Eurostat opublikował dane zebrane przez Europejską Agencję Środowiska, dotyczące emisji gazów cieplarnianych w krajach Unii Europejskiej. Okazuje się, że w ciągu trzech dekad unijne emisje spadły o jedną trzecią. Wzrost odnotowano tylko w jednym sektorze: w transporcie.
Dane na temat emisyjności państw członkowskich Unii Europejskiej w latach 1990-2020 zebrała Europejska Agencja Środowiska (EEA), a niedawno opublikował Eurostat.
Z opracowania wynika, że emisje gazów cieplarnianych (GHG) spadły w większości sektorów, z jednym wyjątkiem. Wzrost odnotowano w transporcie, wliczając w to międzynarodowe lotnictwo. Emisje w 2020 roku były w tym przypadku o 50 milionów ton ekwiwalentu CO2 wyższe niż w roku 1990. Oznacza to wzrost o 7 procent.
Czytaj także: Budżet na dodatek węglowy wykorzystany w 140 proc. Potrzebujący dostaną najmniej [DANE]
Energetyka i budownictwo
Największy bezwzględny spadek emisji (o 657 mln ton ekwiwalentu CO2) odnotowano w przypadku przemysłu energetycznego, rozumianego jako produkcję energii elektrycznej, ciepła oraz paliw pochodnych. Drugie w kolejności uplasowały się przemysł wytwórczy i budownictwo (spadek o 322 mln ton), a za nimi sektor gospodarstw domowych, handlu, instytucji i innych (spadek o 215 mln ton).
Porównując powyższe sektory na przestrzeni lat 1990-2020, do czynienia mamy z obniżeniem poziomu emisji o – kolejno – 46 proc., 44 proc. i 29 procent.
Choć łącznie emisje gazów cieplarnianych państw członkowskich UE spadły o jedną trzecią, nie wszystkie kraje miały w tym taki sam wkład. Jak zauważa portal DEMAGOG, w przypadku Polski, która jest drugim co do wielkości emitentem UE, odnotowano spadek o jedną piątą. W 2019 roku najwięcej naszych emisji (43,8 proc.) pochodziło z sektora energetycznego, czyli głównie węglowych elektrowni.
Czytaj także: Ile kosztują nas ekstremalne zjawiska pogodowe?
Emisje i odpowiedzialność człowieka za zmiany klimatu
W komunikacie Eurostatu podkreślono, że emisje gazów cieplarnianych (GHG), będące wynikiem działalności ludzkości, powodują antropogeniczne zmiany klimatu.
Celem Unii Europejskiej jest ambitny wkład w globalne wysiłki na rzecz walki z katastrofą klimatyczną. Dlatego państwa członkowskie UE zobowiązały się do osiągnięcia neutralności dla klimatu do 2050 roku.
_
Z całością przytaczanego opracowania na stronach Eurostatu można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Dmitry Kalinovsky / Shutterstock.com