Udostępnij

„Zrobił to”. Stany Zjednoczone oficjalnie rozpoczynają wyjście z Porozumienia Paryskiego

04.11.2019

Poniedziałkowym popołudniem amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo ogłosił oficjalnie, że Stany Zjednoczone rozpoczynają procedurę wystąpienia z Porozumienia Paryskiego. Oznacza to, że dokładnie za rok kraj ten przestanie być stroną porozumienia. Nastąpi to dzień po zbliżających się amerykańskich wyborach prezydenckich.

Deklaracje wyjście USA z Porozumienia Paryskiego pojawiały się w ostatnich dwóch latach często w przemówieniach Trumpa jako prezydenta, jednak dopiero teraz, zgodnie z warunkami dokumentu, jego administracja mogła formalnie wypowiedzieć dokument.

O tym, że najprawdopodobniej dojdzie do takiego kroku informowaliśmy przed dwoma tygodniami, kiedy to Trump publicznie nazwał porozumienie „okropnym”, podkreślając, że “został wybrany do reprezentowania obywateli Pittsburgha, a nie Paryża”. Sprawdziły się zatem komentarze, że tak zdecydowana deklaracja, składana u progu kampanii prezydenckiej, musi pociągać za sobą działanie.

Czytaj także: Młodzi pozywają rząd Kanady za dekady bezczynności wobec zmian klimatu. Chcą strategii opartej na “najlepszej, dostępnej dziś wiedzy naukowej”

Gorzkich słów nie oszczędziło Trumpowi amerykańskie Greenpeace: „No więc. Zrobił to. Dziś w 'Trump-jest-chodzącą-katastrofą-dla-klimatu News’: Trump formalnie złożył dokumenty wycofujące Stany Zjednoczone z Porozumienie Paryskiego, zmieniając je w światowego 'obiboka’, jeśli chodzi o przeciwdziałanie zmianom klimatycznym”.

Przypomnijmy: USA są drugim co do wielkości światowym emitentem gazów cieplarnianych, obok Chin. Porozumienie Paryskie to natomiast dokument, na mocy którego niemal 200 państw świata miała wspólnie – poprzez istotne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych – przeciwdziałać dalszemu wzrostowi średnich temperatur na globie: na poziomie max. 2 stopni względem czasów sprzed rewolucji przemysłowej.

 

Źródła: state.gov, Greenpeace USA,

Zdjęcie: Shutterstock/Joseph Sohm

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.