Udostępnij

Zieloni chcą klimatycznego stanu wyjątkowego: „To sprawa ponadpartyjna”

26.11.2019

Partia Zieloni wniosła do sejmu projekt uchwały wzywający do ogłoszenia w Polsce stanu kryzysu klimatycznego. Politycy chcą też powołania nowych instytucji, które miałyby nadzorować działania państwa w sprawie przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

Zieloni mają poparcie całej Koalicji Obywatelskiej, do której należy ugrupowanie. Członkowie Zielonych chcą, by polski parlament uznał naukowy konsensus w sprawie zmian klimatu i dążył poprzez uchwalone ustawy do powstrzymania ocieplania się planety na poziomie poniżej 1,5 stopnia Celsjusza. To granica wyznaczona jako względnie bezpieczna przez Międzyrządowy Panel do spraw Zmian Klimatu.

– Uchwała przede wszystkim ma zaalarmować rządzących, jak ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia Polek i Polaków stanowi kryzys klimatyczny i wywołane nim katastrofy naturalne – fale upałów, susze i pożary, powodzie, czy nawałnice. Projekt uchwały zakłada uznanie przez Sejm, że Polska znajduje się w stanie kryzysu klimatycznego. –  komentuje rzecznik Partii Zieloni, Maciej Józefowicz.

– Oczekujemy od wszystkich nie greenwashingu, a realnych działań zmierzających do powstrzymania zagrożenia kryzysem klimatycznym, a uznanie jego istnienia i konieczności osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej będzie pierwszym, niezbędnym krokiem w dobrym kierunku. Reasumując: katastrofa klimatyczna nie zważa na opcję polityczną, a na martwej planecie nie będzie żadnej polityki – dodała przewodnicząca Partii Zieloni Małgorzata Tracz.

Zieloni nie wierzą w wystarczająco dobrą wolę premiera Mateusza Morawieckiego, który w swoim expose nawiązywał między innymi do odnawialnej energetyki czy elektromobilności. Według nich to jednak za mało. Jak mówią, prezes rady ministrów ani razu nie odniósł się bezpośrednio do klimatu i potrzeby ograniczania wzrostu światowych temperatur.

– Samo „zielone” expose premiera było bardzo mało zielone – Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu nawet nie wspomniał o kryzysie klimatycznym. Pomimo tego nie da się ukryć, że klimat jest tematem ponadpartyjnym, dotyczącym każdego i każdej z nas. Katastrofa klimatyczna dotknie jednakowo wszystkich na lewicy i na prawicy. Dlatego mamy nadzieję, że nasza uchwała zostanie poparta przez wszystkie środowiska w Sejmie.- zaznacza Józefowicz.

Akt prawny zaproponowany przez Zielonych nie jest jednak ustawą – czyli „najmocniejszym” z dokumentów, które przyjmuje sejm. Dlatego, nawet jeśli uchwała zostanie przegłosowana, będzie miała ona ograniczoną sprawczość. Politycy mimo to mają nadzieję, że wniesie ona sporo do debaty o zmianach klimatu w Polsce.

– Kolejnym krokiem po jej przyjęciu powinno być powołanie przez Sejm komisji stałej ds. klimatu, jako partnera dla nowego Ministerstwa Klimatu, odpowiedzialnego za prowadzenie polityki klimatycznej w parlamencie. Chcemy również – zgodnie z postulatami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego – utworzenia eksperckiej i niezależnej Rady Klimatycznej, która przygotuje strategię osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Polskę. – mówi Józefowicz.

Źródło zdjęcia: Flickr/materiały Partii Zieloni

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.