Międzypartyjna grupa brytyjskich parlamentarzystów domaga się od rządu walki z zanieczyszczeniem świetlnym, które dotyka znaczącej części kraju. W przygotowanym raporcie zwracają uwagę na potencjalną szkodliwość całodobowego oświetlenia, zarówno dla ludzi, jak i przyrody.
Grupa brytyjskich parlamentarzystów, składająca się z członków i członkiń różnych partii politycznych, apeluje do rządu o pilne zajęcie się sprawą zanieczyszczenia świetlnego. Domagają się, by za walkę z problemem odpowiadała osoba na specjalnym stanowisku w rządzie. Chcą także, by przyjęte zostały odpowiednie regulacje ustawowe.
Jakie?
Oświetlenie miałoby być kontrolowane w podobny sposób, jak reklamy w przestrzeni miejskiej (po części na poziomie krajowym, po części samorządowym). Ograniczenia miałyby dotyczyć zarówno rozmieszczenia (w tym kierunku), jak i natężenia i barwy światła.
W związku z apelem przed kilkoma dniami grupa opublikowała raport, będący podsumowaniem konsultacji ze 170 ekspertami: z naukowcami, w tym astronomami, prawnikami, przedstawicielami organizacji pozarządowymi, firm i władz lokalnych.
Czytaj także: Chomika europejskiego uznano za krytycznie zagrożonego. Może wyginąć w ciągu 30 lat
Problem jest o tyle istotny, że – jak wynika z najnowszego badania organizacji CPRE – 61 proc. mieszkańców Wysp Brytyjskich żyje w miejscach, w których notuje się wysoki poziom zanieczyszczeń świetlnych. Nocą są oni w stanie doliczyć się co najwyżej 10 gwiazd w konstelacji Oriona (z około 120, które człowiek jest w stanie dostrzec „nieuzbrojonym” okiem).
Okazuje się również, że problem narasta: w analogicznym badaniu w roku 2019 problem dotyczył 57 proc. Brytyjczyków.
Zanieczyszczenie światłem to problem dla zdrowia
„W całej historii ludzie patrzyli w gwiazdy i próbowali zrozumieć swoje miejsce we wszechświecie. To niedostatek, gdy ludzie, zwłaszcza młodzi, nie mogą tego zobaczyć” – powiedział „Guardianowi” Martin Rees, były astronom królewski Wielkiej Brytanii. „Tak jak nie musisz być ornitologiem, by tęsknić za ptakami w swoim ogrodzie, nie musisz być astronomem, by brakowało Ci ciemnego nocnego nieba” – podkreśla naukowiec.
Czytaj także: W trosce o trawę klub piłkarski oświetla i ogrzewa stadion całą noc. Mieszkańcy protestują
Choć zanieczyszczenie światłem znacząco ogranicza lub wręcz uniemożliwia obserwację nieba, zwraca się także uwagę na inne problemy. Większe natężenie światła może zaburzać rytm okołodobowy zarówno w przypadku ludzi (dlatego dobrze izolować się od światła nocą), jak i zwierząt. Wpływać może także na inne funkcje fizjologiczne organizmów żywych. [Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.]
_
Z całością wspomnianego raportu można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/ESB Professional