Udostępnij

Przeżyli lawinę wywołaną przez lodowiec. Takich zdarzeń będzie coraz więcej [FILM]

12.07.2022

Grupa turystów nagrała schodzącą lawinę w kirgiskim paśmie Tienszan. Lawina uwieczniona na nagraniu została spowodowana oderwaniem lodowca. To drugi taki przypadek, po tragedii w Dolomitach. Naukowcy ostrzegają – zmieniający się klimat spowoduje, że takich zdarzeń będzie coraz więcej. Przewiduje się, że w świecie cieplejszym o 1,5 st. C Tienszan czy Himalaje stracą jedną trzecią lodowców. Bardziej pesymistyczne prognozy mówią o trzech czwartych.

Przeżyli lawinę wywołaną przez rozpadający się lodowiec

Dziewięciu Brytyjczyków i jeden Amerykanin podczas górskiej wędrówki w Tienszanie przeżyli lawinę. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że lawina została wywołana przez rozpadający się lodowiec. Tienszan to pasmo wysokich gór ciągnących się na długości 2500 km w Azji Centralnej. Ich średnia wysokość przekracza 5000 m.n.p.m.

Jeden z turystów, który opublikował 9 lipca film na Instagramie, oddzielił się od grupy, by zrobić zdjęcia. Harry Shimmin usłyszał dźwięk pękającego lodu. Zdawał sobie sprawę z tego, co za chwilę się stanie. Mimo ale cały czas nagrywał film, na którym można zobaczyć sunącą w jego stronę lawinę. Shimmin przeżył, gdyż schronił się szybko za niewielką ścianą skalną. Lawina śniegu i brył lodu w pobliżu miejsca, gdzie znajdował się Shimmin i pozostali wytraciła część energii. Rzeźba terenu sprawiła, że prędkość lawiny została nieco wyhamowana. Część materii nie dotarła do miejsca, w którym znajdował się Brytyjczyk. Teren nie był zbyt pochyły, a na trasie lawiny znajdowały się wzniesienia. „Byłem tam już od kilku minut, wiedziałem, że tuż obok mnie jest miejsce na schronienie”, relacjonował dla Guardiana turysta. „Jestem bardzo świadomy, że podjąłem duże ryzyko”, mówił Shimmin. Jak dopowiedział – myślał o tym, że może umrzeć.

Shimmin poczuł szok połączony ze szczęściem, kiedy zdał sobie sprawę, że jest pokryty tylko niewielką warstwą śniegu, i że nic mu nie jest. Gdyby znajdował się kilkadziesiąt metrów bliżej lodowca, zginąłby na miejscu. Dla reszty całe zdarzenie zakończyło się równie szczęśliwe. Kilku członków grupy odniosło lekkie obrażenia, a jedna była hospitalizowana.

Kirgistan: naturalne zasoby wody maleją

To kolejne zerwanie się lodowca w ostatnich dniach. 3 lipca w wyniku oberwania się części lodowca Marmolady zginęło na miejscu 11 osób. Zerwanie się fragmentu lodowca poprzedziła fala upałów – wysokie temperatury dotarły nawet do szczytów górskich. Na szczycie lodowca odnotowano rekordową temperaturę 10oC.

Globalne ocieplenie spowoduje, że wiele lodowców może zniknąć do końca wieku całkowicie lub ich masa znacząco się zmniejszy. Zdają sobie sprawę z tego także władze Kirgistanu. Sadyr Dżaparow, prezydent Kirgistanu w wywiadzie dla The Independent wezwał świat, by nie ignorowano takich państw, jak Kirgistan, który mierzy się ze skutkami globalnego ocieplenia. „Świat stoi w obliczu globalnych zmian klimatycznych, które niosą ze sobą niebezpieczne konsekwencje”, powiedział. „Dotyczy to zwłaszcza nas, krajów górskich, ponieważ te problemy są bardziej dynamiczne i konkretne: lodowce topnieją, a naturalne zasoby wody maleją, co może prowadzić do nieuchronnej katastrofy”, apelował Dżaparow.

W Kirgistanie znajduje się 10 tys. górskich lodowców. Dżaparow dodał, że jego kraj od 20 lat jest świadkiem nieodwracalnego topnienia lodowców, co prowadzi do stopniowego kurczenia się zasobów wodnych. Prezydent Dżaparov stał się czołową postacią w debacie na temat globalnego ocieplenia, odkąd wygłosił emocjonujące przemówienie na COP26 w Glasgow w listopadzie 2021 roku. Wezwał w nim świat do uznania, że nie tylko kraje nisko położone są najbardziej zagrożone zmianami klimatu, ale również te położone na znacznie większych wysokościach. Takie jak Kirgistan, gdzie jak stwierdził polityk, skutki zbyt często pozostają niezauważone.

Azjatyckie lodowce mogą bardzo szybko zniknąć

Himalaje, Karakorum, Hindukusz i Tienszan, to jak mówią naukowcy Trzeci Biegun Ziemi, gdyż tam znajduje się największy zasób wody słodkiej na Ziemi. Poza obszarami polarnymi oczywiście. Te lodowce zaopatrują bezpośrednio w wodę prawie miliard ludzi. Przewiduje się, że w świecie cieplejszym o 1,5 st. C Tienszan czy Himalaje stracą jedną trzecią lodowców. Jednak ocieplenie może nie skończyć się na 1,5 st. C. Dlatego też wielu naukowców rysuje bardziej ponure prognozy. Ich szacunki mówią nawet o 75 proc. utracie lodu.

 class=
Prognozy zaniku alpejskich lodowców do 2100 roku w różnych scenariuszach działań odnośnie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Poziom 100 na wykresie oznacza rok 2015. The Cryosphere/European Geosciences Union

To samo dotyczy naszego kontynentu, przy czym alpejskie lodowce są dużo bardziej wrażliwe ze względu na wysokość gór. Niedawne badania pokazują, że nawet w przypadku szybkiego wyhamowania emisji gazów cieplarnianych dojdzie do poważnych zmian. Dwie trzecie alpejskich lodowców przestanie istnieć do końca tego wieku. Jeśli jednak ludzkość dalej będzie spalać paliwa kopalne, do końca tego stulecia w Alpach może w ogóle już nie być lodu. Zerwanie się części lodowca Marmolady na początku lipca świadczy o tempie zmian – połowa z 4 tys. alpejskich lodowców zniknie do połowy tego wieku. „Lodowce w europejskich Alpach i ich niedawna ewolucja są jednymi z najwyraźniejszych wskaźników trwającej zmiany klimatu”, powiedział Daniel Farinotti, glacjolog z Politechniki Federalnej w Zurichu.

Zdjęcie: Jezioro Ala Archa w paśmie Tienszan, fot. Michal Knitl

Autor

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracujący od lat z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.