Udostępnij

Zegar pod natryskiem sposobem na marnowanie wody? Prysznice pod kontrolą nawet o 30 proc. krótsze

19.02.2020

Niewielkie badania, przeprowadzone w brytyjskim Cranfield University, wykazały, że umieszczenie zegara w polu widzenia osoby biorącej prysznic może znacząco skrócić czas jej kąpieli. I tym samym zaoszczędzić wodę, która ulega zmarnowaniu, na przykład gdy zbytnio się zamyślimy.

W ramach eksperymentu, pod prysznicami na kampusie Cranfield University zamontowane zostały urządzenia pomiarowe, służące kontroli czasu, jaki pod prysznicem spędzają poddani badaniom studenci i studentki.

Posłużyły do tego niewielkiego rozmiaru zegary, wyposażone w cyfrowy wyświetlacz, a także moduł przesyłający informację do systemu. Dzięki temu wybrani mieszkańcy kampusu mogli w czasie rzeczywistym obserwować, jak długo korzystali z bieżącej wody. Pod prysznicami w grupie kontrolnej umieszczono natomiast jedynie mierniki czasu (bez wyświetlacza), co posłużyło naukowcom do porównania zużycia wody.

Wyniki z pierwszych czterech miesięcy badań, rozpoczętych w październiku zeszłego roku, wykazały średnio około 20-30 proc. krótsze kąpiele w przypadku osób, które obserwowały czas zużycia wody na wyświetlaczu. Oznaczało to średnio oszczędność 2 minut, podczas których zużywana była woda.

Autorzy badań podkreślają, że w kontekście zagrożenia dla bezpieczeństwa wodnego na świecie oszczędzanie wody staje się koniecznością. Prosty miernik z wyświetlaczem może być z kolei jednym z rozwiązań.

Czytaj także: Problemy z wodą groźniejsze od kul. Na wojnie więcej dzieci zabija biegunka

Dr Heather Smith, wykładowczyni w Cranfield University, podkreśla, że badania nad marnotrawstwem wody są z założenia trudne, ponieważ ma ono miejsce w przestrzeni intymnej, ukrytej przed wzrokiem innych. Trudniej jest również wpływać na zachowania osób w ich łazienkach, ponieważ brak tam presji społecznej, z którą do czynienia możemy mieć np. w przypadku korzystania z jednorazowego plastiku.

Wydaje się jednak, że presję tą zastąpić mogą – oczywiście za zgodą użytkownika – urządzenia elektroniczne, o których mowa w badaniach.

“Dyskretne czujniki mogą skutecznie zbierać anonimowe dane dotyczące niewidocznych zachowań, które przekładają się na zużycie wody. Wyświetlanie informacji zwrotnej w czasie rzeczywistym może natomiast oddziaływać na te zachowania, wspierając oszczędzanie wody” – zaznacza dr Heather Smith.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Chayatorn Laorattanavech

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.