Udostępnij

Zatrudnienie w górnictwie wzrosło o pół tysiąca w miesiąc. Dłuższa perspektywa nie pozostawia złudzeń

22.12.2022

Październikowe zestawienie na temat węgla kamiennego pokazuje, że zatrudnienie w górnictwie wzrosło o 470 osób. Takie fluktuacje zdarzały się już jednak okresowo, choć na mniejszą skalę, co nie zmienia długoletniej tendencji spadkowej. Z opublikowanych danych wynika również, że choć wydobycie wróciło do zeszłorocznych poziomów, sprzedaż w ujęciu rok do roku znacznie spadła.

Przegląd Węglowy to comiesięczne zestawienie danych, przygotowywane i publikowane przez Fundację Instrat. Dostarcza ono kompleksowych informacji o stanie polskiego górnictwa węgla kamiennego, a także wytwarzania energii z tego źródła.

Jak co miesiąc, przegląd obejmuje: wydobycie, sprzedaż oraz zapasy węgla, zatrudnienie w górnictwie, miesięczny miks energetyczny oraz ceny węgla dla energetyki i ciepłownictwa. Najnowsze dane w tym zakresie dotyczą października 2022 roku.

Miesięczny miks energetyczny

Niezmiennie węgiel kamienny pozostaje dominującym źródłem energii elektrycznej w Polsce, odpowiadając w październiku za 44 proc. produkcji. Razem z węglem brunatnym było to łącznie 71 proc., co przekłada się na emisyjność polskiej energetyki, a w kontekście kryzysu energetycznego – na prognozowane podwyżki cen energii elektrycznej.

Elektrownie wiatrowe dostarczyły w październiku 12 proc. energii elektrycznej. 4 proc. pochodziło natomiast z fotowoltaiki. Gaz ziemny stanowił 6 proc. w miesięcznym miksie, natomiast biomasa 4 procent.

Wydobycie w górę

W październiku odnotowano wzrost wydobycia i sprzedaży węgla kamiennego, licząc miesiąc do miesiąca. Wyniosły one, kolejno, 13 proc. i 6 proc. więcej niż we wrześniu. Gdy wydobycie węgla wróciło do poziomu odnotowywanego rok temu, różnica w sprzedaży w porównaniu z 2021 rokiem wynosi ponad 1,1 mln ton. Takie wahania zdarzają się jednak wielokrotnie w ciągu roku, co widać na poniższym wykresie Fundacji Instrat.

Historycznie mamy przy tym do czynienia z długoletnią tendencją spadkową, obejmującą ostatnie dekady.

Jak podaje portal Wysokie Napięcie, w 1980 roku wydobycie wyniosło łącznie 193 mln ton. W roku 2000 było to już tylko 102 mln ton. W roku 2010 wydobycie węgla kamiennego wyniosło 76 mln ton, natomiast w 2019 – 62 mln ton.

Co ciekawe, od 1990 roku faktyczne wydobycie było na ogół niższe niż zakładały rządowe strategie.

„W tym tempie wydobycie skończy się w okolicach 2040 roku”

„Gdybyśmy przedłużyli obserwowaną do tej pory na wykresach linię spadku wydobycia, z jakim mamy do czynienia od tych ponad 40 lat, to w tym tempie skończy się ono w okolicach 2040 roku. Później co najwyżej “Bogdanka” będzie jeszcze wydobywać kilka milionów ton, w latach czterdziestych. Mówimy tutaj o węglu energetycznym. Węgiel koksowy być może będziemy wydobywać do 2050 roku” – mówił SmogLabowi Bartłomiej Derski, dziennikarz portalu Wysokie Napięcie, przy okazji poprzedniego zestawienia.

„Każdy, kto mówi dziś o wzroście wydobycia, o jakimś renesansie wydobycia, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wyglądają realia. I ekonomiczne, i geologiczne, i administracyjne, ponieważ trwałoby to lata, zanim udałoby się cokolwiek zrobić w tym zakresie” – zwracał uwagę Derski. Z całością wywiadu, dotyczącego przyszłości polskiego górnictwa, można zapoznać się TUTAJ.

Nieznaczny wzrost zatrudnienia, przy długoletniej tendencji spadkowej

W najnowszym zestawieniu odnotowano ponadto nieznaczny wzrost zatrudnienia w górnictwie węgla kamiennego. W październiku w sektorze pracowało o 470 osób więcej, niż we wrześniu. I w tym przypadku jednak długoletnia tendencja wskazuje na spadek zatrudnienia. Jeszcze na koniec 2020 roku zatrudnienie przekraczało 80 tysięcy, przy czym dwa lata później oscyluje w okolicach 75 tysięcy.

Co ciekawe, mimo wieloletniej tendencji spadkowej, zdarzały się okresowe wzrosty w granicach kilkuset osób, m.in. w 2019 roku.

I w tym przypadku tendencja spadkowa jest znacznie dłuższa. Jak wynika z danych publikowanych na stronach Agencji Rozwoju Przemysłu, jeszcze w 2007 roku zatrudnienie w górnictwie oscylowało w okolicach 120 tysięcy. W okresie rządów PO-PSL, czyli do 2015 roku, spadło ono do poziomu około 95 tysięcy. Rządy Zjednoczonej Prawicy nie zmieniły trendu spadkowego, co wiązało się ze spadkiem poziomu zatrudnienia o kolejne 20 tysięcy.

_

Z całością najnowszego Przeglądu Węglowego można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Dziurek / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.