Udostępnij

Zwierzęta na celowniku kłusowników. Ofiarami polowań m.in. nosorożce i rzadkie ptaki

28.04.2020

Obrońcy dzikiej przyrody alarmują, że sytuacja związana z COVID-19 w wielu zakątkach świata sprzyjać może kłusownictwu. W jednym z parków w Kambodży doszło do zabicia trzech niezwykle rzadkich ptaków, natomiast w Afryce odnotowano większą aktywność kłusowników polujących na nosorożce. Eksperci wskazują na związek wzrostu ilości polowań z załamaniem się międzynarodowej turystyki.

Obrońcy zwierząt z organizacji Wildlife Conservation Society (WCS) ostrzegają, że załamanie się wielu sektorów gospodarki może sprzyjać kłusownictwu. Aktywiści przywołują m.in. przykład kambodżańskiego Sanktuarium Dzikiej Przyrody Chhep, gdzie doszło do zabicia trzech niezwykle rzadkich ptaków – ibisów olbrzymich.

Jak podaje WCS, ten krytycznie zagrożony wyginięciem gatunek, żyjący przede wszystkim w Kambodży i Laosie, liczy mniej niż 300 przedstawicieli. Straty oszacowano więc na 1-2 proc. populacji gatunku.

Czytaj także: Koronawirus może przyspieszyć wymieranie gatunków małp

Ptaki zostały zabite poprzez umieszczenie trucizny (środka owadobójczego – karbofuranu) w wodopojach znajdujących się na terenie sanktuarium i – według WCS -najprawdopodobniej miały zostać spożyte przez kłusowników lub sprzedane na czarnym rynku.

Oprócz zabicia ibisów, w Kambodży od początku lutego odnotowano 100 incydentów związanych z polowaniami na chronione dławigady indyjskie (z rodziny bocianów), a także pojedyncze otrucia żurawi indyjskich i malajek.

Turystyka niezbędna do ochrony zwierząt?

O incydentach z zagrożonymi gatunkami donosi także „New York Times”, opisujący niedawne przypadki kłusownictwa w państwach południowej Afryki, m.in. w Botswanie. Choć sam problem w regionie nie jest zjawiskiem nowym – a z procederem walczy tam m.in. wojsko – odnotowane zostały liczne przypadki kłusownictwa w regionach dotychczas najspokojniejszych.

Czytaj również: W Tajlandii tysiącom słoni grozi głód. Pandemia uderzyła w turystykę

„Zwierzęta są tam chronione nie tylko przez leśniczych, ale także przez obecność turystów” – powiedział w rozmowie z „NYT” Tim Davenport, który kieruje programami ochrony gatunków w Afryce. „Jeśli jesteś kłusownikiem, nie pójdziesz do miejsca, w którym jest wielu turystów. Pójdziesz do miejsca, w którym jest ich bardzo mało” – podkreślił ekspert.

Teraz więc, gdy turystyka międzynarodowa praktycznie zamarła, otwarte przestrzenie południa Afryki stały się atrakcyjnym miejscem dla nielegalnych działań kłusowników. Dziennik zwraca także uwagę, że turyści to także źródło funduszy – w postaci podatków i darowizn – przeznaczanych na ochronę dzikich gatunków zwierząt.

Podobne obawy pojawiają się też ze strony aktywistów w Kambodży. Wildlife Conservation Society (WCS) wylicza, że turyści odwiedzający północne doliny kraju w ciągu dekady pozostawili 100 tys. dolarów na obserwację i ratowanie populacji rzadkich ibisów.

Czytaj także: Turyści zalewają świat. Jest ich trzy razy więcej niż w 1995 roku

Obrońcy zwierząt wskazują ponadto na powiązanie lokalnego rolnictwa z ochroną zagrożonych gatunków: ok. 500 rolników uprawia ryż w sposób ekologiczny, z myślą o ibisach, za co wynagradzani są znacznie wyższą ceną niż rynkowa. WCS ostrzega, że zniknięcie ptaków – w wyniku działań kłusowników lub zaniechania ochrony – mogłoby oznaczać utratę dochodów wśród lokalnej społeczności.

_

Zdjęcie: Shutterstock/John Michael Vosloo

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.