Udostępnij

21 stopni Celsjusza w Arktyce. Kanadyjska stacja notuje rekordowe ciepło dzień po dniu

18.07.2019

W ubiegłą niedzielę temperatura w kanadyjskiej części Arktyki wyniosła 21 stopni Celsjusza, bijąc tym samym rekord ciepła sprzed ponad 60 lat. Dzień później jednak termometry pokazały wartość, która również przekracza wynik z lat 50-tych. Klimatolodzy nazywają sytuację nieprawdopodobną i zapowiadają, że do temperatur powyżej 20 stopni należy się przyzwyczaić.

Niespotykane dotąd temperatury odnotowano w miejscowości Alert, leżącej ok. 1100 km od bieguna północnego, a także na wyspie Ellesmere – 817 km od najdalej wysuniętego na północ miejsca Planety.

Jak twierdzą meteorolodzy, po raz pierwszy historii temperatura na północ od 80. równoleżnika osiągnęła 21 stopni Celsjusza. Po raz pierwszy również termometry wskazywały powyżej 20 stopni dwa dni pod rząd.

„W ciągu 70 lat pomiarów stacja nigdy nie odnotowała temperatury powyżej 20 st. Celsjusza. Do [zeszłej] niedzieli” – napisał na Twitterze Patrick Duplessis, badacz z Dalhousie University.

„To jak uderzenie piłki, która wypadła z boiska. Tak bardzo ten wynik różni się od poprzedniego rekordu” – powiedział David Phillips, ekspert ds. klimatu pracujący dla kanadyjskiego rządu, cytowany przez CBC. „Nasze modele na resztę lata mówią: 'Przyzwyczaj się do tego'” – podkreślił naukowiec.

Jak podają francuskie media, m.in. France24, historycznie średnia temperatura w lipcu dla wspomnianych miejscowości wynosi 3,4 st. Celsjusza. W ostatnich latach natomiast średnia ta waha się w okolicy 6 stopni.

Odmarzająca Arktyka

Wyjątkowe ciepła lata są przyczyną znacznie głębszego odmarzania arktycznego lodu niż się spodziewano.

Jak wynika z badań opublikowanych przed miesiącem, w niektórych miejscach kanadyjskiej Arktyki wieczna zmarzlina rozmarzła do głębokości przewidywanej dopiero na 2090 rok. [Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.]

 

Źródła: Twitter, CBC, France24

Zdjęcie: Shutterstock/City Escapes Nature Photo

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.