Udostępnij

Smog zabija częściej niż HIV i wojny [RAPORT LANCET]

27.05.2022

Smog jest znacznie częstszą przyczyną zgonów niż choroby takie jak malaria czy wirus HIV. Są to liczby, które przewyższają także ofiary wojen, terroryzmu, czy nawet zgony związane z zażywaniem narkotyków. Tak stwierdza w swoim raporcie komisja Lancet ds. zanieczyszczeń i zdrowia.

Smog bardziej śmiertelny niż HIV

Prawie 10 milionów zgonów rocznie w wyniku szkodliwej działalności przemysłowej ludzkiej cywilizacji – taka jest cena za cywilizacyjny skok ostatnich dekad. Jest to widoczne szczególnie w krajach azjatyckich. To właśnie tam najwięcej ludzi umiera, głównie z powodu wdychania smogu i innych zanieczyszczeń, które trafiają do atmosfery. Tym samym 16 proc. ludzkości umiera właśnie dlatego, że wdycha zanieczyszczone powietrze czy pije brudną wodę.

Spośród blisko 10 mln zgonów rocznie, które zanotowano w latach 2015 -2019 według Lancet, trzy czwarte są efektem zanieczyszczenia powietrza. W przypadku zanieczyszczeń domowych chodzi tu przede wszystkim o wdychanie dymu z pieców, czy przypadki śmierci związanej z zatruciem czadem. Przekładając to na liczby, oznacza, że w 2019 roku przedwcześnie zmarło 6,67 mln ludzi na całym świecie. Drugim śmiercionośnym czynnikiem są zanieczyszczenia wody – 1,36 mln zgonów, a trzecim wdychanie ołowiu – 900 tys. zgonów. Natomiast za 870 tys. zgonów odpowiadają wszelkiego rodzaju związki chemiczne o toksycznych właściwościach, z jakimi mają codzienny kontakt pracownicy sektora przemysłowego i górniczego.

Z roku na rok coraz gorzej

Sytuacja z roku na rok jest coraz gorsza. Jest to skutkiem rozwoju cywilizacyjnego widocznego głównie w krajach, które do niedawna uważaliśmy za biedne i zacofane. To przede wszystkim region Azji Południowej z Indiami i Chinami na czele. Jak podaje raport Lancet od 2000 roku liczba przedwczesnych zgonów wzrosła aż o 66 proc. Z kolei w latach 2015-2019 wzrost był już mniejszy, bo wyniósł 7 proc. Impet więc maleje, czego przyczyną jest poprawa sytuacji w państwach rozwiniętych, głównie w zachodniej Europie. Jednak i tu są problemy. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska w 2018 roku z powodu zanieczyszczonego powietrza przedwcześnie zmarło około 417 tys. osób. A to tylko 60 tys. osób mniej niż w 2009 roku.

 class=
Picie zanieczyszczonej wody, to również ważna przyczyna śmiertelności. Raport Lancet mówi o 0,5 mln zgonów, inne szacunki o nawet trzykrotnie większej liczbie, fot. pzAxe

Ten wyżej wspomniany 7 proc. wzrost zanotowany w latach 2015-2019 po przełożeniu na liczbę ofiar lepiej pokazuje skalę problemu. W 2015 r. z powodu wdychania zanieczyszczonego powietrza (bez uwzględniania zanieczyszczeń domowych) zmarło 4,2 mln osób. Za to w 2019 r. już 4,5 mln. Warto przy tym dodać, że w 2000 r. przedwcześnie zmarło 2,9 mln osób. Bardzo źle wygląda także tendencja wzrostowa w przypadku kontaktu z toksycznymi związkami i ołowiem. Zanotowano wzrost z 900 tys. przedwczesnych zgonów w 2000 roku do niemal 1,8 mln zgonów w 2019.

Te liczby mogą i tak nie być do końca dokładne. Dobrze pokazują to dane dotyczące zgonów spowodowanych zanieczyszczeniami chemicznymi. Są one prawdopodobnie zaniżone, ponieważ tylko niewielka liczba produkowanych w handlu substancji chemicznych została odpowiednio przebadana pod kątem bezpieczeństwa lub toksyczności.

Najgorzej w Azji, zwłaszcza w Indiach

I nie chodzi tu tylko o fakt, że w Azji mieszka najwięcej ludzi. Powodem jest szybki wzrost gospodarczy. W tym przemysłu, co wiąże się nie tylko z rosnącym poziomem życia lokalnych społeczności, lecz również większymi potrzebami. To także w pewnym stopniu nasza wina, bo Azja od lat jest dla nas największą fabryką świata.

Najgorzej jest w Indiach. Według danych Lancet w 2019 roku w Indiach przedwcześnie zmarło 2,36 mln osób. Prawie 1,6 mln przypadków śmierci to efekt wdychania zanieczyszczonego powietrza, głównie smogu, który w ostatnich latach stał się nieodłącznym elementem indyjskiego krajobrazu. Sytuacja ta nie uległa w ciągu ostatnich lat żadnej poprawie, bo podobne liczby odnotowano w latach wcześniejszych. Nic dziwnego, bo stężenie pyłów PM 2,5 w indyjskich miastach jest bardzo wysokie. Według WHO bezpieczny limit to 25 mikrogramów na metr sześcienny, ale według indyjskich władz granicę bezpieczeństwa stanowi wartość 60 mikrogramów. Hindusi po prostu się duszą, a przykrym przykładem jest Kanpur – ważne centrum przemysłu maszynowego, tekstylnego, elektronicznego, metalowego i chemicznego. W latach 2015-2019 stężenie pyłów zawieszonych przekraczało tam 400 mikrogramów.

Powietrze to nie jedyny czynnik. Według Lancet ponad 500 tys. osób zmarło z powodu picia zanieczyszczonej wody. Liczby te mogą być jednak dużo większe. Według Centrum Nauki i Środowiska (CSE) rocznie 35 mln mieszkańców Indii zapada na choroby związane ze spożyciem, czy kontaktem z zanieczyszczoną wodą. 1,5 mln dzieci umiera w wyniku ostrej biegunki, co jest związane z piciem brudnej wody.

To także problem ekonomiczny

Zanieczyszczenia powietrza, wody, kontakt z toksycznymi materiałami, to ogromne straty dla światowych gospodarek, które bazują właśnie na produkcji przemysłowej i eksporcie. Te straty związane ze zgonami (brzmi to brutalnie) wyceniane są na podstawie utraconego kapitału ludzkiego – każdy człowiek jest częścią gospodarki, który wypracowuje swój PKB.

chiny smog
Rozwój gospodarczy sprawia, że azjatyckie wioski coraz częściej borykają się z problemem smogu, fot. HelloRF Zcool/Shutterstock

Według danych Lancet w 2019 roku straty gospodarcze na świecie wyniosły 4,6 biliona dolarów. Stanowi to około 6 proc. globalnej produkcji gospodarczej. I tu trzeba dodać fakt że 92 proc. wszystkich przypadków zgonów dotyczy państw, w których dominuje niski poziom życia. „Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie jest nadal ogromny, a kraje o niskich i średnich dochodach ponoszą największe obciążenia. Pomimo ogromnego wpływu na zdrowie, społeczeństwo i gospodarkę, zapobieganie zanieczyszczeniom jest w dużej mierze pomijane w międzynarodowej agendzie rozwoju”, powiedział Richard Fuller, główny autor badania.

Na koniec warto zwrócić uwagę na to, że nawet jeśli u nas sytuacja jest nieco lepsza, problem dotyczy również nas. Dlaczego? Brudne powietrze z Azji jest niesione wiatrami na duże odległości. Zgodnie z cyrkulacją zachodnią trafia do USA i Kanady, a stamtąd może trafić do Europy, a nawet do Arktyki.

Zdjęcie: Smog w stolicy Tajwanu – Tajpej, fot. CHEN MIN CHUN/Shutterstock

Autor

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracujący od lat z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.