Klimatyczna rebelia na ulicach Londynu. W trzecim dniu protestu XR nie odpuszcza

2248
0
Podziel się:
Extinction Rebellion XR Londyn Klimatyczna rebelia na ulicach Londynu w Londynie. XR nie odpuszcza Rebelia Bunt

W Londynie trwa trzeci dzień protestów klimatycznych, organizowanych przez międzynarodową grupę „Extinction Rebellion” (XR, dosłownie: „Bunt wymierania”). Grupa protestujących domaga się od rządu zdecydowanych działań w obronie klimatu – m.in. całkowitej redukcji emisji CO2 do roku 2025. W środę, grupa aktywistów zablokowała kolejkę DLR, stanowiącą istotną część transportu publicznego dla wschodniej części miasta.

Protest XR w Londynie rozpoczął się w poniedziałek 15 kwietnia. Tysiące osób zaangażowanych w protest blokują strategiczne punkty w mieście – w taki sposób, by wywrzeć jak największy wpływ na codzienne funkcjonowanie miasta, zwracając uwagę władz i mieszkańców na problematykę klimatyczną.

W środę pod ich kontrolą pozostają cztery punkty na mapie Londynu: Marble Arch, Waterloo Bridge, Parliament Square i Oxford Circus. Jak podaje brytyjski „The Guardian”, TfL (Transport for London, obsługujące miejską komunikację zbiorową) zdecydowało o wyłączenie bezprzewodowego internetu dla podróżnych, w celu utrudnienia komunikacji protestującym.

Najbardziej widowiskowym wydarzeniem trzeciego dnia protestu (jak do tej pory) było zablokowanie automatycznej kolejki DLR (Docklands Light Railway), paraliżując komunikację wschodniego Londynu. Dwoje protestujących wdrapało się na dach wagonu kolejki, natomiast inny przykleił się do szyby wagonu.

 

Więcej na temat działalności XR przeczytać można na stronie internetowej ruchu.

Źródła: Twitter/XR, The Guardian, BBC News

Zdjęcie: Shutterstock/Ian_Stewart

Podziel się: