Francja chce opodatkowania lotów. Emitujesz – płacisz

2223
0
Podziel się:
W związku ze zmianami klimatu Francja chce opodatkowania paliwa lotniczego

Francuski rząd zapowiada, że będzie starał się o to, by Komisja Europejska (w nowym kształcie) przychyliła się do uchylenia obostrzeń dotyczących paliw lotniczych. Zgodnie z obowiązującą dziś międzynarodową konwencją, paliwo lotnicze nie może zostać opodatkowane. Francuskie władze chcą, by w obliczu kryzysu klimatycznego zapis ten został uchylony.

„Zgodnie z konwencją z 1944 roku w żadnym kraju na świecie nie może obowiązywać podatek od paliwa lotniczego. Został on jednak wprowadzony w czasie, gdy zmiany klimatyczne i gazy cieplarniane nie stanowiły problemu” – powiedział francuski minister środowiska Francois de Rugy w wywiadzie telewizyjnym.

[Zmiany te mogą się okazać możliwe w związku z nowym rozdaniem mandatów w europarlamencie, w którym wzrasta pozycja partii „zielonych”]

W związku z deklaracją we Francji pojawiły się głosy, że taki podatek oznaczałby koniec tanich lotów.  Strona opozycyjna zaproponowała więc, by zamiast podatku zakazać tych połączeń, których trasę można przebyć w ramach szybkiej kolei.

Minister stwierdził jednak, że szybka kolej sama eliminuje konkurencję, w postaci linii lotniczych. „Gdy TGV przybył do mojego rodzinnego miasta Nantes, ruch lotniczy praktycznie zniknął. To samo stało się na linii Paryż-Bordeaux, gdzie liczba podróży lotniczych spadła o 40% ” – powiedział de Rugy, cytowany przez agencję Reutera.

Szacuje się, że loty pasażerskie odpowiadają za 3,6 proc. emisji CO2 w UE, przy czym odsetek ten gwałtownie wzrasta od kilkudziesięciu lat. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska, liczba pasażerów linii lotniczych na świecie potroiła się od roku 1990.

Jak informowaliśmy tutaj, w 2018 roku po raz pierwszy w historii wśród 10 największych emitentów CO2 w Europie znalazł się przewoźnik lotniczy – spółka Ryanair.

Od niedawna coraz częściej mówi się o niekorzystnym wpływie lotnictwa na klimat. W krajach skandynawskich pojawiło się w związku z tym zjawisko „Flygskam”, czyli wstydu związanego z lataniem. Jak poinformowały niedawno Koleje Szwedzkie, w ostatnim czasie wzrosła liczba podróżujących koleją, co przypisuje się trosce o stan klimatu. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

 

Źródła: Reuter, thelocal.frEAŚ

Zdjęcie: Shutterstock/Kichigin

Podziel się: