Każdego roku zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do nawet 6 milionów przedwczesnych porodów i niedowagi u nawet 3 milionów noworodków. Takie wnioski płyną z najnowszej analizy, opublikowanej na łamach czasopisma naukowego „PLOS Medicine„. Autorzy badania wskazują, że wysiłki na rzecz poprawy jakości powietrza i walki ze zmianami klimatu mogą znacząco poprawić sytuację.
Związkiem między jakością powietrza a kondycją noworodków na świecie zainteresowali się naukowcy z UC San Francisco i University of Washington. Metaanaliza, obejmująca ponad 200 badań na temat skutków zanieczyszczeń wewnątrz i na zewnątrz budynków, pozwoliła pokazać skalę problemu. Okazuje się, że przyczyniły się one do nawet 6 milionów przedwczesnych porodów na świecie i niedowagi w przypadku nawet 3 milionów noworodków.
Wyniki ich badań ukazały się na łamach czasopisma naukowego „PLOS Medicine„.
Czytaj także: Światowa Organizacja Zdrowia wprowadza nowe standardy. Polski smog to przy nich „kosmos”
Gdyby istotnie zminimalizować ilość zanieczyszczeń emitowanych w Azji Południowo-Wschodniej i Afryce Subsaharyjskiej, globalnie wpływ smogu na urodzenia, w tym liczbę przedwczesnych porodów, mógłby byłby mniejszy o nawet 78 procent. Problem najsilniej dotyka kraje rozwijające się, ale i w krajach bogatych można wskazać powody do niepokoju. Przykładowo, w analizowanym roku 2019 tylko w Stanach Zjednoczonych z zanieczyszczeniami powietrza powiązano 12 tys. przedwczesnych porodów.
Globalny problem dla zdrowia publicznego
Przytoczone wyniki badań wskazują kolejny obszar, w przypadku którego jakość powietrza ma znaczenie. „Obciążenie [zdrowia publicznego – przyp. red.] związane z zanieczyszczeniem powietrza jest ogromne, ale przy wystarczającym wysiłku można je w dużej mierze złagodzić” – powiedział w oświadczeniu główny autor analizy, dr Rakesh Ghosh, specjalista ds. profilaktyki i zdrowia publicznego w Institute for Global Health Sciences w UC San Francisco.
Czytaj także: 4 mln ofiar domowego smogu. Część świata gotuje na ogniu, a dym z paleniska zabija
Według standardów Światowej Organizacji Zdrowia jest w tym zakresie jeszcze wiele do zrobienia. Ponad 90 proc. światowej populacji żyje w warunkach, w których przekroczone są normy dla zanieczyszczeń powietrza na zewnątrz. Połowa światowej populacji jest natomiast narażona na zanieczyszczenia wewnątrz zamieszkiwanych budynków.
_
Z całością przytoczonych wyników badań można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/sukanya sitthikongsak