W 2020 roku do oceanów trafiło 1,5 miliarda maseczek stosowanych jako zabezpieczenie przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 – wynika z szacunków organizacji Oceans Asia. Autorzy raportu wskazują, że do samoistnego rozkładu tego rodzaju odpadów potrzebnych może być nawet 450 lat.
1,5 miliarda maseczek antycovidowych oznacza dodatkowe od 4,6 tys. do nawet 6,2 tys. ton plastikowych śmieci w oceanach. Choć ilość ta robi wrażenie, autorzy opracowania wskazują, że to jedynie „wierzchołek góry lodowej”, jeśli chodzi o zanieczyszczenie oceanów: rocznie trafia do nich od 8 do 12 milionów ton innych tworzyw sztucznych.
W najnowszym raporcie eksperci organizacji Oceans Asia wzięli pod uwagę dane na temat produkcji 52 miliardów maseczek w 2020 roku i założyli współczynnik „strat” na ostrożnym poziomie 3 procent. Niewykluczone jednak, że skala problemu jest większa.
Czytaj także: “Więcej masek niż meduz”. Odpady “pandemiczne” zaśmiecają Morze Śródziemne
Eksperci Oceans Asia oceniają, że – w zależności od sposobu wykonania – maseczka w oceanie może rozkładać się nawet 450 lat.
Ważnym problemem jest także zwiększenie zużycia innych artykułów plastikowych w związku z pandemią, takich jak m.in. rękawiczki i jednorazowe opakowania na żywność. Dlatego Oceans Asia wzywa do używania – w miarę możliwości – odpowiedników wielokrotnego użytku, także w przypadku maseczek. Do rządów apeluje natomiast o odpowiednie wsparcie alternatyw, wzmocnienie polityk służących utylizacji odpadów i skutecznej walce ze śmieceniem.
Czytaj także: Jak wybrać maskę antysmogową? I czy może nas ona chronić także przed wirusami?
„Zanieczyszczenie oceanów tworzywami sztucznymi zabija każdego roku około 100 tys. ssaków i żółwi morskich, ponad milion ptaków morskich i jeszcze większą liczbę ryb, bezkręgowców i innych zwierząt. Ma to również negatywny wpływ na rybołówstwo i przemysł turystyczny, a gospodarkę światową kosztuje około 13 miliardów dolarów rocznie” – powiedział w oświadczeniu Gary Stokes, dyrektor operacyjny Oceans Asia.
_
Z całością raportu Oceans Asia można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/REC Stock Footage