Udostępnij

W połowie lipca rusza program Czyste Powietrze+ z zaliczkami na inwestycje. Co o nim wiemy?

06.07.2022

Pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiła się zapowiedzieć uruchomienia nowego programu. Jego nazwa to „Czyste Powietrze+”. Do programu wsparcia termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła, który funkcjonuje od 2018 roku, włączono m.in. mechanizm prefinansowania inwestycji, w formie zaliczki dla wykonawcy. Przewidziano przy tym ambitne tempo rozpatrywania wniosków i wypłacania środków, co rodzi pytania o wykonalność zapowiedzi.

„Ogłaszamy dzisiaj nowy, ogólnopolski program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy wciąż mają stare piece węglowe. Jest to program CZYSTE POWIETRZE+” – takimi słowami nowe rozwiązanie zapowiada Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Istotą tego programu jest to, że dajemy przedpłatę, czyli uruchamiamy dotację jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, co pomoże osobom najuboższym. Tym, którzy chcą wymienić piec w swoim domu, ale często nie mają pieniędzy, żeby podjąć się takiej inwestycji z własnych środków. Przeznaczamy kwotę 1,8 miliarda złotych na to działanie. Liczymy, że dzięki temu jeszcze tego lata i tej jesieni rozpoczną się remonty w polskich domach. Szacujemy, że ponad 37 tysięcy rodzin w całej Polsce może skorzystać z programu i przejść na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania swoich domów” – podkreśliła Moskwa.

Czytaj także: Rząd chce zawiesić normy węgla. Hałdy odpadów trafią do pieców

Jak czytamy w komunikacie na stronach programu Czyste Powietrze, „warunkiem wypłaty prefinansowania ma być przesłanie wraz z wnioskiem o dotację umowy zawartej z wykonawcą na przeprowadzenie konkretnych prac„. „W ramach realizowanego przedsięwzięcia możliwe będzie zawarcie do trzech umów z wykonawcami. Mogą one zostać dostarczone na etapie uzupełniania wniosku, na co wnioskodawca będzie miał 10 dni roboczych. Prefinansowanie w wysokości do 50 proc. najwyższej możliwej wysokości dotacji, przypadającej dla danego wykonawcy, będzie wypłacane bezpośrednio na jego konto, zgodnie z maksymalnymi poziomami dofinansowania oraz warunkami programu” – podkreślono.

Co wiemy o Czystym Powietrzu+?

Według zeszłotygodniowych zapowiedzi wnioski w Czystym Powietrzu+ będzie można składać już od 15 lipca. Odbywa się to za pośrednictwem generatora wniosków o dofinansowanie NFOŚiGW (GWD). Sam wniosek o dofinansowanie (tzn. formularz) ma zostać poszerzony o dodatkowe warunki. Będą one związane z prefinansowaniem, jeśli wnioskodawca zadeklaruje chęć skorzystania z tego rozwiązania.

Czytaj także: Fundusze regionalne zagrożone przez demontaż uchwał antysmogowych. Znamy kwoty

Ambitnie wyglądają przy tym zapowiedzi dotyczące tempa obsługi wniosku i wypłacania środków. „Rozpatrzenie wniosku zainteresowanej osoby powinno trwać do 14 dni. Następnie w ciągu dwóch tygodni od zawarcia umowy z beneficjentem będzie uruchomiona transza zaliczkowa na konto wykonawcy, czyli 50 proc. przyznanej wartości dotacji jako część jego wynagrodzenia” – czytamy na stronach programu.

„Po zrealizowaniu całego przedsięwzięcia właściciel remontowanego domu jednorodzinnego złoży końcowy wniosek o płatność, zawierający ostateczną fakturę, protokół odbioru, który będzie dokumentował wykonanie całości prac oraz potwierdzenie uregulowania wkładu własnego przez beneficjanta. Rozpatrzenie wniosku o płatność przez właściwy terytorialnie wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej, wraz z wypłatą pozostałych pieniędzy z dotacji, powinno nastąpić w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentu przez beneficjenta” – podkreślono w komunikacie.

Czyste Powietrze+ – czy to się uda? Potrzeba więcej informacji o programie

„Prefinansowanie w programie 'Czyste Powietrze’ to kolejny krok w szeregu działań. Ich skutkiem ma być skuteczna eliminacja największego źródła smogu w Polsce. Są nim piece na paliwa stałe oraz idąca z tym parze zdecydowana poprawa stanu powietrza w naszym kraju” – powiedział w oświadczeniu Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytaj także: Nowy trend w ogrzewaniu polskich domów. „Ta zmiana jest epokowa”

Czy to się uda? O to zapytaliśmy w Polskim Alarmie Smogowym, który od lat zabiega o usprawnienia w programie Czyste Powietrze. “Aby móc wiarygodnie ocenić jakość tego programu, musimy mieć więcej informacji. Sama konferencja prasowa z zapowiedzią, że ruszy to już za kilkanaście dni. To jednak zbyt mało, by ocenić, czy jest to wiarygodna propozycja czy nie. Musimy zobaczyć, jak będzie wyglądać wykonanie tej obietnicy. To jest najważniejsze” – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik PAS.

Czy system podoła ambitnym terminom rozpatrywania wniosków i rozliczeń?

Ambitnym celem wydaje się wspomniane już tempo rozpatrywania wniosków i wypłacania środków w ramach Czyste Powietrza+. Przez lata bowiem docierały do nas głosy o znacznie dłuższym oczekiwaniu po stronie wnioskujących o dofinansowanie.

Czytaj także: Nowy ranking programu „Czyste Powietrze”. Śląsk zdetronizowany

Z kolei według statystyk opublikowanych na oficjalnych stronach realizacja programu Czyste Powietrze wygląda następująco:

  • wysokość dofinansowania zawarta we wnioskach – 8,3 mld złotych,
  • wysokość dofinansowania zawarta w umowach – 6,6 mld złotych,
  • wypłacone środki dofinansowania – 3,1 mld złotych.

O to, czy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest gotowy na realizację zapowiedzianego tempa działań w programie Czyste Powietrze+, a także czy planuje jakieś zmiany organizacyjne w tym celu, zapytaliśmy Biuro Prasowe NFOŚiGW. Gdy tylko otrzymamy komentarz, opublikujemy go w jednym z kolejnych artykułów na temat Czystego Powietrza+.

_

Zdjęcie: klikkipetra / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.