Z najnowszych badań opublikowanych na łamach „Environmental Research Letters” wynika, że zmiany klimatyczne istotnie wpływają na kwitnienie wiśni w Japonii. Charakterystyczne kwiaty, uchodzące za symbol kraju, pojawiają się wcześniej. Badacze sprawdzili na przykładzie Kioto, jak bardzo na proces kwitnienia wpłynęła działalność człowieka, w tym współczesne zmiany klimatu.
W Japonii zakwitnięcie wiśni to ważny moment roku, który celebrowany jest w tamtejszej kulturze od setek lat. Rokrocznie moment ten przyciąga także turystów, którzy chcą zobaczyć i sfotografować charakterystyczne kwiaty. Jak wynika z najnowszych badań, w głównej mierze to właśnie z powodu zmian klimatycznych wydarzenie to odbywa się wcześniej.
Ustalenia na ten temat opublikowano właśnie w czasopiśmie naukowym „Environmental Research Letters”.
W związku z wyższymi średnimi temperaturami powietrza na świecie, w tym w Japonii, do zakwitnięcia wiśni dochodzi coraz wcześniej. W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z historycznym rekordem. Charakterystyczne kwiaty pojawiły się już 26 marca, czyli najwcześniej od co najmniej 812 roku. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
„Wiosenne kwitnienie wiśni jest w Japonii ważnym wydarzeniem kulturowym. W Kioto data ich pełnego zakwitnięcia była odnotowywana od około 1200 lat. Data kwitnienia w 2021 roku jest najwcześniejszą znaną w historii” – powiedział w oświadczeniu Yasuyuki Aono z Osaka Metropolitan University, współautor badania.
Czytaj także: Lato na półkuli północnej może niebawem trwać pół roku. Badacze ostrzegają przed zmianami klimatu
11 dni przyspieszenia i to nie koniec
Co przynoszą najnowsze badania? Naukowcy ustalili, że z powodu działalności człowieka – antropogenicznych zmian klimatu i rozwoju miast – do kwitnięcia wiśni dochodzi 11 dni wcześniej, niż gdyby te czynniki nie oddziaływały na dojrzewanie wiśni.
Badacze z naukowcy z Met Office i Osaka Metropolitan University obliczyli również, że jeśli pozostaniemy przy obecnych wielkościach emisji gazów cieplarnianych, do końca stulecia kwitnięcie przyspieszy o kolejne 7 dni .
Kioto, będące dawną stolicą Japonii, ma swoje miejsce także w historii ochrony klimatu. To tam w 1997 roku zatwierdzono tzw. Protokół z Kioto. Było to pierwsze międzynarodowe porozumienie w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych, którego skuteczność jest jednak mocno krytykowana.
_
Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Greyrail / Shutterstock.com