Udostępnij

Koniec z dotacjami na kotły węglowe. Od 1 stycznia zmiany w programie Czyste Powietrze

01.01.2022

Od 1 stycznia wchodzą w życie zmiany w rządowym programie Czyste Powietrze. Jedną z najistotniejszych jest rezygnacja z dofinansowywania zakupu urządzeń grzewczych zasilanych węglem. Oznacza to, że większa część środków wesprze rozwój mniej emisyjnych źródeł ciepła. Nowy rok to także dodatkowe wsparcie dla najuboższych, którzy liczyć będą mogli na pokrycie nawet 90 proc. kosztów inwestycji. Pojawiło się przy tym nowe źródło finansowania programu: środki na cel poprawy jakości powietrza pożyczy Polsce Bank Światowy.

Czyste Powietrze to sztandarowy projekt rządu, którego celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce poprzez wymianę przestarzałych źródeł ciepła, czyli kotłów węglowych zwanych kopciuchami.

Do tej pory mogły być one zastępowane także przez nowsze urządzenia na węgiel, spełniające określone wymagania unijne. Już wkrótce, zgodnie z polityką odejścia od węgla w UE, w ramach programu Czyste Powietrze taka inwestycja nie będzie możliwa.

Koniec z urządzeniami na węgiel

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od 1 stycznia w ramach zmian wycofane zostają dotacje na kotły węglowe w ramach Czystego Powietrza. Zakup i montaż takiego urządzenia, jeśli ma być sfinansowane z programu, musi się odbyć do 31 grudnia 2021 roku. Po tej dacie większy strumień środków publicznych wspierać będzie rozwój nisko- i zeroemisyjnych alternatyw, takich jak np. pompy ciepła.

Jak wynika z danych rządowych, do tej pory co szósty wniosek w programie dotyczył dofinansowania zakupu kotła węglowego (16.32%). Zdecydowano jednak o przyjęciu zmian, które wpisują się w szerszy kierunek polityki państwa.

Czytaj także: Porównano tempo likwidacji „kopciuchów”. Jeden region zaskakuje

Przypomnijmy: według najnowszej wersji dokumentu Polityki Energetycznej Polski, do końca 2040 roku mielibyśmy odejść w Polsce od ogrzewania domostw węglem (choć w planie zostawiono „furtkę” dla tzw. węgla bezdymnego). Z drugiej strony spalanie węgla wykluczają niektóre lokalne uchwały antysmogowe. Na przykład: niebawem w województwie świętokrzyskim nie będzie ono dozwolone w tych miejscach, gdzie istnieje możliwość podłączenia do sieci gazowej lub ciepłowniczej.

Na jakie źródła ciepła decydowano się najczęściej? 44.37% dotychczasowych wniosków dotyczyło kondensacyjnych kotłów gazowych, 19.8% – urządzeń na biomasę, a 14.19% – pomp ciepła typu powietrznego. Pompy ciepła odbierające ciepło z gruntu lub wody to 3.27% wniosków, natomiast systemy ogrzewania elektrycznego – 1.61%.

Większe wsparcie dla najuboższych

Drugą ważna zmiana dotyczy wsparcia dla najuboższych. Dla osób o najniższych dochodach dofinansowanie wynosić będzie do 90 proc. kosztów kwalifikowanych (i maksymalnie do 69 tys. złotych – czyli więcej niż obecnie). Kto może liczyć na największe możliwe wsparcie? Mowa o przypadkach, w których dochód na osobę w gospodarstwie wieloosobowym wynosi do 900 złotych, a w przypadku osób mieszkających samotnie – do 1260 złotych.

Dla zakwalifikowanych osób istnieć będzie ponadto możliwość prefinansowania inwestycji, co oznacza, że otrzymają one środki finansowe przed jej rozpoczęciem.

Czytaj także: Nowy ranking programu „Czyste Powietrze”. Duże miasta bez powodów do dumy

Bank Światowy wesprze Czyste Powietrze

W ostatnim czasie pojawiły się ponadto doniesienia o nowym źródle finansowania dla programu Czyste Powietrze. Środki na potrzeby poprawy jakości powietrza pożyczy Polsce Bank Światowy. Chodzi o pożyczkę w wysokości 250 milionów euro, w ciągu 5 lat.

„Wraz z polskimi instytucjami oraz Komisją Europejską, trzy lata temu pomogliśmy stworzyć podstawy powszechnego, ogólnokrajowego programu na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Teraz nasza współpraca wchodzi na wyższy poziom poprzez połączenie finansowego i merytorycznego wsparcia, którego celem jest wzmocnienie ‘Czystego Powietrza’. Chcemy w ciągu pięciu lat naszego partnerstwa wspierać dekarbonizację ciepłownictwa, działać na rzecz zwiększania dostępności programu i pomagać mu przyspieszać” – powiedziała w oświadczeniu Gallina A. Vincelette, dyrektor Banku Światowego na Unię Europejską.

_

Zdjęcie: Milosz_G / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.