Udostępnij

Lodowce Antarktyki Zachodniej tracą lód najszybciej od 5,5 tys. lat

21.06.2022

Według najnowszych badań, których wyniki opublikowano w „Nature Geoscience”, zmiany obserwowane w Antarktyce Zachodniej są bezprecedensowe na skali ostatnich 5,5 tys. lat. Tak szybko lód tracą tamtejsze lodowce. Badacze podkreślają, że istotnie wpłynie to na poziom mórz, podnosząc go nawet o 3,4 metra w ciągu najbliższych stuleci.

Lodowce Antarktyki naukowcy dzielą na dwie grupy: zachodnią i wschodnią pokrywę lodową. Najnowsze badanie, przeprowadzone przez naukowców m.in. z University of Maine i Imperial College London, nie budzi optymizmu w kontekście pierwszej z nich. Okazuje się bowiem, że zachodnia część antarktycznej pokrywy lodowej (zwana WAIS, ang. West Antarctic Ice Sheet) traci lód w tempie niespotykanym od 5,5 tys. lat.

Wyniki wspomnianych badań opublikowano na łamach „Nature Geoscience”.

Ponadto oszacowano wpływ tego zjawiska na przyszły poziom mórz, co jest jednym z bardziej namacalnych skutków zmian klimatu, które wraz z upałami pogłębiać będą m.in. skalę migracji klimatycznych. Autorzy badania oceniają, że w kolejnych stuleciach topnienie lodowców Antarktyki przełożyć się może na wzrost poziomu mórz nawet o 3,4 metra.

Lodowce Antarktyki wpływają na globalny poziom mórz

„Chociaż te lodowce były stosunkowo stabilne w ciągu ostatnich kilku tysiącleci, obecne tempo ich wycofywania się przyspiesza i już teraz podnosi globalny poziom mórz” – powiedział w oświadczeniu dr Dylan Rood, współautor badania z Imperial College London.

Naukowiec porównuje obserwowaną utratę lodu do krwawiącego serca. „Podwyższone tempo topnienia lodu może sygnalizować, że istotne tętnice serca WAIS zostały przerwane. To prowadzi do przyspieszenia przepływu [wód – przyp. red.] do oceanu. Jest to potencjalnie katastrofalne dla przyszłego globalnego poziomu mórz w ocieplającym się świecie. Musimy teraz pilnie ustalić, czy nie jest już za późno, aby zatrzymać krwawienie” – podkreśla dr Rood.

Biegun południowy ociepla się trzy razy szybciej niż reszta globu

Jak wynika z badań nowozelandzkich naukowców sprzed dwóch lat, biegun południowy ociepla się szybciej, niż wcześniej sądzono. Okazuje się, że średnie temperatury w ciągu ostatnich 30 lat wzrosły o 1,8 st. Celsjusza, czyli około trzy razy bardziej niż w pozostałych częściach planety.

W artykule na ten temat podkreślono, że choć na temperatury w regionie wpływa wiele czynników, to emisje CO2 powodowane przez człowieka dominują w tym zakresie. Więcej na ten temat informowaliśmy TUTAJ. Z naszym przeglądem badań naukowych na temat ocieplenia Antarktyki, w tym skutków środowiskowych, zapoznać można się TUTAJ.

_

Całość przytaczanych wyników badań dostępna jest tutaj.

Źródła: Nature Geoscience, Imperial College London, SmogLab

Zdjęcie: Denis Burdin / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.