Udostępnij

Zakwaszenie oceanów dosłownie rozpuszcza pancerze młodych krabów. Przyczyna: emisje CO2

03.02.2020

Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że przez zakwaszenie oceanów cierpią mieszkające w nim kraby, uznawane za wskaźnik kondycji wód. To może wskazywać, że ze względu na zmiany w oceanach cierpią także inne gatunki. Amerykańska agencja NOAA, która sfinansowała badanie, jako winnego wskazuje wzrastające emisje CO2.

Niepokojące wnioski płyną z najnowszych badań, opublikowanych w czasopiśmie naukowym „Science of the Total Environment„. Międzynarodowy zespół badaczy, na zlecenie amerykańskiej agencji National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) wykazał, że wzrost zakwaszenia w północno-zachodniej części Oceanu Spokojnego wpływa na żyjące w nim kraby Dungeness, a konkretnie najmłodsze osobniki.

Zakwaszone wody rozpuszczają bowiem komórki tworzące pancerz młodych krabików, utrudniając im zbudowanie wystarczającej ochrony przed drapieżnikami. Woda o większej kwasowości uszkadza ponadto włosowate receptory, pomagające krabom w poruszaniu się i polowaniu. Zdaniem autorów badania, jeśli proces zakwaszania Pacyfiku będzie nadal postępować, zwiększy to ryzyko deformacji pancerza wśród krabów, prawdopodobnie przekładając się na spadek populacji tego skorupiaka.

Badacze podkreślają również, że zmiany te mogą odcisnąć ślad na szerszym fragmencie tamtejszego łańcucha pokarmowego.

Według amerykańskiej agencji rządowej NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), główną przyczyną zakwaszania jest wzrost ilości emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla.

Czytaj także: Rekordowy średni poziom CO2 w atmosferze. „Nie ma oznak spowolnienia, nie mówiąc już o spadku”

Naturalnie gaz ten jest pochłaniany – w określonym stopniu – przez ziemskie oceany, co przekłada się na poziom pH składających się na nie wód. Ze względu na wzrost obecności tego gazu w atmosferze, podnosi się poziom kwasowości w oceanach. [Bardziej szczegółowo o zakwaszeniu oceanów i jego związkach z emisjami CO2, przeczytać można na portalu Nauka o klimacie.]

_

Z pełnymi wynikami badań, opublikowanymi w „Science of the Total Environment” można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Jennifer Nicole Buchanan

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.