Tomkiem Reksą postanowili coś w tej kwestii zmienić – stworzyli bazę, gdzie każdy może znaleźć domowy sok, ser prosto z gospodarstwa, świeże jajka, kiszonki, a nawet rękodzieło.

Ekipa portalu targ.info – Marcin, Kasia, Tomek i pomagający im programista Krzysiek – to bohaterowie kolejnego odcinka cyklu MOŻNA INACZEJ. Pokazujemy w nim ludzi, inicjatywy i projekty, które idą wbrew utartemu myśleniu, otwierając oczy na inny sposób podejścia do problemów naszej planety w dobie kryzysu klimatycznego i zanieczyszczenia powietrza.

Każdy, kto chce sprzedać swoje produkty, może bezpłatnie dodać ogłoszenie na portalu poprzez prosty formularz. Centralnym punktem targ.info jest mapa. – Dzięki temu klienci mogą zobaczyć, gdzie najbliżej ktoś sprzedaje mleko, czy warzywa. Fakt, że wszystkie potrzebne informacje i lokalizacja są w jednym miejscu, bardzo ułatwia lokalne zakupy – podkreśla Kasia.

Praca po godzinach dla innych

O internetowym Targu z Lwówka Śląskiego pisaliśmy już wcześniej, gdy jego twórcy stworzyli konto na Patronite, prosząc o wsparcie. Ujęło mnie to, że ktoś spędził tysiące godzin charytatywnych godzin, żeby coś zmienić w swoim otoczeniu; że zadał sobie pytanie, co jest jego najmocniejszą stroną i jak to wykorzystać w służbie innym i środowisku. Dla Tomka targ.info był też inspiracją, żeby zmienić własny styl życia. Zainteresował się zdrową żywnością już po tym, jak powstał pomysł stworzenia portalu.

Zobacz także: Rolnik uprawia warzywa w mieście. Klienci je pokochali [FILM]

– Sam się przekonałem, że jeżeli coś jest zdrowe, pomaga w całym funkcjonowaniu organizmu człowieka – zaznacza. – Mój kolega ostatnio dzwonił, żeby zapytać, gdzie kupić naturalną śmietanę. Dałem mu namiary. Nie dość, że pomogłem sobie, pomagam innym ludziom, co daje mi dużo radości.

Walka o niezależność na rynku żywności

Ważnym elementem misji Kasi, Tomka i Marcina jest to, aby ludzie mogli się spotykać, poznać swoich sąsiadów; zobaczyć na własne oczy, jak wygląda gospodarstwo, z którego produkty trafiają na stół. W trakcie tworzenia portalu odnieśli wrażenie, że nawet w małych miejscowościach mieszkańcy często nie wiedzą wzajemnie o swojej działalności. 

– To, co się dzieje w supermarketach, jest przerażające. Jakiej jakości są te produkty, skąd są dowożone i jak miejscowi na tym tracą. Sami odbieramy sobie niezależność żywieniową, co jest straszne. Mam nadzieję, że targ.info i podobne akcje w jakimś stopniu to zmienią – podsumowuje Marcin.

Na zdjęciu: Krzysztof Suchecki, Katarzyna Kwiatkowska, Tomasz Reksa, Marcin Dancewicz

Zdjęcie: Zygfryd Turchan

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.