Zegar pod natryskiem sposobem na marnowanie wody? Prysznice pod kontrolą nawet o 30 proc. krótsze

3445
0
Podziel się:

Niewielkie badania, przeprowadzone w brytyjskim Cranfield University, wykazały, że umieszczenie zegara w polu widzenia osoby biorącej prysznic może znacząco skrócić czas jej kąpieli. I tym samym zaoszczędzić wodę, która ulega zmarnowaniu, na przykład gdy zbytnio się zamyślimy.

W ramach eksperymentu, pod prysznicami na kampusie Cranfield University zamontowane zostały urządzenia pomiarowe, służące kontroli czasu, jaki pod prysznicem spędzają poddani badaniom studenci i studentki.

Posłużyły do tego niewielkiego rozmiaru zegary, wyposażone w cyfrowy wyświetlacz, a także moduł przesyłający informację do systemu. Dzięki temu wybrani mieszkańcy kampusu mogli w czasie rzeczywistym obserwować, jak długo korzystali z bieżącej wody. Pod prysznicami w grupie kontrolnej umieszczono natomiast jedynie mierniki czasu (bez wyświetlacza), co posłużyło naukowcom do porównania zużycia wody.

Wyniki z pierwszych czterech miesięcy badań, rozpoczętych w październiku zeszłego roku, wykazały średnio około 20-30 proc. krótsze kąpiele w przypadku osób, które obserwowały czas zużycia wody na wyświetlaczu. Oznaczało to średnio oszczędność 2 minut, podczas których zużywana była woda.

Autorzy badań podkreślają, że w kontekście zagrożenia dla bezpieczeństwa wodnego na świecie oszczędzanie wody staje się koniecznością. Prosty miernik z wyświetlaczem może być z kolei jednym z rozwiązań.

Czytaj także: Problemy z wodą groźniejsze od kul. Na wojnie więcej dzieci zabija biegunka

Dr Heather Smith, wykładowczyni w Cranfield University, podkreśla, że badania nad marnotrawstwem wody są z założenia trudne, ponieważ ma ono miejsce w przestrzeni intymnej, ukrytej przed wzrokiem innych. Trudniej jest również wpływać na zachowania osób w ich łazienkach, ponieważ brak tam presji społecznej, z którą do czynienia możemy mieć np. w przypadku korzystania z jednorazowego plastiku.

Wydaje się jednak, że presję tą zastąpić mogą – oczywiście za zgodą użytkownika – urządzenia elektroniczne, o których mowa w badaniach.

“Dyskretne czujniki mogą skutecznie zbierać anonimowe dane dotyczące niewidocznych zachowań, które przekładają się na zużycie wody. Wyświetlanie informacji zwrotnej w czasie rzeczywistym może natomiast oddziaływać na te zachowania, wspierając oszczędzanie wody” – zaznacza dr Heather Smith.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Chayatorn Laorattanavech

Podziel się: