Udostępnij

W 2020 roku do oceanów trafiło ponad 1,5 miliarda maseczek

12.01.2021

W 2020 roku do oceanów trafiło 1,5 miliarda maseczek stosowanych jako zabezpieczenie przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 – wynika z szacunków organizacji Oceans Asia. Autorzy raportu wskazują, że do samoistnego rozkładu tego rodzaju odpadów potrzebnych może być nawet 450 lat.

1,5 miliarda maseczek antycovidowych oznacza dodatkowe od 4,6 tys. do nawet 6,2 tys. ton plastikowych śmieci w oceanach. Choć ilość ta robi wrażenie, autorzy opracowania wskazują, że to jedynie „wierzchołek góry lodowej”, jeśli chodzi o zanieczyszczenie oceanów: rocznie trafia do nich od 8 do 12 milionów ton innych tworzyw sztucznych.

W najnowszym raporcie eksperci organizacji Oceans Asia wzięli pod uwagę dane na temat produkcji 52 miliardów maseczek w 2020 roku i założyli współczynnik „strat” na ostrożnym poziomie 3 procent. Niewykluczone jednak, że skala problemu jest większa.

Czytaj także: “Więcej masek niż meduz”. Odpady “pandemiczne” zaśmiecają Morze Śródziemne

Eksperci Oceans Asia oceniają, że – w zależności od sposobu wykonania – maseczka w oceanie może rozkładać się nawet 450 lat.

Ważnym problemem jest także zwiększenie zużycia innych artykułów plastikowych w związku z pandemią, takich jak m.in. rękawiczki i jednorazowe opakowania na żywność. Dlatego Oceans Asia wzywa do używania – w miarę możliwości – odpowiedników wielokrotnego użytku, także w przypadku maseczek. Do rządów apeluje natomiast o odpowiednie wsparcie alternatyw, wzmocnienie polityk służących utylizacji odpadów i skutecznej walce ze śmieceniem.

Czytaj także: Jak wybrać maskę antysmogową? I czy może nas ona chronić także przed wirusami?

„Zanieczyszczenie oceanów tworzywami sztucznymi zabija każdego roku około 100 tys. ssaków i żółwi morskich, ponad milion ptaków morskich i jeszcze większą liczbę ryb, bezkręgowców i innych zwierząt. Ma to również negatywny wpływ na rybołówstwo i przemysł turystyczny, a gospodarkę światową kosztuje około 13 miliardów dolarów rocznie” – powiedział w oświadczeniu Gary Stokes, dyrektor operacyjny Oceans Asia.

_

Z całością raportu Oceans Asia można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/REC Stock Footage

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.