Udostępnij

Zmiany klimatu dotykają obszar zamieszkiwany przez 85 proc. ludzkości

21.10.2021

W najnowszej analizie, której wyniki opublikowano na łamach „Nature Climate Change”, oceniono, że wywołane przez człowieka zmiany klimatu dotykają 85 proc. ludzkości. Problem dotyczy 80 proc. powierzchni Ziemi. O wielu miejscach, leżących w krajach rozwijających się, wiemy jednak jeszcze zbyt mało.

Nowa analiza na temat zmian klimatycznych na Ziemi to efekt pracy instytutu MCC oraz organizacji non-profit Climate Analytics. Naukowcy przeanalizowali ok. 100 tys. empirycznych opracowań naukowych, co pozwoliło zmierzyć i zmapować zmiany spowodowane działalnością człowieka. Okazuje się, że skutki zmian klimatycznych odczuwane są na obszarze 80 proc. planety, na którym żyje 85 proc. ludzkości.

Wyniki przytaczanej analizy opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature Climate Change„.

„Nasze badanie nie pozostawia wątpliwości, że kryzys klimatyczny jest już odczuwalny niemal na całym świecie. Jest on również obszernie udokumentowany naukowo” – wyjaśnia dr Max Callaghan z MCC, główny autor badania.

Czytaj także: Alergie, astma, choroby zakaźne. Kryzys klimatyczny coraz mocniej wpływa na zdrowie dzieci

Potrzeba danych z krajów rozwijających się

Naukowcy zwracają uwagę, że dane na temat zmian klimatu są znacznie lepiej dostępne w przypadku krajów rozwiniętych. A to mniej zamożne, rozwijające się kraje według wielu analiz ucierpią najsilniej ze względu na ocieplenie planety. W wielu przypadkach naukowcy nie dysponują wystarczającymi danymi, by w pełni ocenić skalę i skutki problemu.

Czytaj także: Eksperci PAN: mieszkańcy polskich miast ucierpią przez zmianę klimatu. Upały zwiększą śmiertelność

„Większość obszarów, w przypadku których nie jesteśmy w stanie połączyć ze sobą wszystkich 'kropek’, znajduje się w Afryce. (…) Ma to realne konsekwencje dla planów adaptacyjnych, a także dostępu do źródeł finansowania w tych miejscach” – ocenia Shruti Nath z Climate Analytics, współautorka analizy.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Melih Cevdet Teksen

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy