Udostępnij

Zanieczyszczenia powietrza rocznie przyczyniają się nawet do 6 milionów przedwczesnych porodów

08.10.2021

Każdego roku zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do nawet 6 milionów przedwczesnych porodów i niedowagi u nawet 3 milionów noworodków. Takie wnioski płyną z najnowszej analizy, opublikowanej na łamach czasopisma naukowego „PLOS Medicine„. Autorzy badania wskazują, że wysiłki na rzecz poprawy jakości powietrza i walki ze zmianami klimatu mogą znacząco poprawić sytuację.

Związkiem między jakością powietrza a kondycją noworodków na świecie zainteresowali się naukowcy z UC San Francisco i University of Washington. Metaanaliza, obejmująca ponad 200 badań na temat skutków zanieczyszczeń wewnątrz i na zewnątrz budynków, pozwoliła pokazać skalę problemu. Okazuje się, że przyczyniły się one do nawet 6 milionów przedwczesnych porodów na świecie i niedowagi w przypadku nawet 3 milionów noworodków.

Wyniki ich badań ukazały się na łamach czasopisma naukowego „PLOS Medicine„.

Czytaj także: Światowa Organizacja Zdrowia wprowadza nowe standardy. Polski smog to przy nich „kosmos”

Gdyby istotnie zminimalizować ilość zanieczyszczeń emitowanych w Azji Południowo-Wschodniej i Afryce Subsaharyjskiej, globalnie wpływ smogu na urodzenia, w tym liczbę przedwczesnych porodów, mógłby byłby mniejszy o nawet 78 procent. Problem najsilniej dotyka kraje rozwijające się, ale i w krajach bogatych można wskazać powody do niepokoju. Przykładowo, w analizowanym roku 2019 tylko w Stanach Zjednoczonych z zanieczyszczeniami powietrza powiązano 12 tys. przedwczesnych porodów.

Globalny problem dla zdrowia publicznego

Przytoczone wyniki badań wskazują kolejny obszar, w przypadku którego jakość powietrza ma znaczenie. „Obciążenie [zdrowia publicznego – przyp. red.] związane z zanieczyszczeniem powietrza jest ogromne, ale przy wystarczającym wysiłku można je w dużej mierze złagodzić” – powiedział w oświadczeniu główny autor analizy, dr Rakesh Ghosh, specjalista ds. profilaktyki i zdrowia publicznego w Institute for Global Health Sciences w UC San Francisco.

Czytaj także: 4 mln ofiar domowego smogu. Część świata gotuje na ogniu, a dym z paleniska zabija

Według standardów Światowej Organizacji Zdrowia jest w tym zakresie jeszcze wiele do zrobienia. Ponad 90 proc. światowej populacji żyje w warunkach, w których przekroczone są normy dla zanieczyszczeń powietrza na zewnątrz. Połowa światowej populacji jest natomiast narażona na zanieczyszczenia wewnątrz zamieszkiwanych budynków.

_

Z całością przytoczonych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/sukanya sitthikongsak

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.