Udostępnij

„Zastanów się… Czy naprawdę musisz lecieć?”. Młodzież na szczyt w Chile płynie żaglówką szkoleniową

15.01.2024

Na zbliżający się wielkimi krokami szczyt klimatyczny COP25 w Chile przybędą nie tylko reprezentanci państw należących do ONZ, ale także przedstawiciele różnych środowisk, w tym protestującej młodzieży z różnych krajów. Grupa aktywistek i aktywistów z Holandii, podobnie jak niedawno Greta Thunberg, na szczyt dotrze drogą morską. 

Nie jest to jednak sportowy jacht, jak w przypadku krytykowanej z wielu stron Grety, lecz kilkudziesięcioletnia łódź, przypominająca bardziej poczciwy Dar Młodzieży. Trzymasztowa żaglówka nosi imię „Regina Maris” i zwodowana została w 1990 roku. Na co dzień wykorzystywana jest do rejsów szkoleniowych, podobnie jak w przypadku „siostrzanych” żaglówek, które w Polsce wykorzystuje m.in. harcerstwo.

Na pokładzie spotkało się 36 młodych aktywistek i aktywistów, którzy wspólnie płyną na szczyt klimatyczny, odbywający się na początku grudnia w Chile.

Nie chodzi o rezygnację z latania, lecz refleksję

Za wyprawą nie stoi także, jak chcieliby zapewne niektórzy krytycy, postulat zastąpienia samolotów statkami. Jak deklarują uczestnicy wyprawy, nie chodzi im o całkowitą rezygnację z latania, lecz o bycie świadomym swojego wpływu na klimat i środowisko.

„Prosimy ludzi o zastanowienie, dlaczego latają. Dokąd potrzebujesz się udać? Czy naprawdę musisz lecieć? Może to lot służbowy… i możliwe jest wykorzystanie telekonferencji? Czy potrzebujesz odbywać krótkie podróże cztery razy w roku, czy możesz polecieć raz na dłuższą podróż?” – mówi Jeppe Bijker, jeden z inicjatorów rejsu, cytowany przez brytyjskiego „Guardiana”.

36 climate activists left Amsterdam today for #cop25 in Santiago de Chile. They are going by sailboat! Safe journey and…

Opublikowany przez Greta Thunberg Środa, 2 października 2019

 

O wyprawie, która wyruszyła z Amsterdamu na COP25, poinformowała w mediach społecznościowych także Greta Thunberg, która w podobny sposób pokonała Atlantyk przy okazji niedawnego szczytu w Nowym Jorku. Wówczas wiele kontrowersji wzbudził artykuł niemieckiego „Bilda”, według którego wyprawa Grety wiązała się z podróżą lotniczą części załogi. [Więcej na ten temat, a także samej podróży, informowaliśmy tutaj.]

 

Źródła: Twitter/AnunaDe, Facebook/Greta Thunberg, windisourfriend.com, „The Guardian”

Zdjęcie: Shutterstock/Petra Nowack [Na fotografii Regina Maris w trakcie rejsu po Bałtyku, lipiec 2019]

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.