Udostępnij

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Małe gminy spisują się najlepiej

23.01.2022

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego opublikował ranking gmin, dokumentujący postępy w dokonaniu spisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Okazuje się, że na czele stawki znalazły się małe gminy, liczące poniżej 10 tysięcy punktów adresowych. Znacznie wolniej spis przebiega w największych gminach.

Na stronach Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego pojawił się ranking gmin, dotyczący spisu do CEEB. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma służyć zebraniu najważniejszych informacji na temat źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych, służąc poprawie jakości powietrza w Polsce.

Spis ruszył 1 lipca 2021 roku i jest obowiązkowy. W przypadku budynków już oddanych do użytku czas na jego dokonanie ustalono na 12 miesięcy, a więc zostało nam nieco ponad 5 miesięcy. Nowe źródła ciepła należy zgłosić najpóźniej 14 dni od ich uruchomienia.

Czytaj także: Koniec z dotacjami na kotły węglowe. Od 1 stycznia zmiany w programie Czyste Powietrze

Ranking CEEB. Najlepiej spisują się małe gminy

Jak wygląda przebieg spisu na dzień dzisiejszy? Najbardziej zaawansowana w spisywaniu się do CEEB jest gmina miejska Zawidów, licząca 759 punktów adresowych. Informacje do ewidencji spłynęły z 77 proc. z nich.

Na drugim miejscu uplasowała się gmina wiejska Warta Bolesławiecka (60 proc.), natomiast na trzecim gmina wiejska Słopnice (60 proc.). Kolejne miejsca to gminy wiejskie: Chełmiec (59 proc.), Udanin (59 proc.), Radwanice (58 proc.). Co, ciekawe, cała dziesiątka najlepszych gmin w rankingu to jednostki liczące poniżej 10 tys. punktów adresowych.

Gminy z największą liczbą punktów adresowych wypadły natomiast znacznie gorzej. W Warszawie informacje do ewidencji spłynęły z 11 proc. adresów. Dalej uplasowały się gminy: Kraków (10 proc.), Poznań (10 proc.), Wrocław (7 proc.) i Łódź (6 proc.).

„Postępy we wprowadzaniu danych do CEEB w dużych miastach są nikłe. Dotyczy to całego kraju. Na Dolnym Śląsku spośród większych miast w pierwszej setce znalazł się tylko Wałbrzych, na 36 miejscu. Jelenia Góra jest na 113, Legnica na 125, a Wrocław dopiero na 134 miejscu” – komentuje Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

„We Wrocławiu brakuje kampanii dotyczącej CEEB. To poważny problem, ponieważ wiarygodna informacja to podstawa mądrego, strategicznego działania. Dane zebrane w CEEB dotyczyć będą również klasy emisyjności piecy i kotłów. Informacje na ten temat będą bardzo istotne, gdy konieczność wymiany obejmować będzie poszczególne klasy urządzeń. W przypadku Wrocławia to 1 lipca 2024, ale w innych regionach kraju jeszcze wcześniej” – podkreśla Smolnicki.

Czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków?

Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków uruchomiono 1 lipca 2021 roku. CEEB służyć poprawie jakości powietrza. Dlatego pomoże w identyfikacji źródeł niskiej emisji, stanowiącej główną przyczynę zanieczyszczeń powietrza w Polsce. Ponieważ czas na spisanie się niebawem upływa, ranking pomoże w śledzeniu postępów w zbieraniu informacji na temat budynków.

Czytaj również: CEEB sprawia, że kopciuchy nie będą już anonimowe

„Polski Alarm Smogowy sugerował stworzenie takiego rankingu wzorem tego, który pokazuje aktywność gmin w programie Czyste Powietrze i jest prowadzony przez NFOŚiGW i PAS” – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. „Z pewnością ranking przyczyni się do zwiększenia aktywności gmin, które powinny dotrzeć do mieszkańców z informacją o obowiązku zarejestrowana źródła ogrzewania w CEEB” – podkreśla Guła.

_

Z pełnym rankingiem można zapoznać się tutaj.

* Artykuł został edytowany 24.01.2024. Dodana została wypowiedź Krzysztofa Smolnickiego.

Zdjęcie: Anatoliy Eremin / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.