Udostępnij

Od jutra zmiany w programie Czyste Powietrze. Większe wsparcie i nacisk na termomodernizację

14.12.2022

Już jutro światło dzienne ujrzą szczegóły zapowiadanych zmian w programie Czyste Powietrze. Priorytetowy program, służący poprawie jakości powietrza poprzez ograniczanie tzw. niskiej emisji, czekają liczne poprawki. Według naszych informacji zmiany skupiać się będą wokół wzmocnienia termomodernizacji i efektywności energetycznej budynków oraz zwiększenia wysokości wsparcia.

Program Czyste Powietrze to jedno z kluczowych narzędzi państwa w zakresie poprawy jakości powietrza w Polsce. Jego głównym celem jest ograniczenie tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń powietrza produkowanych przy okazji ogrzewania domostw. Jak poinformowała w poniedziałek minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, w najbliższych dniach rząd będzie informować o przygotowanych zmianach.

Moskwa zapowiedziała, że pierwsza zmiana dotyczyć będzie wysokości wsparcia, co ma związek ze wzrostem cen na rynku usług i towarów. Co jeszcze wiemy na temat nadchodzących zmian? 

Czytaj także: Palenie węglem brunatnym to emisje wyższe o 70 proc. Skutki tego sezonu będą fatalne

Konflikt w Ukrainie i wsparcie termomodernizacji

“Wprowadzane zmiany w programie Czyste Powietrze mają służyć przede wszystkim wzmocnieniu termomodernizacji i efektywności energetycznej. Od zeszłego roku pracowaliśmy nad rozwiązaniami zmierzającymi w takim kierunku. Dodatkowo, sytuacja związana z konfliktem zbrojnym w Ukrainie pokazała, jak ważna jest to kwestia w kontekście ogrzewnictwa. Nie tylko jeśli chodzi o dostępność paliwa, ale także jego oszczędzanie” – komentuje dla SmogLabu Bartłomiej Orzeł, były pełnomocnik rządu ds. programu Czyste Powietrze. 

Wsparcie ma zostać przy tym podwyższone. “Od dłuższego czasu widzieliśmy także, że potrzebne jest zwiększenie wysokości finansowania, stąd działania i w tym zakresie. Zmiany te zostały jeszcze zainicjowane przez Macieja Chorowskiego, poprzedniego prezesa NFOŚiGW, i powstawały we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Było tak, że dotacje kwotowe mocno odbiegały od realiów rynkowych. Faktycznie zdarzały się sytuacje, że wsparcie efektywnie było niższe niż zakładane 30, 60 czy 90 procent. Dlatego zmiany w tym zakresie były zdecydowanie potrzebne” – podkreśla Orzeł. 

Termomodernizacja i poprawa efektywności energetycznej. “Zmiany pozwolą na znacznie szerszy zakres modernizacji”

“Największą zmianą jest to, że program Czyste Powietrze będzie oferował dużo większe wsparcie i dużo wyższe dotacje. Dzięki temu będzie można w końcu naprawdę zainwestować w poprawę efektywności energetycznej domu” – mówi nam Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. “Wielkim problemem tego programu było to, że koncentrował się on przede wszystkim na źródle ciepła, a marginalizował bardzo ważne inwestycje, prowadzące do ograniczenia strat energii. Chodzi na przykład o docieplenie ścian zewnętrznych, docieplenie dachu, zainstalowanie wentylacji z odzyskiem ciepła. Wszystkie te działania powodują, że dom przestaje być wampirem energetycznym” – zwraca uwagę Guła.

“Dotacje będą znacznie większe, będą też dostosowane do warunków panującej inflacji. Jestem przekonany, że wiele osób zwróci się dzięki temu w kierunku tego programu. Jest to zupełnie nowa odsłona Czystego Powietrza, która pozwoli na znacznie szerszy zakres prac modernizacyjnych w domu” – podkreśla lider PAS.

_

Zdjęcie: A. Strode / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.