Udostępnij

Zmienili przebieg drogi, żeby nie wycinać starych drzew! Stara jezdnia? Ścieżka rowerowa

14.07.2021

Serwis WhiteMAD zwrócił uwagę na inspirującą rzecz, którą – nieco przez przypadek – zrobiono przy przebudowie tzw. Alei Lipowej w województwie opolskim. To droga wojewódzka 414 w Lubrzy, między Białą a Prudnikiem, gdzie zmieniono przebieg nowej drogi w taki sposób, by nie musieć wycinać starych drzew. A starą jezdnię zagospodarowano na urokliwą ścieżkę rowerową.

Wybudowaliśmy coś na kształt obwodnicy, tylko nie miasta, ale pomnika przyrody. – mówił dziennikarzom Radia Opole Tomasz Kędzior, prezes firmy, która zbudowała drogę.

Pierwotnie chciano wyremontować starą drogę. To uniemożliwiło jednak zauważenie, że w starym drzewie żyje chroniony owad – pachnica dębowa. Myślano, jak wybrnąć z sytuacji i wymyślono rzecz tyle prostą, co sensowną.

Droga wojewódzka 414 po remoncie. Źródło: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu.
Droga wojewódzka 414 po remoncie. Źródło: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu.

Zamiast wycinać stare drzewa i kłaść asfalt w ich miejsce, zmieniono przebieg drogi, a starą jezdnię zmieniono w ścieżkę rowerową. Dzięki temu uratowano stare drzewa, kierowcom zapewniono równy asfalt, a rowerzystom urokliwą ścieżkę, która ma być atrakcją turystyczną.

Droga Wojewódzka 414 Aleja Lipowa
Ścieżka rowerowa, w którą zmieniono starą drogę wojewódzką 414. Źródło: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu.

Skorzystali więc wszyscy.

Koszty remontu, przekonują pomysłodawcy, w obu przypadkach byłyby zbliżone. Przeprowadzony remont kosztował 31 milionów złotych, w tym na zakup gruntów wydano niewiele ponad milion złotych.

Droga wojewódzka 414 po remoncie. Źródło: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu.
Droga wojewódzka 414 po remoncie. Źródło: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu.

WhiteMAD pisze: świetny pomysł.

Trudno się nie zgodzić.

Źródło zdjęcia w nagłówku: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.