Udostępnij

Żubry wróciły do lasów Anglii. „Naturalni inżynierowie” mają pomóc środowisku

31.07.2022

W Wielkiej Brytanii ruszył projekt, którego celem jest przywrócenie do środowiska żubrów. Gatunek ten zniknął z Wysp tysiące lat temu. Przyrodnicy liczą, że jego powrót, a także innych dużych ssaków, pozwoli przywrócić pradawny kształt ekosystemu. Pierwsze żubry żyją już w lasach hrabstwa Kent.

Pierwsze żubry w okolice angielskiego Canterbury pochodzą z hodowli w Szkocji. Zostały wypuszczone przed tygodniem. W połowie sierpnia do trzech samic dołączyć ma samiec z Niemiec. Przyrodnicy mają nadzieję, że zwierzęta te pomogą przywrócić dawny kształt puszczy w hrabstwie Kent. I uczynią ją bardziej odporną na skutki zmian klimatycznych.

Czytaj także: Pustynia Błędowska – miejsce, które przenosi do innej czasoprzestrzeni

„Chcemy, aby projekt wyznaczył początek nowej ery w ochronie przyrody w Wielkiej Brytanii. Musimy zrewolucjonizować sposób, w jaki przywracamy naturalne krajobrazy. Polegać mniej na ingerencji człowieka, a bardziej na naturalnych inżynierach, jak żubr, dzik i bóbr” – powiedział w oświadczeniu Evan Bowen-Jones, dyrektor generalny Kent Wildlife Trust. 

Organizacja ekologiczna podkreśla, że żubry mają za zadanie przywrócenie procesów, które niegdyś występowały w lasach West Blean i Thornden Woods. Chodzi o naturalne zachowania zwierząt, jak wypasanie się czy jedzenie kory. Ponadto w planach jest sprowadzenie kucy Exmoor, a także dawnych dzikich gatunków świń i bydła.

Czytaj także: Gigantyczna susza w dolinie Padu. „Zagrożona 1/3 produkcji żywności”

Przywiezione samice mają mieć do dyspozycji 5 hektarów ogrodzonego terenu. Po przybyciu samca będzie to 50 hektarów. Docelowo, gdy populacja zwierząt się zwiększy, obszar ten zostanie powiększony do 200 hektarów. Ponieważ w parku przewidziano ograniczoną liczbę zwierząt, organizacja ma nadzieję, że żubry pochodzące z okolic Canterbury zasiedlą także inne rejony Wielkiej Brytanii i Europy.

_

Zdjęcie: Grzegorz Dlugosz / Shutterstock.com [Na zdjęciu żubr w Białowieży]

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.