Udostępnij

Zmiana klimatu w Twoim mieście? Sprawdź za pomocą aplikacji od NYT

17.01.2019

New York Times opublikował na swojej stronie aplikację przygotowaną przez naukowców z Climate Impact Lab. Pozwala ona sprawdzić, jak w trakcie naszego życia zmieni się klimat w wybranej przez nas miejscowości, np. w miejscu naszego urodzenia. 

Wskaźnikiem zmian klimatycznych jest w tym przypadku liczba dni, w których temperatura przekracza 32 st. Celsjusza.

Jak wskazują twórcy aplikacji – wysokie temperatury (a tym bardziej ekstremalnie wysokie) zwiększają ryzyko choroby i śmierci, szczególnie u dzieci, osób starszych, a także osób cierpiących na choroby przewlekłe.

Zwrócono także uwagę na związek między wysokimi temperaturami a produkcją żywności oraz energetyką.

„Więcej bardzo gorących dni na całym świecie przynosi bezpośredni i niebezpieczny wpływ na ludzi i systemy, od których jesteśmy zależni” – powiedziała Cynthia Rosenzweig, szefowa zespołu ds. wpływu klimatu w NASA Goddard Institute for Space Studies.

Aplikacja

Na początek podać musimy nazwę miejscowości oraz rok naszego urodzenia. W zamian otrzymamy interaktywną animację, która opowie o temperaturach powietrza w trzech punktach naszego życia – w dniu urodzin, obecnie oraz w wieku 80 lat.

2 Zmiana klimatu w Twoim mieście. Sprawdź za pomocą aplikacji NYT
Temperatura w roku urodzenia. Źródło: NYT

 

3Zmiana klimatu w Twoim mieście. Sprawdź za pomocą aplikacji NYT
Temperatura aktualnie. Źródło: NYT

 

4 Zmiana klimatu w Twoim mieście. Sprawdź za pomocą aplikacji NYT
Temperatura w wieku 80 lat. Źródło: NYT

 

Aplikację przygotowaną dla NYT można przetestować TUTAJ.

 

Sprawdź także: Policz swój ślad węglowy. Kalkulator ONZ Ci w tym pomoże

 

Źródło: New York Times

Zdjęcie: Unsplash.com/NASA

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.