Udostępnij

Dwugłos w rządzie. Pełnomocnik premiera popiera postulaty aktywistów

16.06.2021

Korzystający z fotowoltaiki muszą szykować się na zmiany. Nowy system rozliczania się z energii może być jednak korzystniejszy dla tych, którzy zdecydują się na dotację z programu „Czyste Powietrze”. Do takiego rozwiązania przychyla się Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera do spraw rządowych dotacji do wymiany pieców. Idzie to wbrew planom Ministerstwa Klimatu. Resort proponuje zmiany, które kosztem gospodarstw domowych mogą premiować większe podmioty.

Przypomnijmy: od nowego roku mają zmienić się zasady rozliczania za energię z fotowoltaiki. To plany Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dziś użytkownicy paneli przekazują niewykorzystany prąd do sieci, a potem odbierają 80 proc. tej mocy za darmo. Tak zwany system opustów umożliwia znacznie obniżyć rachunki za energię, gdy fotowoltaika produkuje jej zbyt mało względem zapotrzebowania.

Od początku przyszłego roku system ten może być zastąpiony mechanizmem rynkowym. Prosument (osoba produkująca prąd i przekazująca go dalej) będzie mógł jedynie sprzedawać energię, a potem kupować ją w momentach niedoboru. Problem w tym, że ceny kupna najczęściej znacznie przewyższają ceny sprzedażowe. Zasady te będą dotyczyć nowych prosumentów. Warunki nie zmienią się dla osób, które zainwestowały w panele przed 1 stycznia.

Rozliczanie energii z fotowoltaiki korzystne dla gospodarstw z czystym ogrzewaniem?

Dlatego niektórzy po nowym roku mogą zrezygnować z instalowania fotowoltaiki, która bywa czystym źródłem zasilania pompy ciepła lub ogrzewania elektrycznego. Szerzej o problemie pisał w swoim komentarzu dla SmogLabu Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego (PAS). Działacz stwierdził, że zlikwidowanie opustów może spowolnić walkę ze smogiem. Obniżenie rachunków za prąd skłania niektóre osoby do zainwestowania w pompę ciepła ze wsparciem finansowym z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Jak argumentuje lider PAS, takie posunięcie pozbawi nas szansy na wyciągnięcie części gospodarstw z ubóstwa energetycznego.

Do tych argumentów przychylił się Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera Mateusza Morawieckiego ds. programu „Czyste Powietrze”.

– Musimy uważać, by przez nowe rozwiązania nie zaprzepaścić osiągnięć, które mamy w rozwoju ogrzewania elektrycznego i pomp ciepła – twierdzi Orzeł w rozmowie ze SmogLabem przyznając, że mimo wszystko zgadza się z kierunkiem zmian zaproponowanych przez resort klimatu. Według niego skłonią one użytkowników fotowoltaiki do inwestowania w magazyny energii i lepszego planowania zużycia prądu.

– Mimo to system opustów sprawił, że moc zainstalowanej u nas fotowoltaiki w ostatnich latach gwałtownie rosła. Dlatego powinien on nadal wspierać osoby, które decydują się na montaż fotowoltaiki, by zasilać nią pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne. Będę do tego przekonywał ministerstwo klimatu i parlamentarzystów – zapowiada Orzeł.

Urzędnik argumentuje, że w ten sposób można przyspieszyć wymianę nieekologicznych pieców na o wiele bardziej przyjazne klimatowi pompy ciepła. Jednocześnie Orzeł wskazuje na stworzenie systemu umożliwiającego skorzystanie z atrakcyjnych warunków inwestycji osobom mniej zamożnym, które często dopiero zbierają pieniądze z myślą o inwestycji w fotowoltaikę i czyste ogrzewanie.

Źródło zdjęcia: Ales Horak / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.