Udostępnij

Żubry z Polski mają zasiedlić angielski las. Nie było ich tam od kilkuset lat

20.07.2020

Wielka Brytania chce odbudować swoją populację żubrów, która na Wyspach wyginęła w XII wieku. By tego dokonać, władze chcą sprowadzić osobniki z polskich i holenderskich stad. Ich nowym domem będzie 11 hektarów chronionego lasu w hrabstwie Kent.

Badacze przypuszczają, że żubry w Wielkiej Brytanii wyginęły około 900 lat temu. Dlatego akcja ich sprowadzenia nazywana jest „odbudową populacji”. Zwierzęta zasiedlą rezerwat przyrody Blean Woods, a pierwsze z nich powinny być sprowadzone do Anglii w 2022 roku.

Oprócz polskich żubrów mają pojawić się tam również osobniki z Holandii. Niderlandy zaczęły odbudowywać populację największego lądowego ssaka Europy w pierwszej dekadzie XXI wieku. Przyrodnicy zaczęli rozwijać tam stado w 2007 roku. Zaczęło się od trzech żubrów. Teraz ich liczba zbliża się do 50.Czytaj również: W Białowieskim Parku Narodowym urodziło się pierwsze w tym roku żubrzątko

Wielka Brytania chce dziś iść tropem Holendrów. Sprowadzeniem żubrów zajmą się dwie organizacje społeczne z hrabstwa Kent, które wydadzą na ten cel około miliona funtów. Środki zasilą pilotażowy projekt „Wilder Blean”, w ramach którego żubry zostaną pozostawione same sobie. Jedyną ingerencją w rozwój stada będzie stała kontrola weterynaryjna.

W tej chwili w Europie żyje ponad 5 tys. żubrów. Polska może pochwalić się największymi stadami na kontynencie. Na koniec 2019 roku było to 2269 osobników, w tym ponad 500 zasiedlających Białowieski Park Narodowy. To nie pierwszy przypadek „eksportu” polskich żubrów do krajów zachodu. W listopadzie zeszłego roku Szwajcaria sprowadziła do siebie cztery samice i jednego samca. W czerwcu na świat przyszło pierwsze młode.

Źródło zdjęcia: Szczepan Klejbuk / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.