Udostępnij

Zbiory oliwek we Włoszech najgorsze od lat. Winni? Bakteria i zmiany klimatu

05.03.2019

Czy to koniec oliwy z włoskich oliwek? Tamtejsi rolnicy protestują przeciwko zmianom klimatu, przez które umierają drzewa oliwne. – Tak źle nie było od 25 lat – mówią. Zbiory zmalały o 57 proc. w porównaniu do poprzednich lat. Możliwe, że Włochy będą musiały się zdecydować na import oliwek z innych krajów, żeby móc produkować oliwę.

– Z obserwacji bardzo wyraźnie wynika, że ekstremalne warunki pogodowe są główną przyczyną mniejszej produkcji żywności – mówił w rozmowie z „Guardianem” prof. Riccardo Valentini, szef Euro-śródziemnomorskiego Centrum Zmian Klimatu. Przez „ekstremalne” miał na myśli bardzo silne wiatry i deszcze, przymrozki na wiosnę i letnie susze.

Dodał, że nagłe ekstremum w dowolnym kierunku może zaszkodzić rozwojowi roślin. Niezależnie od tego, czy chodzi o nagłe ochłodzenia czy o upał. – Trzy lub cztery dni temperatur 40⁰C latem lub 10 dni bez deszczu na wiosnę są ważniejsze niż średnia dla roku – zaznaczał.

Drzewa oliwne we Włoszech ucierpiały nie tylko przez anomalie pogodowe, ale także przez bakterię xylella fastidiosa, która staje się sporym problemem w Południowej Europie. Włoska organizacja rolników Coldiretti szacuje, że koszty związane ze spadkiem produkcji oliwy z oliwek w tym roku wyniosły już 1 mld euro. W lutym zorganizowano nawet protest przeciwko zbyt małemu zaangażowaniu rządu w pomoc rolnikom. Ruch walczący o zapomogi dla właścicieli upraw i rozwiązania problemów idących za zmianami klimatu nazwano „pomarańczowymi kamizelkami”, nawiązując do francuskich „żółtych kamizelek”. Coldiretti zapowiadają, że jeśli władze nie zaczną działać, protestów będzie więcej.

Według Valentiniego rozwiązaniem mogą być superintensywne plantacje – czyli tańsze, gęstsze, nowocześniejsze. Są bardziej odporne na susze, wyposażone w system nawadniający i pozwalają na mechanizację zbiorów.

– Taki trend zmieni krajobraz wiejski. Ludzie na południu Włoch już zaczynają zmierzać w tym kierunku. Nie podoba mi się to, ale rozumiem, że nie ma innego wyboru – komentował w „Guardianie” prof. Valentini.

Oliwkowy problem dotknie także pozostałe kraje zajmujące się produkcją oliwy. Szacuje się, że w Grecji zbiory spadną o 42 proc., a w Portugalii o 20 proc.

Brytyjski dziennik o opinię zapytał Met Office, czyli narodowy serwis meteorologiczny. Odpowiedź brzmiała: „W przyszłości łączny wpływ szkodników, chorób i zmian klimatu może być dla globalnego rolnictwa katastrofalny”.

Zdjęcie: Georgios Tsichlis/Shutterstock

Czytaj też: Nie doceniamy wpływu zmian klimatu na zdrowie

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.