Udostępnij

„Zderzenie z klimatem”. Akcja klimatycznych rebeliantów z XR Polska [+18]

19.04.2019

W ramach międzynarodowego „tygodnia rebelii” – którego częścią jest londyński protest, o którym pisaliśmy tutaj – działają także polscy aktywiści. Grupa Extinction Rebellion Polska zorganizowała w czwartek happening „Zderzenie z klimatem”.

Akcja odbyła się w czwartek 18 kwietnia pod warszawską elektrociepłownią Siekierki.

W ramach happeningu w sposób symboliczny porównano kolizję samochodową, kojarzoną z krwawymi obrazami, z nieuniknioną kolizją, do której dojdzie – zdaniem aktywistów – jeśli w porę nie podejmiemy działań mających na celu ochronę klimatu.

„Mamy niewielką szansę, aby odwrócić obecny kurs na zagładę, ale jeśli ma się to wydarzyć, potrzebujemy sprawić, aby społeczeństwo poznało prawdę, a prawda jest taka, że zmiany klimatu, które zapoczątkowaliśmy są zabójcze. Wydaje mi się jednak, że aby ludzie to zrozumieli, muszą zobaczyć krwawe skutki tych zmian. W związku z tym, może właśnie pokazanie istoty brutalności, makabrycznych obrazów, ma szansę zwrócić ich uwagę i w ten sposób trafić z komunikatem do szerszego grona odbiorców… Ponieważ po cichu, wciąż mam nadzieję, że wciąż mamy szansę to naprawić ” – wyjaśnia Jeremiah, jeden z aktywistów Extinction Rebellion Polska.

Pełną fotorelację z happeningu „Zderzenie z klimatem” obejrzeć można w mediach społecznościowych XR Polska:

W ramach Międzynarodowego Tygodnia Rebelii, aktywiści Extinction Rebellion Polska podjęli się przeprowadzenia happeningu…

Opublikowany przez Extinction Rebellion Polska Piątek, 19 kwietnia 2019

 

Źródło i zdjęcie: Extinction Rebellion Polska

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.