Udostępnij

Wiśnie w Kioto zakwitają 11 dni wcześniej z powodu działalności człowieka

26.05.2022

Z najnowszych badań opublikowanych na łamach „Environmental Research Letters” wynika, że zmiany klimatyczne istotnie wpływają na kwitnienie wiśni w Japonii. Charakterystyczne kwiaty, uchodzące za symbol kraju, pojawiają się wcześniej. Badacze sprawdzili na przykładzie Kioto, jak bardzo na proces kwitnienia wpłynęła działalność człowieka, w tym współczesne zmiany klimatu.

W Japonii zakwitnięcie wiśni to ważny moment roku, który celebrowany jest w tamtejszej kulturze od setek lat. Rokrocznie moment ten przyciąga także turystów, którzy chcą zobaczyć i sfotografować charakterystyczne kwiaty. Jak wynika z najnowszych badań, w głównej mierze to właśnie z powodu zmian klimatycznych wydarzenie to odbywa się wcześniej.

Ustalenia na ten temat opublikowano właśnie w czasopiśmie naukowym „Environmental Research Letters”.

W związku z wyższymi średnimi temperaturami powietrza na świecie, w tym w Japonii, do zakwitnięcia wiśni dochodzi coraz wcześniej. W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z historycznym rekordem. Charakterystyczne kwiaty pojawiły się już 26 marca, czyli najwcześniej od co najmniej 812 roku. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

„Wiosenne kwitnienie wiśni jest w Japonii ważnym wydarzeniem kulturowym. W Kioto data ich pełnego zakwitnięcia była odnotowywana od około 1200 lat. Data kwitnienia w 2021 roku jest najwcześniejszą znaną w historii” – powiedział w oświadczeniu Yasuyuki Aono z Osaka Metropolitan University, współautor badania.

Czytaj także: Lato na półkuli północnej może niebawem trwać pół roku. Badacze ostrzegają przed zmianami klimatu

11 dni przyspieszenia i to nie koniec

Co przynoszą najnowsze badania? Naukowcy ustalili, że z powodu działalności człowieka – antropogenicznych zmian klimatu i rozwoju miast – do kwitnięcia wiśni dochodzi 11 dni wcześniej, niż gdyby te czynniki nie oddziaływały na dojrzewanie wiśni.

Badacze z naukowcy z Met Office i Osaka Metropolitan University obliczyli również, że jeśli pozostaniemy przy obecnych wielkościach emisji gazów cieplarnianych, do końca stulecia kwitnięcie przyspieszy o kolejne 7 dni .

Kioto, będące dawną stolicą Japonii, ma swoje miejsce także w historii ochrony klimatu. To tam w 1997 roku zatwierdzono tzw. Protokół z Kioto. Było to pierwsze międzynarodowe porozumienie w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych, którego skuteczność jest jednak mocno krytykowana.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Greyrail / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.