Udostępnij

Żubry z Polski mają zasiedlić angielski las. Nie było ich tam od kilkuset lat

15.01.2024

Wielka Brytania chce odbudować swoją populację żubrów, która na Wyspach wyginęła w XII wieku. By tego dokonać, władze chcą sprowadzić osobniki z polskich i holenderskich stad. Ich nowym domem będzie 11 hektarów chronionego lasu w hrabstwie Kent.

Badacze przypuszczają, że żubry w Wielkiej Brytanii wyginęły około 900 lat temu. Dlatego akcja ich sprowadzenia nazywana jest „odbudową populacji”. Zwierzęta zasiedlą rezerwat przyrody Blean Woods, a pierwsze z nich powinny być sprowadzone do Anglii w 2022 roku.

Oprócz polskich żubrów mają pojawić się tam również osobniki z Holandii. Niderlandy zaczęły odbudowywać populację największego lądowego ssaka Europy w pierwszej dekadzie XXI wieku. Przyrodnicy zaczęli rozwijać tam stado w 2007 roku. Zaczęło się od trzech żubrów. Teraz ich liczba zbliża się do 50.



Czytaj również: W Białowieskim Parku Narodowym urodziło się pierwsze w tym roku żubrzątko

Wielka Brytania chce dziś iść tropem Holendrów. Sprowadzeniem żubrów zajmą się dwie organizacje społeczne z hrabstwa Kent, które wydadzą na ten cel około miliona funtów. Środki zasilą pilotażowy projekt „Wilder Blean”, w ramach którego żubry zostaną pozostawione same sobie. Jedyną ingerencją w rozwój stada będzie stała kontrola weterynaryjna.

W tej chwili w Europie żyje ponad 5 tys. żubrów. Polska może pochwalić się największymi stadami na kontynencie. Na koniec 2019 roku było to 2269 osobników, w tym ponad 500 zasiedlających Białowieski Park Narodowy. To nie pierwszy przypadek „eksportu” polskich żubrów do krajów zachodu. W listopadzie zeszłego roku Szwajcaria sprowadziła do siebie cztery samice i jednego samca. W czerwcu na świat przyszło pierwsze młode.

Źródło zdjęcia: Szczepan Klejbuk / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.