Udostępnij

200 reniferów padło ofiarą zmian klimatu. Zwierzęta na Svalbardzie umarły z głodu

31.07.2019

Około 200 zwłok reniferów znaleźli norwescy badacze na wyspie Svalbard, podczas corocznego liczenia osobników gatunku. Zwierzęta zmarły najprawdopodobniej z niedożywienia, co zdaniem naukowców jest skutkiem zmian klimatycznych. Populacja zwierząt jest monitorowana od 1978 roku – i nigdy dotąd nie spotkano się z taką liczbą martwych zwierząt.

W komunikacie opublikowanym na stronach Norweskiego Instytutu Polarnego (NPI) napisano, że przyczyną śmierci znalezionych zwierząt był najprawdopodobniej doświadczony przez nie głód. Świadczy o tym m.in. obserwacja dużej liczby niedożywionych zwierząt, którym udało się przetrwać mimo trudniejszych niż dotychczas warunków.

Z powodu wyjątkowo ciepłej zimy doszło do większych niż zwykle opadów deszczu, w wyniku czego powstała warstwa lodu, utrudniająca reniferom dostęp do pożywienia. W wielu miejscach zwierzęta nie były w stanie przekopać się przez zamarzniętą warstwę roślinności – poinformował instytut.

„Mogą kopać w śniegu, ale nie w lodzie. (…) Strasznie jest znaleźć tak wiele martwych zwierząt. Jest to przerażający przykład tego, jak zmiany klimatu wpływają na przyrodę. To po prostu smutne” – powiedział Åshild Ønvik Pedersen w rozmowie z publiczną telewizją NRK.

Zdjęcie jednego ze znalezisk opublikowano w mediach społecznościowych Norweskiego Instytutu Polarnego:

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Norsk Polarinstitutt (@norskpolarinstitutt)

Rejon Arktyki – zarówno w części euroazjatyckiej, jak i północnoamerykańskiej – wskazywany jest jako jedno z miejsc najdotkliwiej odczuwających zmiany klimatu. Między innymi przed dwoma tygodniami w Kanadzie dwukrotnie notowano przekroczenie dotychczasowego rekordu temperaturowego. [O wyjątkowych temperaturach odnotowanych w na północy Kanady informowaliśmy tutaj].

W tym sezonie Arktyczna tajga zmaga się ponadto z falą pożarów, głownie na terytorium Rosji oraz USA. Choć samo zjawisko pożarów latem nie jest niczym nowym, także w Arktyce, wyjątkowa jest w tym przypadku skala problemu. [Więcej o tym pisaliśmy tutaj.]

 

Źródła: npolar.no, Twitter/norskpolarinstitutt, nrk.no

Zdjęcie: Shutterstock/Incredible Arctic

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.