Udostępnij

Badanie AGH: W Krakowie znacznie czystsze powietrze. Tarnów też zyska na usunięciu „kopciuchów”

18.07.2022

Opublikowane właśnie wyniki badań potwierdzają wpływ spadku liczby kotłów na paliwa stałe na poprawę jakości powietrza w zakresie pyłów PM2,5. Publikacja autorstwa dra Karola Dąbrowskiego z AGH w Krakowie dostarcza analiz na temat stolicy woj. małopolskiego. Wnioski z badań pokazują też, że Tarnów dzięki działaniom antysmogowym może odzyskać czyste powietrze.

“Główny wniosek jest taki, że jakość powietrza w Krakowie znacząco polepszyła się w ostatnich latach. W badaniu wzięliśmy pod uwagę wpływ różnych czynników na poziom zanieczyszczeń. Jak dobrze wiemy, działa tutaj wiele elementów, w tym w szczególności pogoda: czasami mocniej wieje, pada deszcz, jest cieplej lub chłodniej. Nasze badania pokazały dwa główne powiązania poziomu zanieczyszczeń PM2,5: jeden z temperaturą, drugi ze spadkiem ilości kotłów na paliwa stałe” – komentuje dla SmogLabu dr Karol Dąbrowski z Akademii Górniczej-Hutniczej w Krakowie.

Wyniki wspomnianych badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Sustainable Cities and Society”.

Badanie wykazało, że praktyczne zaprzestanie wykorzystywania kotłów na paliwa stałe w Krakowie przyczyniło się do zmniejszenia zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi PM2,5. Ich poziom spadł 40,8(5) µg/m3 w 2018 roku do 26,3(5) µg/m3 w 2020 roku. Zmniejszyła się przy tym liczba dni z przekroczeniami normy dla tego zanieczyszczenia, ze 112 do 66.

Czytaj także: Brytyjscy eksperci chcą ambitnych celów ochrony powietrza. Normy połowę niższe niż w Polsce

Tarnów: powietrze znacząco czystsze po usunięciu „kopciuchów”

Drugim elementem badań była prognoza dotycząca wprowadzenia tych samych ograniczeń w przypadku Tarnowa, również położonego w województwie małopolskim.

“W przypadku Tarnowa dokonaliśmy natomiast predykcji, wykorzystując opracowany przez nas model matematyczny. Gdyby kotły na paliwa stałe zniknęły całkowicie, oczekiwać możemy spadku poziomu zanieczyszczeń pyłami PM2,5 z 30,8(6) µg/m3, ile notowano w 2018 roku, do 14,4(6) µg/m3. Liczba dni powyżej normy spadłaby natomiast ze 118 do 40” – podkreśla dr Dąbrowski, autor omawianej publikacji.

“Trudniej oszacować dokładny efekt eliminacji kotłów w zakresie przewidzianym przez uchwałę antysmogową, która pozwala na wykorzystywanie nowszych urządzeń na paliwa stałe. Według naszego modelu poprawa jakości powietrza powinna być jednak i tak znacząca. Zakładając redukcję niskiej emisji o 50 proc. w stosunku do roku 2018, przewidywana liczba dni powyżej normy spadłaby do 79 dni. Dla redukcji 75 proc. spodziewanych jest natomiast 60 dni powyżej normy” – wylicza dla SmogLabu naukowiec.

Czytaj także: Zaniepokojeni lekarze apelują do małopolskich polityków. W tle tysiące zgonów rocznie

Pyły zawieszone to nie jedyny typ zanieczyszczeń. Samochody i tlenki azotu

Ponadto w modelu opracowanym na AGH w Krakowie wzięto pod uwagę możliwość wyeliminowania ruchu samochodowego. W tym przypadku jednak wpływ na poziom pyłów PM2,5 był znacznie mniejszy. Przy założeniu całkowitego zniknięcia aut, średni poziom zanieczyszczeń PM2.5 w Krakowie spadłby z 40.1(5) µg/m3 do 36.9(5) µg/m3 w sezonie zimowym. W cieplejszej części roku byłaby to natomiast zmiana z 16.8(5) µg/m3 na 15.0(5) µg/m3.

Oczywiście należy pamiętać, że to nie samochody, lecz niska emisja jest głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi (PM) w Polsce. W przypadku samochodów największym problemem są emisje tlenków azotu, które przyczyniają się do zaostrzenia i rozwoju m.in. chorób układu oddechowego. Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska w 2018 roku w Polsce przedwcześnie z powodu ekspozycji na dwutlenek azotu zmarło 1,9 tys. osób.

_

Z całością przytaczanej publikacji można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: JaGra / Shutterstock.com [na zdjęciu Kraków w styczniu 2017 roku]

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.