Udostępnij

Zgłoszono do nich już 3 tys. trucicieli sąsiadów. Teraz mają nowe narzędzie

30.03.2023

Ponad 3 tys. zgłoszonych kotłów i przełomowy wyrok w walce o czyste powietrze. Społeczna inicjatywa „Karny Kopciuch” podsumowała kolejny sezon i najnowsze postanowienie sądu. – To początek pewnej linii orzeczniczej, która ułatwi walkę o czyste powietrze. Może być to wykorzystywane także w innych miejscach czy województwa – zaznacza prawnik zaangażowany w sprawę.

Karny Kopciuch” to głównie akcja edukacyjna. Jej organizatorzy po zweryfikowaniu zgłoszenia na adres truciciela wysyłają list zwracając w nim uwagę, że sposób ogrzewania domu adresata jest źródłem nieakceptowalnego zadymienia. Podpowiadają także dlaczego warto wymienić kopciucha i wskazują istniejące programy dotacyjne. Czasem to wystarczy. Niektórzy nie do końca są świadomi, że dym z ich komina może być źródłem poważnych zdrowotnych zagrożeń i frustracji sąsiadów. Gdy działania edukacyjne zawodzą sprawą zajmuje się Fundacja 360!, która wnioskuje do gminy o wszczęcie postępowania administracyjnego. Zdarza się, że „kopciuch” będący utrapieniem całego sąsiedztwa przestaje truć. Społecznikom pomagają prawnicy z Fundacji Frank Bold.

Janusz Piechoczek z Fundacji 360! przypomina, że akcja trwa już 3 lata. – Pomysł jest odpowiedzią na liczbę zapytań mieszkańców. Pytali czy możemy coś zrobić, bo czują się bezsilni. Bezpośrednie sąsiedztwo kopciucha uniemożliwiało im codzienne funkcjonowanie. Interwencje u właściciela okazywały się bezskuteczne, obojętne są także urzędy w miastach i gminach. Ludzie są zostawieni sami sobie. Naszym celem jest eliminacja konkretnego kopciucha, który został do nas zgłoszony jako uciążliwe sąsiedztwo – podkreślał Piechoczek na konferencji prasowej podsumowującej wyniki akcji i orzeczenie sądu.

„Karny Kopciuch”: nawet 3 zgłoszenia dziennie

Likwidacja kopciucha na skutek takiej interwencji odbywa się na dwa sposoby. Właściciel, po rozmowie decyduje się na wymianę urządzenia. Wcześniej od „Karnego Kopciucha” otrzymuje pakiet informacji. Zarówno o uciążliwości dla sąsiadów, jak i możliwych form wsparcia. – Druga ścieżka jest bardziej sformalizowana i skomplikowana. To wejście na drogę postępowania administracyjnego. Odpowiednie organy ochrony środowiska, za które w gminach i miastach odpowiadają wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci, mogą nakazać wymianę urządzenia. Na tej ścieżce mamy do tej pory stuprocentową skuteczność – zaznacza Janusz Piechoczek.

W ciągu trzech lat do inicjatywy zgłoszono ponad 3 tys. konkretnych adresów. To około 3 zgłoszenia dziennie. – Z tej liczby zdecydowana większość ugina się pod naszymi argumentami. Tylko 83 przypadki to wszczęcie postępowania administracyjnego. 18 z nich zakończonych jest pozytywnie – organ wydal decyzję nakazującą wymianę kopciucha albo usprawnienie techniczne. Działamy w 10 województwach – wyliczają organizatorzy.

Zdzisław Kuczma z organizacji odpowiedzialnej za inicjatywę mówi, że w ramach „Karnego Kopciucha” materiał dowodowy jest przesyłany przez mieszkańców. – Czasem są to obrazki przerażające. Często otrzymujemy też korespondencję, z której wynika, że od lat dany mieszkaniec nieskutecznie próbuje coś z problemem zrobić. W postępowaniach powołujemy się zawsze na interes społeczny. „Karny Kopciuch” jest często dla takich osób ostatnią deską ratunku.

Przełomowe orzeczenie sądu w Gliwicach

W środę 29 marca zapadło precedensowe orzeczenie sądu dot. eksploatacji kotła z naruszeniem śląskiej uchwały antysmogowej. To otwiera nowe możliwości w skutecznym egzekwowaniu przepisów antysmogowych.

Adrian Chochoł, prawnik z Fundacji Frank Bold wyjaśnia dlaczego wyrok jest tak istotny. – Często prowadzimy szkolenia dla urzędników czy strażników gminnych. Pytają – co dalej? Jest kontrola, jest nakładany mandat. Co można zrobić więcej? Wczorajszy wyrok WSA w Gliwicach pokazuje, że odpowiedzią na te problemy jest art. 363 prawa ochrony środowiska, czyli wydanie decyzji nakazującej ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko – tłumaczy Chochoł.

Sąd podkreślił, że skoro kocioł nie spełniał wymogów emisyjnych określonych w przepisach powszechnie obowiązującego prawa (uchwale antysmogowej, ale też w przepisach dot. wprowadzania kotłów do obrotu) to znaczy że istnieje domniemanie, że negatywnie oddziałuje na środowisko, a zatem nie ma potrzeby przeprowadzania dowodów z opinii biegłego czy zeznań świadków. – To kluczowe orzeczenie, które przyczyni się do uproszczenia postępowań administracyjnych. Tym samym zapewni właściwym organom samorządowym skuteczne narzędzie do walki z osobami, które wprost naruszają przepisy. To początek pewnej linii orzeczniczej, która z pewnością będzie pomocna w walce o prawo do czystego powietrza – zaznacza prawnik.

Adrian Chochoł z Fundacji Frank Bold przypomina jednak, że organizacje społeczne mogą wspierać egzekwowanie przepisów, ale nie może być tak że wyręczają lokalne władze. – Właściwe organy muszą wszczynać takie sprawy z urzędu – dodaje.

W całej Polsce wciąż dymi ok. 3 miliony kopciuchów. Uchwały antysmogowe znajdują się we wszystkich województwach z wyjątkiem województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Zdjęcie: PhotoDictionary/Shutterstock

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.