Już jutro światło dzienne ujrzą szczegóły zapowiadanych zmian w programie Czyste Powietrze. Priorytetowy program, służący poprawie jakości powietrza poprzez ograniczanie tzw. niskiej emisji, czekają liczne poprawki. Według naszych informacji zmiany skupiać się będą wokół wzmocnienia termomodernizacji i efektywności energetycznej budynków oraz zwiększenia wysokości wsparcia.
Program Czyste Powietrze to jedno z kluczowych narzędzi państwa w zakresie poprawy jakości powietrza w Polsce. Jego głównym celem jest ograniczenie tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń powietrza produkowanych przy okazji ogrzewania domostw. Jak poinformowała w poniedziałek minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, w najbliższych dniach rząd będzie informować o przygotowanych zmianach.
Moskwa zapowiedziała, że pierwsza zmiana dotyczyć będzie wysokości wsparcia, co ma związek ze wzrostem cen na rynku usług i towarów. Co jeszcze wiemy na temat nadchodzących zmian?
Czytaj także: Palenie węglem brunatnym to emisje wyższe o 70 proc. Skutki tego sezonu będą fatalne
Konflikt w Ukrainie i wsparcie termomodernizacji
“Wprowadzane zmiany w programie Czyste Powietrze mają służyć przede wszystkim wzmocnieniu termomodernizacji i efektywności energetycznej. Od zeszłego roku pracowaliśmy nad rozwiązaniami zmierzającymi w takim kierunku. Dodatkowo, sytuacja związana z konfliktem zbrojnym w Ukrainie pokazała, jak ważna jest to kwestia w kontekście ogrzewnictwa. Nie tylko jeśli chodzi o dostępność paliwa, ale także jego oszczędzanie” – komentuje dla SmogLabu Bartłomiej Orzeł, były pełnomocnik rządu ds. programu Czyste Powietrze.
Wsparcie ma zostać przy tym podwyższone. “Od dłuższego czasu widzieliśmy także, że potrzebne jest zwiększenie wysokości finansowania, stąd działania i w tym zakresie. Zmiany te zostały jeszcze zainicjowane przez Macieja Chorowskiego, poprzedniego prezesa NFOŚiGW, i powstawały we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Było tak, że dotacje kwotowe mocno odbiegały od realiów rynkowych. Faktycznie zdarzały się sytuacje, że wsparcie efektywnie było niższe niż zakładane 30, 60 czy 90 procent. Dlatego zmiany w tym zakresie były zdecydowanie potrzebne” – podkreśla Orzeł.
Termomodernizacja i poprawa efektywności energetycznej. “Zmiany pozwolą na znacznie szerszy zakres modernizacji”
“Największą zmianą jest to, że program Czyste Powietrze będzie oferował dużo większe wsparcie i dużo wyższe dotacje. Dzięki temu będzie można w końcu naprawdę zainwestować w poprawę efektywności energetycznej domu” – mówi nam Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. “Wielkim problemem tego programu było to, że koncentrował się on przede wszystkim na źródle ciepła, a marginalizował bardzo ważne inwestycje, prowadzące do ograniczenia strat energii. Chodzi na przykład o docieplenie ścian zewnętrznych, docieplenie dachu, zainstalowanie wentylacji z odzyskiem ciepła. Wszystkie te działania powodują, że dom przestaje być wampirem energetycznym” – zwraca uwagę Guła.
“Dotacje będą znacznie większe, będą też dostosowane do warunków panującej inflacji. Jestem przekonany, że wiele osób zwróci się dzięki temu w kierunku tego programu. Jest to zupełnie nowa odsłona Czystego Powietrza, która pozwoli na znacznie szerszy zakres prac modernizacyjnych w domu” – podkreśla lider PAS.
_
Zdjęcie: A. Strode / Shutterstock.com