Udostępnij

Zanieczyszczenie światłem zaburza rytm życia ludzi i przyrody. W UK chcą z nim walczyć

01.01.2021

Międzypartyjna grupa brytyjskich parlamentarzystów domaga się od rządu walki z zanieczyszczeniem świetlnym, które dotyka znaczącej części kraju. W przygotowanym raporcie zwracają uwagę na potencjalną szkodliwość całodobowego oświetlenia, zarówno dla ludzi, jak i przyrody.

Grupa brytyjskich parlamentarzystów, składająca się z członków i członkiń różnych partii politycznych, apeluje do rządu o pilne zajęcie się sprawą zanieczyszczenia świetlnego. Domagają się, by za walkę z problemem odpowiadała osoba na specjalnym stanowisku w rządzie. Chcą także, by przyjęte zostały odpowiednie regulacje ustawowe.

Jakie?

Oświetlenie miałoby być kontrolowane w podobny sposób, jak reklamy w przestrzeni miejskiej (po części na poziomie krajowym, po części samorządowym). Ograniczenia miałyby dotyczyć zarówno rozmieszczenia (w tym kierunku), jak i natężenia i barwy światła.

W związku z apelem przed kilkoma dniami grupa opublikowała raport, będący podsumowaniem konsultacji ze 170 ekspertami: z naukowcami, w tym astronomami, prawnikami, przedstawicielami organizacji pozarządowymi, firm i władz lokalnych.

Czytaj także: Chomika europejskiego uznano za krytycznie zagrożonego. Może wyginąć w ciągu 30 lat

Problem jest o tyle istotny, że – jak wynika z najnowszego badania organizacji CPRE – 61 proc. mieszkańców Wysp Brytyjskich żyje w miejscach, w których notuje się wysoki poziom zanieczyszczeń świetlnych. Nocą są oni w stanie doliczyć się co najwyżej 10 gwiazd w konstelacji Oriona (z około 120, które człowiek jest w stanie dostrzec „nieuzbrojonym” okiem).

Okazuje się również, że problem narasta: w analogicznym badaniu w roku 2019 problem dotyczył 57 proc. Brytyjczyków.

Zanieczyszczenie światłem to problem dla zdrowia

„W całej historii ludzie patrzyli w gwiazdy i próbowali zrozumieć swoje miejsce we wszechświecie. To niedostatek, gdy ludzie, zwłaszcza młodzi, nie mogą tego zobaczyć” – powiedział „Guardianowi” Martin Rees, były astronom królewski Wielkiej Brytanii. „Tak jak nie musisz być ornitologiem, by tęsknić za ptakami w swoim ogrodzie, nie musisz być astronomem, by brakowało Ci ciemnego nocnego nieba” – podkreśla naukowiec.

Czytaj także: W trosce o trawę klub piłkarski oświetla i ogrzewa stadion całą noc. Mieszkańcy protestują

Choć zanieczyszczenie światłem znacząco ogranicza lub wręcz uniemożliwia obserwację nieba, zwraca się także uwagę na inne problemy. Większe natężenie światła może zaburzać rytm okołodobowy zarówno w przypadku ludzi (dlatego dobrze izolować się od światła nocą), jak i zwierząt. Wpływać może także na inne funkcje fizjologiczne organizmów żywych. [Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.]

_

Z całością wspomnianego raportu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/ESB Professional

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.