Udostępnij

1000 hektarów fotowoltaiki od PGE. To nie oznacza jednak, że spółka chce odchodzić od węgla

10.03.2020

Polska Grupa Energetyczna szykuje pokaźne inwestycje w energię słoneczną. Nowe farmy mają osiągnąć moc ponad pół gigawata i zająć powierzchnię około 1000 hektarów. Dziś wszystkie instalacje fotowoltaiczne w Polsce mają moc około 1,5 gigawata.

Instalacje pojawią się w pięciu województwach: lubelskim, lubuskim, łódzkim, podkarpackim i zachodniopomorskimi. Największa z nich powstanie na nieużytkach przy Elektrowni Bełchatów. W pozostałych miejscach PGE będzie dzierżawić grunty od ich właścicieli. To zarówno firmy, samorządy, jak i osoby prywatne. Energetyczny gigant nadal szuka płaskich i nasłonecznionych gruntów pod budowę kolejnych elektrowni słonecznych.

– W PGE rozwijamy zielony kierunek i do 2030 roku zamierzamy zbudować instalacje fotowoltaiczne  o mocy 2,5 GW, co umocni naszą pozycję lidera na rynku OZE w Polsce  – mówi Paweł Mazurkiewicz, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna. Spółka-córka Polskiej Grupy Energetycznej jest dziś największym krajowym producentem zielonej energii. Jednocześnie nadal nie rezygnuje z produkcji prądu z węgla. Państwowa spółka zarządza między innymi Elektrownią Bełchatów, największym emitentem dwutlenku węgla w Europie.

Zarząd PGE w ostatnich dniach odniósł się również do projektu nowego prawa klimatycznego Komisji Europejskiej. Władze Grupy podchodzą do niego sceptycznie. Obawiają się wyznaczenia ambitnego celu obcięcia emisji CO2 do 2030 roku, które może pojawić się w planach UE po poprawkach eurodeputowanych. Według prezesa spółki Wojciecha Dąbrowskiego wymagałoby to szybkiej rezygnacji z węgla. „Proces ten musiałby przebiegać w bardzo krótkim czasie ze względu na drastyczny wzrost cen CO2. Z technicznego, ekonomicznego i społecznego punktu widzenia nie jest to po prostu możliwe” – czytamy w informacji prasowej PGE. Przypomnijmy: w myśl nowych propozycji Unia Europejska miałaby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2030 roku.

Zdjęcie: Shutterstock / Thongsuk Atiwannakul

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.