Udostępnij

9 państw UE apeluje o wspólne ograniczanie emisji CO2 z lotnictwa. Proponują podatek

12.11.2019

Pod koniec ubiegłego tygodnia ministrowie finansów dziewięciorga państw unijnych zwrócili się do Komisji Europejskiej z apelem o zajęcie się kwestią emisyjności lotnictwa, na przykład wprowadzając nową formę opodatkowania. Stanowisko grupy trafiło do komisarza zajmującego się sprawami środowiska i klimatu, czyli Franza Timmermansa.

W stanowisku podpisanym przez ministrów finansów 8 państw Unii Europejskiej – Holandii, Niemiec, Francji, Szwecji, Włoch, Belgii, Luksemburga, Danii i Bułgarii – zaapelowano do Komisji Europejskiej o wprowadzenie ogólnounijnego opodatkowania lub innego rodzaju wspólnej polityki, która miałaby sprzyjać ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych w sektorze lotnictwa.

Czytaj również: Francja chce opodatkowania lotów. Emitujesz – płacisz

Zaznaczono przy tym, że sektor lotnictwa jest obecnie jedynym, który zwiększa swoją emisyjność, podczas gdy inne gałęzie gospodarki zmuszone są do ograniczania swojego wpływu na klimat.

Jak szacuje grupa organizacji pozarządowych Transport&Environment, w 2018 roku lotnictwo odpowiadało za 3,6 proc. emisji CO2. W skali globalnej jest to natomiast blisko 5 procent. Jak wylicza T&E, między rokiem 1990 a 2016 emisyjność lotnictwa uległa podwojeniu. Gdyby światowe lotnictwo było oddzielnym krajem, znalazłoby się wśród 10 największych emitentów na świecie.

Sprawdź także: 10 największych emitentów CO2 w Europie to elektrownie węglowe i Ryanair

„To głęboko niesprawiedliwe, że wszyscy muszą płacić podatek, gdy chcą zatankować samochody, natomiast linie lotnicze nie płacą ani centa podatku akcyzowego” – uważa Andrew Murphy, zajmujący się kwestiami lotnictwa w T&E. Ekspert podkreśla przy tym, że do zreformowania tej kwestii nie potrzeba jednomyślności wśród państw unijnych: zreformowany może zostać system handlu prawami do emisji, opodatkowane paliwo lotnicze, a kraje mogą również wprowadzać swoje podatki, obejmujące np. bilety lotnicze.

 

Źródła: government.nl, T&E

Zdjęcie: Shutterstock/motive56

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.