Udostępnij

Zmiana klimatu w Twoim mieście? Sprawdź za pomocą aplikacji od NYT

17.01.2019

New York Times opublikował na swojej stronie aplikację przygotowaną przez naukowców z Climate Impact Lab. Pozwala ona sprawdzić, jak w trakcie naszego życia zmieni się klimat w wybranej przez nas miejscowości, np. w miejscu naszego urodzenia. 

Wskaźnikiem zmian klimatycznych jest w tym przypadku liczba dni, w których temperatura przekracza 32 st. Celsjusza.

Jak wskazują twórcy aplikacji – wysokie temperatury (a tym bardziej ekstremalnie wysokie) zwiększają ryzyko choroby i śmierci, szczególnie u dzieci, osób starszych, a także osób cierpiących na choroby przewlekłe.

Zwrócono także uwagę na związek między wysokimi temperaturami a produkcją żywności oraz energetyką.

„Więcej bardzo gorących dni na całym świecie przynosi bezpośredni i niebezpieczny wpływ na ludzi i systemy, od których jesteśmy zależni” – powiedziała Cynthia Rosenzweig, szefowa zespołu ds. wpływu klimatu w NASA Goddard Institute for Space Studies.

Aplikacja

Na początek podać musimy nazwę miejscowości oraz rok naszego urodzenia. W zamian otrzymamy interaktywną animację, która opowie o temperaturach powietrza w trzech punktach naszego życia – w dniu urodzin, obecnie oraz w wieku 80 lat.

2 Zmiana klimatu w Twoim mieście. Sprawdź za pomocą aplikacji NYT
Temperatura w roku urodzenia. Źródło: NYT

 

3Zmiana klimatu w Twoim mieście. Sprawdź za pomocą aplikacji NYT
Temperatura aktualnie. Źródło: NYT

 

4 Zmiana klimatu w Twoim mieście. Sprawdź za pomocą aplikacji NYT
Temperatura w wieku 80 lat. Źródło: NYT

 

Aplikację przygotowaną dla NYT można przetestować TUTAJ.

 

Sprawdź także: Policz swój ślad węglowy. Kalkulator ONZ Ci w tym pomoże

 

Źródło: New York Times

Zdjęcie: Unsplash.com/NASA

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.