Udostępnij

Zieloni chcą klimatycznego stanu wyjątkowego: „To sprawa ponadpartyjna”

15.01.2024

Partia Zieloni wniosła do sejmu projekt uchwały wzywający do ogłoszenia w Polsce stanu kryzysu klimatycznego. Politycy chcą też powołania nowych instytucji, które miałyby nadzorować działania państwa w sprawie przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

Zieloni mają poparcie całej Koalicji Obywatelskiej, do której należy ugrupowanie. Członkowie Zielonych chcą, by polski parlament uznał naukowy konsensus w sprawie zmian klimatu i dążył poprzez uchwalone ustawy do powstrzymania ocieplania się planety na poziomie poniżej 1,5 stopnia Celsjusza. To granica wyznaczona jako względnie bezpieczna przez Międzyrządowy Panel do spraw Zmian Klimatu.

– Uchwała przede wszystkim ma zaalarmować rządzących, jak ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia Polek i Polaków stanowi kryzys klimatyczny i wywołane nim katastrofy naturalne – fale upałów, susze i pożary, powodzie, czy nawałnice. Projekt uchwały zakłada uznanie przez Sejm, że Polska znajduje się w stanie kryzysu klimatycznego. –  komentuje rzecznik Partii Zieloni, Maciej Józefowicz.

– Oczekujemy od wszystkich nie greenwashingu, a realnych działań zmierzających do powstrzymania zagrożenia kryzysem klimatycznym, a uznanie jego istnienia i konieczności osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej będzie pierwszym, niezbędnym krokiem w dobrym kierunku. Reasumując: katastrofa klimatyczna nie zważa na opcję polityczną, a na martwej planecie nie będzie żadnej polityki – dodała przewodnicząca Partii Zieloni Małgorzata Tracz.

Zieloni nie wierzą w wystarczająco dobrą wolę premiera Mateusza Morawieckiego, który w swoim expose nawiązywał między innymi do odnawialnej energetyki czy elektromobilności. Według nich to jednak za mało. Jak mówią, prezes rady ministrów ani razu nie odniósł się bezpośrednio do klimatu i potrzeby ograniczania wzrostu światowych temperatur.

– Samo „zielone” expose premiera było bardzo mało zielone – Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu nawet nie wspomniał o kryzysie klimatycznym. Pomimo tego nie da się ukryć, że klimat jest tematem ponadpartyjnym, dotyczącym każdego i każdej z nas. Katastrofa klimatyczna dotknie jednakowo wszystkich na lewicy i na prawicy. Dlatego mamy nadzieję, że nasza uchwała zostanie poparta przez wszystkie środowiska w Sejmie.- zaznacza Józefowicz.

Akt prawny zaproponowany przez Zielonych nie jest jednak ustawą – czyli „najmocniejszym” z dokumentów, które przyjmuje sejm. Dlatego, nawet jeśli uchwała zostanie przegłosowana, będzie miała ona ograniczoną sprawczość. Politycy mimo to mają nadzieję, że wniesie ona sporo do debaty o zmianach klimatu w Polsce.

– Kolejnym krokiem po jej przyjęciu powinno być powołanie przez Sejm komisji stałej ds. klimatu, jako partnera dla nowego Ministerstwa Klimatu, odpowiedzialnego za prowadzenie polityki klimatycznej w parlamencie. Chcemy również – zgodnie z postulatami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego – utworzenia eksperckiej i niezależnej Rady Klimatycznej, która przygotuje strategię osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Polskę. – mówi Józefowicz.

Źródło zdjęcia: Flickr/materiały Partii Zieloni

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.