„Zastanów się… Czy naprawdę musisz lecieć?”. Młodzież na szczyt w Chile płynie żaglówką szkoleniową

2613
0
Podziel się:
Zastanów się... Czy naprawdę musisz lecieć samolotem Młodzież na szczyt w Chile płynie 40-letnią żaglówką

Na zbliżający się wielkimi krokami szczyt klimatyczny COP25 w Chile przybędą nie tylko reprezentanci państw należących do ONZ, ale także przedstawiciele różnych środowisk, w tym protestującej młodzieży z różnych krajów. Grupa aktywistek i aktywistów z Holandii, podobnie jak niedawno Greta Thunberg, na szczyt dotrze drogą morską. 

Nie jest to jednak sportowy jacht, jak w przypadku krytykowanej z wielu stron Grety, lecz kilkudziesięcioletnia łódź, przypominająca bardziej poczciwy Dar Młodzieży. Trzymasztowa żaglówka nosi imię „Regina Maris” i zwodowana została w 1990 roku. Na co dzień wykorzystywana jest do rejsów szkoleniowych, podobnie jak w przypadku „siostrzanych” żaglówek, które w Polsce wykorzystuje m.in. harcerstwo.

Na pokładzie spotkało się 36 młodych aktywistek i aktywistów, którzy wspólnie płyną na szczyt klimatyczny, odbywający się na początku grudnia w Chile.

Nie chodzi o rezygnację z latania, lecz refleksję

Za wyprawą nie stoi także, jak chcieliby zapewne niektórzy krytycy, postulat zastąpienia samolotów statkami. Jak deklarują uczestnicy wyprawy, nie chodzi im o całkowitą rezygnację z latania, lecz o bycie świadomym swojego wpływu na klimat i środowisko.

„Prosimy ludzi o zastanowienie, dlaczego latają. Dokąd potrzebujesz się udać? Czy naprawdę musisz lecieć? Może to lot służbowy… i możliwe jest wykorzystanie telekonferencji? Czy potrzebujesz odbywać krótkie podróże cztery razy w roku, czy możesz polecieć raz na dłuższą podróż?” – mówi Jeppe Bijker, jeden z inicjatorów rejsu, cytowany przez brytyjskiego „Guardiana”.

36 climate activists left Amsterdam today for #cop25 in Santiago de Chile. They are going by sailboat! Safe journey and…

Opublikowany przez Greta Thunberg Środa, 2 października 2019

 

O wyprawie, która wyruszyła z Amsterdamu na COP25, poinformowała w mediach społecznościowych także Greta Thunberg, która w podobny sposób pokonała Atlantyk przy okazji niedawnego szczytu w Nowym Jorku. Wówczas wiele kontrowersji wzbudził artykuł niemieckiego „Bilda”, według którego wyprawa Grety wiązała się z podróżą lotniczą części załogi. [Więcej na ten temat, a także samej podróży, informowaliśmy tutaj.]

 

Źródła: Twitter/AnunaDe, Facebook/Greta Thunberg, windisourfriend.com, „The Guardian”

Zdjęcie: Shutterstock/Petra Nowack [Na fotografii Regina Maris w trakcie rejsu po Bałtyku, lipiec 2019]

Podziel się: