Udostępnij

Zdecydowali się wprowadzić obowiązkowe panele nad parkingami. W całym kraju

03.03.2023

Nowe francuskie prawo spowoduje pokrycie parkingów panelami słonecznymi. Dzięki temu nad francuskimi parkingami mogłyby się znaleźć panele słoneczne, które generowałyby tyle energii, co 10 elektrowni jądrowych.

Choć Francja kojarzona jest z energetyką jądrową, wciąż jest mocno opóźniona we wprowadzaniu odnawialnych źródeł energii (OZE). Politycy postanowili to zmienić.

Parkingi pokryją panele słoneczne

Aby wprowadzić takie rozwiązanie potrzebna ustawa, która pozwoli na zbudowanie zadaszenia dla paneli słonecznych na wszystkich działkach mających znaczenie w kraju.

Francja aspiruje do miana światowego lidera w kwestii pokrycia jak największej powierzchni panelami słonecznymi. Według zwolenników planu, będzie to miało kluczowe znaczenie w szerszych planach wycofywania paliw kopalnych w ciągu kolejnych lat. Idea ta może we Francji zwiększyć moc wytwarzania energii elektrycznej nawet o 8 procent.

The Washington Post zauważa, że koszt paneli fotowoltaicznych wciąż spada. Stają się coraz bardziej konkurencyjnym źródłem energii – zarówno dla indywidualnych gospodarstw domowych, jak i większych odbiorców. Ale dużym wyzwaniem jest znalezienie dla nich wystarczającej przestrzeni wymaganej do masowej produkcji energii elektrycznej. Dlatego politycy wzięli na tapet parkingi: są duże, nie mają walorów krajobrazowych. Dodatkowo pokrycie ich panelami słonecznymi nie wiąże się z utratą ich głównej funkcji.

– Jednym z wyzwań w zwiększeniu produkcji energii słonecznej w gęsto zaludnionym kraju jest znalezienie sposobów, które nie wprowadzają konkurencji o sposób użytkowania gruntów – powiedział Arnaud Schwartz, prezes France Nature Environment, grupy patronackiej francuskich organizacji ekologicznych. Zabieranie gruntów rolnych lub otwartych pól i przekazywanie ich farmom fotowoltaicznym nie jest atrakcyjne, ale pokrywanie parkingów o wiele mniej szkodzi różnorodności biologicznej. Żyjemy już w częściach świata, w których jest dość gęsto. Istoty ludzkie są wszędzie  – powiedział.

Parkingi zmienią się w farmy fotowoltaiczne?

Plan zakładający pokrywanie parkingów panelami słonecznymi jest częścią większego aktu prawnego. The Washington Post powołuje się na ustawę o przyspieszeniu produkcji energii odnawialnej, którą prezydent Francji Emmanuel Macron uczynił centralnym punktem swoich starać na rzecz klimatu. 

Będzie to wymagane na wszystkich parkingach większych niż 1500m2, czyli mogących pomieścić ponad 50 samochodów. Wybudowane „podniesione” zadaszenia z paneli słonecznych mają pokryć minimum połowę powierzchni parkingu.

– Od jakiegoś czasu wiemy, że energia słoneczna jest najtańszą energią odnawialną. W większości przypadków możemy więc prześcignąć paliwa kopalne – powiedział prof. Joshua Pearce z Western University w Ontario w Kanadzie. Naukowiec badał możliwość zainstalowania paneli słonecznych na dachach i parkingach sklepów Walmart w USA. Ocenił, że tylko one byłyby w stanie wygenerować około 11 GW energii elektrycznej. Ta moc jest szczytem, który chce osiągnąć Francja.

Zwolennicy przewidują, że podczas słonecznych dni panele powinny być w stanie wygenerować wystarczającą ilość energii dla firm obsługiwanych przez parking, a czasami dla otaczającej ich społeczności. Mówią też, że jednym z naturalnych zastosowań energii pochodzącej z parkingów jest ładowanie pojazdów elektrycznych. To pozwoliłoby uniknąć strat energii elektrycznej, które powstają, gdy jest ona przesyłana na duże odległości.

Montaż daszków słonecznych nad parkingami – w zasadzie wykonanie osłony przeciwsłonecznej nad miejscami parkingowymi z paneli słonecznych – może być bardziej kosztowny, niż umieszczanie ich na dachach lub bezpośrednio na ziemi. Jak tłumaczy The Washington post, do utrzymania paneli na miejscu potrzebne są stalowe konstrukcje wsporne. Jednak zwolennicy pomysłu twierdzą, że nadal jest to opłacalne i jest konkurencyjne dla energii wytwarzanej konwencjonalnie.

Panele słoneczne zamiast jedynie elektrowni jądrowych

Według oficjalnej analizy przepisów, jeśli połowa francuskich parkingów zostanie pokryta panelami słonecznymi, będą miały zainstalowaną moc od 6,75 do 11,25 GW, co będzie kosztować od 8,7 do 14,6 mld dolarów. Każda z 56 francuskich elektrowni jądrowych ma średnio nieco ponad 1 GW, a według najnowszych szacunków koszt budowy elektrowni jądrowej we Flamanville wzrósł do 14 mld dolarów. Prawo ułatwia również budowę paneli słonecznych wzdłuż autostrad i łagodzi ograniczenia dotyczące energii wiatrowej.

Francja pozyskuje ponad 70 proc. energii elektrycznej z elektrowni jądrowych, najwięcej na świecie. Oznacza to, jak pisze The Washington Post, że ​​francuski sektor energetyczny charakteryzuje się niskimi emisjami. Jednak spóźnia się z instalowaniem energii odnawialnej, nie spełniając wymagań Unii Europejskiej. A przy rosnących dążeniach związanych z elektryfikacją samochodów i ogrzewaniem, francuscy decydenci muszą działać szybko. Wiąże się to ze zwiększeniem produkcji energii słonecznej i wiatrowej.

– Jest pewien paradoks. Chociaż nasza produkcja energii elektrycznej jest jedną z najbardziej bezemisyjnych w Europie, wciąż pozostajemy w tyle z rozwojem OZE. Ta ustawa ma na celu rozwiązanie tej sprzeczności – powiedział Damien Adam, członek Zgromadzenia Narodowego, który kierował ustawą przez francuską legislaturę. Zatwierdzona przez Macrona ustawa ma wejść w życie w lipcu. Właściciele parkingów będą mieli od trzech do pięciu lat na dostosowanie się.

Źródło: The Washington Post

Zdjęcie tytułowe: seo byeong gon/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.