Udostępnij

Zebrali 152 tys. zł na Wolny Las. Teren kupiły Lasy Państwowe

04.03.2020

To była jedna z najfajniejszych informacji z kraju, jaką mogliśmy przekazać czytelnikom w ostatnim czasie: 1,2 tysiąca osób wsparło inicjatywę, której celem był zakup pięciu hektarów lasu w Beskidzie Niskim. Mieszko i Karo Stanisławscy, pomysłodawcy akcji „Bycie w lesie” chcieli stworzyć tam pierwszą w Polsce Strefę Wolnej Ziemi – bez wycinek drzew i polowań na zwierzęta. Teraz powstanie rezerwatu w tym miejscu stoi pod ogromnym znakiem zapytania, ponieważ teren został wykupiony przez… Lasy Państwowe. 

Jak do tego doszło? Nadleśnictwo Dukla skorzystało z przysługującego mu, zgodnie z ustawą, prawa pierwokupu. Według Inicjatywy Dzikie Karpaty, która odniosła się do sprawy, korzystanie z tego prawa nie jest powszechną praktyką Lasów Państwowych. Sami organizatorzy akcji „Bycie w Lesie” dowiedzieli się o tym z kancelarii notarialnej w Jaśle, gdzie podpisywali wstępną umowę kupna Wolnego Lasu. To była jedyna przeszkoda, której obawiali się na drodze do szczęśliwego finału całego projektu. 

“Informacja ta była dla nas dużym ciosem i wywołała sporo emocji. Wystąpiliśmy z pismem do Nadleśnictwa Dukla z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji i powodów, dla których Lasy Państwowe zakupiły ten teren. Zadaliśmy również pytanie o możliwość stworzenia na tym terenie obszaru chronionego i nie prowadzenie wycinek. Czekamy w tej chwili na odpowiedź pisemną, chociaż w rozmowie telefonicznej ze mną nadleśniczy powiedział, że nie ma takiej możliwości” – pisze w oświadczeniu Mieszko Stanisławski z “Bycie w Lesie”.

Nadleśnictwo wiedziało wcześniej o zbiórce środków na stworzenie rezerwatu. Dziś twierdzi, że skorzystało z prawa do pierwokupu, żeby ułatwić sobie dostęp do sąsiedniego lasu, znajdującego się w zarządzie Lasów Państwowych. „Fundacja Bycie w Lesie zamierzała zrobić tam >>wolny las<<. Zapewniamy, że po nabyciu go przez Nadleśnictwo będzie on nie tylko wolny, ale również dostępny dla każdego, co wynika z państwowego charakteru własności” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu. Jak informuje Mieszko Stanisławski, nadleśniczy w rozmowie telefonicznej tłumaczył mu, że w lesie, do którego dostęp ma zostać ułatwiony, planowana jest wycinka.

Co dalej z Wolnym Lasem?

W przypadku nieudanej próby zakupu tego konkretnego lasu, pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na zakup innego terenu, spełniającego założenia projektu. To oznacza, że Mieszko i Karo Stanisławscy muszą rozpocząć kolejne poszukiwania odpowiedniego lasu, który musi spełniać odpowiednie warunki, m.in. być oddalony od dróg i budynków, dawać możliwość powiększania obszaru i mieć racjonalną cenę. 

“Mamy już na oku potencjalny las do kupienia, ale na razie jesteśmy na etapie rozmów z właścicielem. Jeśli wiesz, że ktoś z Twoich sąsiadów, znajomych lub nieznajomych chce sprzedać las w Beskidzie Niskim, Bieszczadach, Pogórzu Przemyskim lub okolicach, napisz koniecznie do nas” – apeluje Mieszko.

Z uwagi na wyjątkowość tej sytuacji i liczbę osób, które zaangażowały się w projekt Wolnego Lasu, organizatorzy akcji postanowili również napisać petycję, wyrażającą obawy i sprzeciw wobec sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w Polsce. Dokument jest w trakcie tworzenia i konsultacji. W najbliższych dniach internauci będą ją mogli podpisywać.

Inicjatywa Dzikie Karpaty nie kryje oburzenia sprawą: „Jesteśmy tym zszokowani. Buta, bezczelność, wyrachowanie? Brak nam słów. Z impetem pojawia się znów pytanie – Lasy Państwowe, czy wy aby na pewno, tak jak deklarujecie wszem i wobec, jesteście >>dla lasu, dla ludzi<<?”

Z kolei Mieszko podsumowuje całe zamieszanie tak: „Zderzam się od czasu do czasu z murem praw i zasad stworzonych przez człowieka, wyrażonych w ustawach, rozporządzeniach i regulaminach, które w założeniu miały ponoć służyć dobru ogólnemu. Nie poddaję się jednak, bo wiem, że zasady stworzone przez człowieka mogą zostać zmienione. Potrzeba tylko czasu i konsekwencji w działaniu. Zmiana w świecie zaczyna się od zmiany w myśleniu o świecie, a to już się dzieje. Dowodem na to jest chociażby inicjatywa Wolny Las. Dlatego bądźmy dobrej myśli i przemieniajmy ją w działanie.”

O szczegółach pomysłu stworzenia Strefy Wolnej Ziemi przeczytacie w naszym pierwszym tekście na jej temat.

FOT: Bycie w Lesie

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.