Udostępnij

Zebrali 152 tys. zł na Wolny Las. Teren kupiły Lasy Państwowe

04.03.2020

To była jedna z najfajniejszych informacji z kraju, jaką mogliśmy przekazać czytelnikom w ostatnim czasie: 1,2 tysiąca osób wsparło inicjatywę, której celem był zakup pięciu hektarów lasu w Beskidzie Niskim. Mieszko i Karo Stanisławscy, pomysłodawcy akcji „Bycie w lesie” chcieli stworzyć tam pierwszą w Polsce Strefę Wolnej Ziemi – bez wycinek drzew i polowań na zwierzęta. Teraz powstanie rezerwatu w tym miejscu stoi pod ogromnym znakiem zapytania, ponieważ teren został wykupiony przez… Lasy Państwowe. 

Jak do tego doszło? Nadleśnictwo Dukla skorzystało z przysługującego mu, zgodnie z ustawą, prawa pierwokupu. Według Inicjatywy Dzikie Karpaty, która odniosła się do sprawy, korzystanie z tego prawa nie jest powszechną praktyką Lasów Państwowych. Sami organizatorzy akcji „Bycie w Lesie” dowiedzieli się o tym z kancelarii notarialnej w Jaśle, gdzie podpisywali wstępną umowę kupna Wolnego Lasu. To była jedyna przeszkoda, której obawiali się na drodze do szczęśliwego finału całego projektu. 

“Informacja ta była dla nas dużym ciosem i wywołała sporo emocji. Wystąpiliśmy z pismem do Nadleśnictwa Dukla z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji i powodów, dla których Lasy Państwowe zakupiły ten teren. Zadaliśmy również pytanie o możliwość stworzenia na tym terenie obszaru chronionego i nie prowadzenie wycinek. Czekamy w tej chwili na odpowiedź pisemną, chociaż w rozmowie telefonicznej ze mną nadleśniczy powiedział, że nie ma takiej możliwości” – pisze w oświadczeniu Mieszko Stanisławski z “Bycie w Lesie”.

Nadleśnictwo wiedziało wcześniej o zbiórce środków na stworzenie rezerwatu. Dziś twierdzi, że skorzystało z prawa do pierwokupu, żeby ułatwić sobie dostęp do sąsiedniego lasu, znajdującego się w zarządzie Lasów Państwowych. „Fundacja Bycie w Lesie zamierzała zrobić tam >>wolny las<<. Zapewniamy, że po nabyciu go przez Nadleśnictwo będzie on nie tylko wolny, ale również dostępny dla każdego, co wynika z państwowego charakteru własności” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu. Jak informuje Mieszko Stanisławski, nadleśniczy w rozmowie telefonicznej tłumaczył mu, że w lesie, do którego dostęp ma zostać ułatwiony, planowana jest wycinka.

Co dalej z Wolnym Lasem?

W przypadku nieudanej próby zakupu tego konkretnego lasu, pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na zakup innego terenu, spełniającego założenia projektu. To oznacza, że Mieszko i Karo Stanisławscy muszą rozpocząć kolejne poszukiwania odpowiedniego lasu, który musi spełniać odpowiednie warunki, m.in. być oddalony od dróg i budynków, dawać możliwość powiększania obszaru i mieć racjonalną cenę. 

“Mamy już na oku potencjalny las do kupienia, ale na razie jesteśmy na etapie rozmów z właścicielem. Jeśli wiesz, że ktoś z Twoich sąsiadów, znajomych lub nieznajomych chce sprzedać las w Beskidzie Niskim, Bieszczadach, Pogórzu Przemyskim lub okolicach, napisz koniecznie do nas” – apeluje Mieszko.

Z uwagi na wyjątkowość tej sytuacji i liczbę osób, które zaangażowały się w projekt Wolnego Lasu, organizatorzy akcji postanowili również napisać petycję, wyrażającą obawy i sprzeciw wobec sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w Polsce. Dokument jest w trakcie tworzenia i konsultacji. W najbliższych dniach internauci będą ją mogli podpisywać.

Inicjatywa Dzikie Karpaty nie kryje oburzenia sprawą: „Jesteśmy tym zszokowani. Buta, bezczelność, wyrachowanie? Brak nam słów. Z impetem pojawia się znów pytanie – Lasy Państwowe, czy wy aby na pewno, tak jak deklarujecie wszem i wobec, jesteście >>dla lasu, dla ludzi<<?”

Z kolei Mieszko podsumowuje całe zamieszanie tak: „Zderzam się od czasu do czasu z murem praw i zasad stworzonych przez człowieka, wyrażonych w ustawach, rozporządzeniach i regulaminach, które w założeniu miały ponoć służyć dobru ogólnemu. Nie poddaję się jednak, bo wiem, że zasady stworzone przez człowieka mogą zostać zmienione. Potrzeba tylko czasu i konsekwencji w działaniu. Zmiana w świecie zaczyna się od zmiany w myśleniu o świecie, a to już się dzieje. Dowodem na to jest chociażby inicjatywa Wolny Las. Dlatego bądźmy dobrej myśli i przemieniajmy ją w działanie.”

O szczegółach pomysłu stworzenia Strefy Wolnej Ziemi przeczytacie w naszym pierwszym tekście na jej temat.

FOT: Bycie w Lesie

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.