Udostępnij

„Zrobił to”. Stany Zjednoczone oficjalnie rozpoczynają wyjście z Porozumienia Paryskiego

04.11.2019

Poniedziałkowym popołudniem amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo ogłosił oficjalnie, że Stany Zjednoczone rozpoczynają procedurę wystąpienia z Porozumienia Paryskiego. Oznacza to, że dokładnie za rok kraj ten przestanie być stroną porozumienia. Nastąpi to dzień po zbliżających się amerykańskich wyborach prezydenckich.

Deklaracje wyjście USA z Porozumienia Paryskiego pojawiały się w ostatnich dwóch latach często w przemówieniach Trumpa jako prezydenta, jednak dopiero teraz, zgodnie z warunkami dokumentu, jego administracja mogła formalnie wypowiedzieć dokument.

O tym, że najprawdopodobniej dojdzie do takiego kroku informowaliśmy przed dwoma tygodniami, kiedy to Trump publicznie nazwał porozumienie „okropnym”, podkreślając, że “został wybrany do reprezentowania obywateli Pittsburgha, a nie Paryża”. Sprawdziły się zatem komentarze, że tak zdecydowana deklaracja, składana u progu kampanii prezydenckiej, musi pociągać za sobą działanie.

Czytaj także: Młodzi pozywają rząd Kanady za dekady bezczynności wobec zmian klimatu. Chcą strategii opartej na “najlepszej, dostępnej dziś wiedzy naukowej”

Gorzkich słów nie oszczędziło Trumpowi amerykańskie Greenpeace: „No więc. Zrobił to. Dziś w 'Trump-jest-chodzącą-katastrofą-dla-klimatu News’: Trump formalnie złożył dokumenty wycofujące Stany Zjednoczone z Porozumienie Paryskiego, zmieniając je w światowego 'obiboka’, jeśli chodzi o przeciwdziałanie zmianom klimatycznym”.

Przypomnijmy: USA są drugim co do wielkości światowym emitentem gazów cieplarnianych, obok Chin. Porozumienie Paryskie to natomiast dokument, na mocy którego niemal 200 państw świata miała wspólnie – poprzez istotne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych – przeciwdziałać dalszemu wzrostowi średnich temperatur na globie: na poziomie max. 2 stopni względem czasów sprzed rewolucji przemysłowej.

 

Źródła: state.gov, Greenpeace USA,

Zdjęcie: Shutterstock/Joseph Sohm

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.