Udostępnij

Zygmunt Solorz-Żak rezygnuje z nowej kopalni odkrywkowej węgla

24.09.2020

Kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin opublikował raport giełdowy, z którego wynika, że koncern zrezygnował z planów budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Ościsłowo.

Wczoraj informowaliśmy już, że na terenach rewitalizowanej kopalni Adamów powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 70 MWp warta 163,8 mln złotych. Farma ma powstać w 2021 roku na terenach, które obejmują powierzchnię około 100 hektarów i wcześniej były węglową odkrywką.

Raport bieżący ZE PAK informuje, że to niejedyna decyzja świadcząca o odejściu koncernu od węgla. Firma kontrolowana przez Solorza-Żaka rezygnuje również z budowy odkrywki złoża węgla brunatnego Ościsłowo. Ministerstwo Klimatu decyzje w tej sprawie pozostawiło inwestorowi, czyli właśnie ZE PAK.

O szkodliwości planowanej odkrywki dla środowiska mówił w naszym filmie „Świat do naprawy” Józef Drzazgowski, lider Stowarzyszenia Eko-Przyjezierze:

„Żeby powstała na przykład taka odkrywka Ościsłowo, która ma teraz powstać, musimy wyciąć pod tę odkrywkę 250 hektarów lasu. A takich odkrywek w historii tego rejonu było dziesięć” – alarmował.

Czytaj także: Dwa polskie jeziora znikają. Tam, gdzie była woda, widać suchą ziemię

W raporcie można przeczytać, że dotychczasowy model działalności ZE PAK zakładał wykorzystanie obecnie eksploatowanych odkrywek oraz uzyskanie koncesji na eksploatację perspektywicznego złoża Ościsłowo. Natomiast obecny scenariusz przewiduje korzystanie jedynie z już eksploatowanych odkrywek i niewykorzystywanie złoża Ościsłowo. To z kolei oznacza skrócenie okresu eksploatacji elektrowni Pątnów I i Pątnów II.

Decyzja jest podyktowana w szczególności rosnącymi kosztami emisji CO2. Wiele wskazuje na to, że wzrost kosztów będzie jeszcze większy – w zeszłym tygodniu Komisja Europejska zaproponowała bowiem podniesienie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 r. z 40 do 55 proc. Wpływ na decyzję ma także rosnący import energii elektrycznej, powodujący presję na poziom cen energii elektrycznej na hurtowym rynku energii w Polsce.

__

Zdjęcie: Elektrownia Pątnów/wikipedia.org

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.