Udostępnij

Zaledwie 3 miliony na wymianę „kopciuchów” w Warszawie. To jedna dziesiąta obiecanych pieniędzy

30.04.2019

Warszawski ratusz deklarował antysmogową ofensywę, jednak na razie nie zapowiada dużego zastrzyku pieniędzy na wymianę kopciuchów. Z deklarowanych 300 milionów złotych na walkę z zanieczyszczeniem powietrza w tym roku na wymianę pieców wyda jedynie 3 miliony – twierdzi Warszawa Bez Smogu.
Taka kwota pojawia się w piśmie urzędowym przesłanym działaczom tej inicjatywy. To zaledwie jeden procent środków, które miały być wydane na walkę ze smogiem przez całą obecną kadencję samorządową. Jak twierdzą aktywiści, oznacza to likwidację 350 zanieczyszczających powietrze palenisk. Ponadto w planie jest wymiana zaledwie 100 pieców węglowych w budynkach zarządzanych przez stołeczny magistrat. To kropla w morzu potrzeb, bo ratusz musi się pozbyć 1400 takich kotłów. Ogółem w mieście około 20 tysięcy pieców dokłada się do niskiej emisji.

Plany te wyglądają marnie w porównaniu z deklaracjami prezydenta Rafała Trzaskowskiego z okresu kampanii wyborczej. Przed wybraniem na stanowisko mówił o 300 milionach złotych, które planuje przeznaczyć na wymianę „kopciuchów”. Jedna dziesiąta tej sumy miała być wydana już w pierwszym roku jego urzędowania. Potem tempo wydatkowania tych środków miało wzrastać.

Większość zaplanowanych w programie antysmogowym środków przesunięto jednak na inne cele – między innymi edukację czy montaż ogniw fotowoltaicznych na dachach szkół. Według biura prasowego warszawskiego ratusza to zgodne z polityką antysmogową miasta. Jak twierdzą urzędnicy, kwota 300 milionów miała zostać przeznaczona nie tylko na zastąpienie zanieczyszczających pieców, ale i na przyłączenie kolejnych budynków do sieci gazowej czy właśnie fotowoltaikę. Władze Warszawy twierdzą, że środki na pozbycie się nieekologicznego ogrzewania mogą być większe niż podane przez aktywistów trzy miliony. Będzie to zależało od rozwoju programu walki z niską emisją. Ma on przyspieszyć między innymi przez przedłużenie stołecznej sieci ciepłowniczej. Ratusz nie jest też w stanie zagwarantować, ile osób zgłosi się po dotacje na wymianę pieca, która w tym roku może wynosić do 12 tysięcy złotych. Te wyjaśnienia nie przekonują Piotra Siergieja z Polskiego Alarmu Smogowego.

– Od ponad dwóch lat domagamy się, żeby te kwoty były większe. Z jednej strony rozumiem, że biuro zajmujące się dopłatami do wymiany kopciuchów powstało pod koniec zeszłego roku, z czego wynika tempo jego działania. Z drugiej nie możemy się pogodzić z tym, że jedynie jedna dziesiąta kwoty przeznaczonej na walkę ze smogiem pójdzie w tym roku na likwidację nieekologicznych palenisk. Wynika to przecież z oficjalnego pisma, które otrzymaliśmy od urzędu. – mówi działacz PAS. Jak dodaje, magistrat działa opieszale i nie poprawia swoich wyników z poprzedniej kadencji samorządowej, kiedy wymieniał średnio około 300 kotłów rocznie.

Czy uda się wydać zadeklarowane 300 milionów przez całą kadencję prezydencką Rafała Trzaskowskiego? Tu Siergiej również ma wątpliwości. By dotrzymać obietnicy likwidacji emisji z przydomowych kotłów, trzeba wymieniać ich około 6000-7000 rocznie. Według aktywisty to ambitne zadanie, któremu urząd może nie podołać.

Źródło obrazu: Shutterstock/New Reporter

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.