Udostępnij

Zmiany klimatu zaszkodzą winnicom. Ale możliwa jest minimalizacja strat

29.01.2020

Badacze ze Stanów Zjednoczonych przyjrzeli się potencjalnym stratom, które dla dzisiejszych upraw winogron (tj. najpopularniejszych odmian) przynieść mogą zmiany klimatyczne. W najczarniejszym scenariuszu prowadzenie winnic będzie niemożliwe lub wysoko niewydajne na 85 proc. powierzchni dzisiejszych upraw. Pomóc może jednak zwiększenie różnorodności upraw.

Wyniki badań, których celem było oszacowanie strat dla upraw winogron, a także sposobów na ich minimalizację, opublikowano w amerykańskim czasopiśmie naukowym Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). By przyjrzeć się skutkom zmian klimatycznych, przeanalizowano dane na temat 11 popularnych dziś odmian winorośli, uprawianych na świecie.

Według przedstawionych szacunków, w przypadku wzrostu średnich temperatur na planecie o 2 st. Celsjusza (względem czasów sprzed rewolucji przemysłowej), utraconych zostanie 56 proc. powierzchni światowych upraw winogron, w porównaniu ze stanem z lat 70-tych XX wieku. [Przypomnijmy: Zatrzymanie wzrostu średnich temperatur na poziomie max. 2 st. Celsjusza to główny cel tzw. Porozumienia Paryskiego, którego realizacja wciąż pozostaje przedmiotem kontrowersji] Wzrost o 4 st. Celsjusza, według autorów badania, doprowadzić może do utrat nawet 86 proc. powierzchni dzisiejszych upraw.

Naukowcy pozostawiają jednak promyk nadziei, którą dostrzegają w zwiększeniu różnorodności upraw winogron. W przypadku zastosowania odpowiednich odmian winogron, odporniejszych na nowe warunki klimatyczne, straty mogłyby wynieść: 24 proc. przy wzroście temperatur o 2 st. Celsjusza i 58 proc. przy 4 st. wzrostu.

„Pozytywne przesłanie [wyników badań – przyp. red.] jest takie, że wciąż możemy dostosować uprawę winorośli do zmian klimatycznych – a różnorodność upraw jest bardzo interesującym narzędziem ku temu. Ale uwaga… powinniśmy ograniczyć ocieplenie, ponieważ im większy będzie wzrost [średnich temperatur – przyp. red.], tym mniejsze będą nasze możliwości, jeśli chodzi o adaptację” – powiedział jeden z autorów badania, Ignacio Morales-Castilla, cytowany przed brytyjskiego „Guardiana„.

Autorzy badań zauważają również, że zmiany klimatyczne mogą uczynić niektóre, bardziej wysunięte na północ tereny przyjaznymi dla winorośli, otwierając nowe możliwości dla branży. Komentatorzy w brytyjskiej prasie zwracają jednak uwagę na unikatowość lokalnie uprawianych odmian i produkowanego z nich wina. Tracąc prowadzone od pokoleń winnice, możemy więc stracić również niepowtarzalny smak wina, które powstaje z uprawianych tam winogron.

_

Dostęp do pełnych wyników badań można uzyskać tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Romolo Tavani

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.