Udostępnij

Deszcz zamiast śniegu. Zmiana klimatu istotnie wpływa na Arktykę

16.12.2021

W nieodległej przyszłości w Arktyce częściej od śniegu spotkać będzie można deszcz. Takie wnioski płyną z najnowszych badań międzynarodowego zespołu naukowców, który zająć się wpływem ocieplenia planety na rejon bieguna północnego. Badacze podkreślają, że dzika przyroda Arktyki może nie zdążyć się przystosować.

Choć obecnie w Arktyce nadal częściej występuje śnieg niż deszcz, pomiędzy 2050 a 2080 rokiem sytuacja może znacząco się zmienić. Co ciekawe, z analiz międzynarodowego zespołu wynika, że najprawdopodobniej stanie się to szybciej niż zakładano do tej pory. Dotychczasowe modelowania mówiły bowiem o przedziale lat 2070-2090.

Wyniki wspomnianych badań opublikowano na łamach „Nature Communications”.

Co postępujące ocieplenie oznacza w praktyce? „Istnieją ogromne konsekwencje zmian, które zauważamy w artykule, takie jak zmniejszenie pokrywy śnieżnej, zwiększone topnienie wiecznej zmarzliny, więcej opadów deszczu niż śniegu i większe powodzie spowodowane zwiększonym przepływem wód. Wszystkie one mają konsekwencje dla populacji dzikich zwierząt i źródeł utrzymania ludzi” – powiedziała w oświadczeniu Michelle McCrystall z University of Manitoba, główna autorka badania.

Czytaj także: Kanadyjska Arktyka rozmarza szybciej niż sądzono. Tak jak teraz miało być dopiero w 2090 roku

Niepokojący obraz przyszłości

„Problem, przed którym stoimy dzisiaj, polega na tym, że Arktyka zmienia się tak szybko, że dzika przyroda Arktyki może nie być w stanie się przystosować” – ocenił Mark Serreze, współautor badania i dyrektor National Snow and Ice Data Center (NSIDC).

Naukowcy zwracają uwagę, że dalsze ocieplenie oznaczać może nie tylko szkody środowiskowe. Prowadzić może również do dalszego zaniku lokalnych kultur, które związane są z przyrodą Arktyki. „To problem nie tylko dla reniferów, karibu i wołów piżmowych. Także dla ludzi z północy, którzy są od nich uzależnieni” – podkreśla Serreze.

Czytaj także: Grenlandia. Na „szczycie” lądolodu pierwszy raz spadł deszcz zamiast śniegu

„Wykorzystując najnowocześniejszy zestaw złożonych symulacji komputerowych, to nowe badanie kreśli niepokojący obraz przyszłego klimatu Arktyki. Zmiana jest szybsza i bardziej znacząca niż wcześniej sądzono” – ocenił w rozmowie z „Guardianem” prof. Richard Allan z University of Reading, naukowiec niezaangażowany w omawiane badanie.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Denis Burdin

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.