Udostępnij

Zanieczyszczenia powietrza rocznie przyczyniają się nawet do 6 milionów przedwczesnych porodów

08.10.2021

Każdego roku zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do nawet 6 milionów przedwczesnych porodów i niedowagi u nawet 3 milionów noworodków. Takie wnioski płyną z najnowszej analizy, opublikowanej na łamach czasopisma naukowego „PLOS Medicine„. Autorzy badania wskazują, że wysiłki na rzecz poprawy jakości powietrza i walki ze zmianami klimatu mogą znacząco poprawić sytuację.

Związkiem między jakością powietrza a kondycją noworodków na świecie zainteresowali się naukowcy z UC San Francisco i University of Washington. Metaanaliza, obejmująca ponad 200 badań na temat skutków zanieczyszczeń wewnątrz i na zewnątrz budynków, pozwoliła pokazać skalę problemu. Okazuje się, że przyczyniły się one do nawet 6 milionów przedwczesnych porodów na świecie i niedowagi w przypadku nawet 3 milionów noworodków.

Wyniki ich badań ukazały się na łamach czasopisma naukowego „PLOS Medicine„.

Czytaj także: Światowa Organizacja Zdrowia wprowadza nowe standardy. Polski smog to przy nich „kosmos”

Gdyby istotnie zminimalizować ilość zanieczyszczeń emitowanych w Azji Południowo-Wschodniej i Afryce Subsaharyjskiej, globalnie wpływ smogu na urodzenia, w tym liczbę przedwczesnych porodów, mógłby byłby mniejszy o nawet 78 procent. Problem najsilniej dotyka kraje rozwijające się, ale i w krajach bogatych można wskazać powody do niepokoju. Przykładowo, w analizowanym roku 2019 tylko w Stanach Zjednoczonych z zanieczyszczeniami powietrza powiązano 12 tys. przedwczesnych porodów.

Globalny problem dla zdrowia publicznego

Przytoczone wyniki badań wskazują kolejny obszar, w przypadku którego jakość powietrza ma znaczenie. „Obciążenie [zdrowia publicznego – przyp. red.] związane z zanieczyszczeniem powietrza jest ogromne, ale przy wystarczającym wysiłku można je w dużej mierze złagodzić” – powiedział w oświadczeniu główny autor analizy, dr Rakesh Ghosh, specjalista ds. profilaktyki i zdrowia publicznego w Institute for Global Health Sciences w UC San Francisco.

Czytaj także: 4 mln ofiar domowego smogu. Część świata gotuje na ogniu, a dym z paleniska zabija

Według standardów Światowej Organizacji Zdrowia jest w tym zakresie jeszcze wiele do zrobienia. Ponad 90 proc. światowej populacji żyje w warunkach, w których przekroczone są normy dla zanieczyszczeń powietrza na zewnątrz. Połowa światowej populacji jest natomiast narażona na zanieczyszczenia wewnątrz zamieszkiwanych budynków.

_

Z całością przytoczonych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/sukanya sitthikongsak

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.