Udostępnij

Zła wiadomość dla alergików. Sezon pylenia będzie coraz dłuższy

14.05.2022

Wyniki prac naukowców z University of Michigan to zła wiadomość dla alergików. Kolejne badanie potwierdza bowiem, że wraz z postępem zmian klimatycznych wydłużeniu ulegnie sezon pylenia. Wzrosnąć może także jego uciążliwość. Choć badanie dotyczyło USA, podobne wnioski płyną z analiz dotyczących Europy i innych miejsc na półkuli północnej.

Badacze z University of Michigan pochylili się nad problemem, który rokrocznie doskwiera milionom alergików na świecie. Okazuje się, że pod koniec obecnego stulecia sezon pylenia w Stanach Zjednoczonych może zaczynać się nawet 40 dni wcześniej niż miało miejsce w latach 1995-2014. Trwałby on przy tym nawet 19 dni dłużej. Ponadto koncentracja CO2 i wzrost temperatur mogą sprawić, że ilość pyłków emitowanych w ciągu roku wzrośnie nawet o 200 procent.

Wyniki wspomnianych badań opublikowano na łamach “Nature Communications”.

By ocenić, jak zmiany klimatyczne wpłyną na sezon pylenia w Stanach Zjednoczonych stworzono specjalny model predykcyjny. W próbie oceny przyszłych zdarzeń badacze wykorzystali dane na temat 15 najpowszechniejszych pyłków, zestawiając je z prognozami na temat ocieplenia.

Czytaj także: Lato na półkuli północnej może niebawem trwać pół roku. Badacze ostrzegają przed zmianami klimatu

Od łagodnych podrażnień, po poważne stany. Alergia atakuje także w Europie

W opublikowanym komunikacie naukowcy podkreślają wagę problemu. Skutki alergii obejmują objawy od łagodnych podrażnień, takich jak łzawienie oczu, kichanie lub wysypka, kończąc na poważniejszych stanach, takie jak trudności w oddychaniu czy anafilaksja. Z danych Amerykańskiej Fundacji Astmy i Alergii wynika, że w USA na alergie cierpi 30 proc. dorosłych i 40 proc. dzieci.

Nie musimy jednak czekać do końca wieku, by odczuć skutki ocieplenia. Z rezultatów badań opublikowanych przed trzema laty wynika, że już dziś obserwowana jest zmiana długości sezonu pylenia. Dane z 17 lokalizacji w 12 krajach na półkuli północnej pozwoliły naukowcom potwierdzić, że wraz ze wzrostem temperatur ulega on wydłużeniu. W większości tych miejsc spostrzeżono także wzrost ilości emitowanych pyłków. Więcej o wspomnianych wynikach informowaliśmy TUTAJ.

Badania prowadzone w północno-zachodniej Europie mówią z kolei o 60-procentowym wzroście intensywności pylenia do końca wieku. O szczegółach informowaliśmy TUTAJ.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Africa Studio / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.