Rok temu, 1 września, zaczął obowiązywać zakaz palenia węglem i drewnem na terenie Krakowa. Miasto informuje, że jakość powietrza sukcesywnie się poprawia, co widać w danych pochodzących ze stacji pomiarowych. W ciągu roku przeprowadzono 7 tys. kontroli dotyczących przestrzegania nowych przepisów. Do 42 proc. z nich doszło dzięki zgłoszeniom mieszkańców.
Od 1 lipca 2017 roku na terenie Krakowa obowiązywały przepisy zakazujące stosowania paliw niskiej jakości. Był to jednak jedynie okres przejściowy i – zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego – od 1 września 2019 roku wszedł w życie całkowity zakaz spalania węgla oraz drewna. [O szczegółach nowych przepisów informowaliśmy TUTAJ.]
„Przez połowę ostatniej dekady walka ze smogiem gwałtownie przyspieszyła dzięki zaangażowaniu mieszkańców, organizacji pozarządowych i władz samorządowych” – powiedział w oświadczeniu prezydent Jacek Majchrowski.
Czytaj także: Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak idzie likwidacja kopciuchów: Kraków liderem, w Warszawie i Łodzi bardzo wolno
„Pomimo wielu obaw dotyczących osób najgorzej sytuowanych, które mogą nie sprostać nowym przepisom, udało się przeprowadzić swoistą rewolucję i wymienić kilkadziesiąt tysięcy starych pieców. Należy jednocześnie pamiętać, że dotacje nie ograniczały się wyłącznie do samej zamiany paleniska na ekologiczne źródło ciepła, ale również na celowej pomocy związanej z dopłatami do rachunków, wsparciu w zakresie termomodernizacji, pomocy doradczej i prawnej” – powiedział w oświadczeniu Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.
„Przed nami kolejne zadania – realizacja nowego POP-u, który jest obecnie aktualizowany, stałe kontrole straży miejskiej w tych lokalizacji, gdzie jeszcze mogą występować naruszenia uchwały antysmogowej oraz działania na rzecz ograniczenia emisji z transportu” – podkreśla Ścigalski.
Czytaj także: Lobbyści chcą zniesienia zakazu palenia węglem, PAS protestuje. “Czy Sejmik uratuje 1500 osób rocznie?”
7 tysięcy kontroli
Z okazji rocznicy władze miasta podsumowało okres obowiązywania nowych przepisów, w tym m.in. kontrole przestrzegania zakazu. Od września 2019 r. do marca 2020 r. przeprowadzono ponad 7 tys. kontroli przestrzegania zakazu. 42 proc. kontroli stanowiły kontrole interwencyjne – prowadzone w wyniku zgłoszeń, np. za pośrednictwem telefonu interwencyjnego straży miejskiej i aplikacji Powietrze Kraków.
Z danych zebranych przez Wydział ds. Jakości Powietrza UMK wynika, że podczas kontroli wykryto 368 przypadków złamania zakazu stosowania paliw stałych. Nałożono 92 mandaty na łączną kwotę 23,5 tys. złotych.
Czytaj także: Małopolanie domagają się skutecznych przepisów antysmogowych. Ponad 3 tys. podpisów pod petycją
W sezonie grzewczym 2019/2020 aktywnie działali także doradcy z Krakowskiego Centrum Doradztwa Energetycznego. Przy użyciu kamery termowizyjnej prowadzili oni bezpłatne badania domów jednorodzinnych, oceniając straty ciepła, stan izolacji termicznej, szczelność stolarki okiennej i drzwiowej oraz wady instalacji grzewczej. Łącznie odwiedzili 140 domostw.
Ponadto miasto chwali się działaniami o charakterze edukacyjnym, m.in. spotkaniami z przedszkolakami oraz wykładami dla mieszkańców.
_
Źródła: Smoglab, Krakow.pl
Zdjęcie: Shutterstock/Darya Mamulchenko