Udostępnij

Nowy Jork stawia na okienne pompy ciepła. 70 mln dolarów dla mieszkań komunalnych

30.08.2022

70 milionów dolarów trafi do dwóch firm, które rozwiną projekty okiennych pomp ciepła – tak Nowy Jork inwestuje w dekarbonizację mieszkalnictwa. W efekcie w nowojorskich mieszkaniach komunalnych zainstalowanych zostanie 30 tys. urządzeń, które będą mniej szkodzić klimatowi i jakości powietrza.

Władze miasta Nowy Jork ogłosiły niedawno program, w ramach którego wsparta zostanie wymiana źródeł ciepła w budynkach komunalnych.

Dwie firmy, Gradient i Midea America, otrzymały kontrakty warte 70 milionów dolarów. Obejmują one rozwinięcie projektów okiennych pomp ciepła, które mogłyby zastąpić popularne w mieście kotły olejowe i gazowe. Finalnie, w ramach pierwszych kontraktów, zainstalowanych zostanie 30 tys. tego typu urządzeń.

Pompy ciepła montowane w oknach

O co dokładnie chodzi? Okienna pompa ciepła to zminiaturyzowany odpowiednik coraz popularniejszych urządzeń elektrycznych, które to instalowane miałyby być w oknach. Czyli w podobny sposób, w jaki w USA już dziś montowane są klimatyzatory, wykorzystując popularność okien rozsuwanych w górę. Tym samym urządzenie jest dedykowane przede wszystkim mieszkaniom w budynkach wielorodzinnych, np. kamienicach.

Tego rodzaju pompy ciepła, rozwijane we wspomnianych firmach, byłyby proste w montażu i pozwalały m.in. nie ingerować w elewację zabytkowych budynków Nowego Jorku.

W pierwszym etapie Gradient i Midea America dopracują prototypy urządzeń. Jesienią 2023 roku pompy trafią do 60 mieszkań komunalnych. Następnie, po przetestowaniu ich w sezonie zimowym, w 2024 roku w nowojorskich oknach pojawią się setki urządzeń. Łącznie kontrakt obejmuje okres 7 lat, w trakcie których zainstalowane zostaną pozostałe okienne pompy ciepła.

Cena urządzenia, które aktualnie znajduje się w ofercie Gradient, waha się w okolicach 2000 dolarów. To w przybliżeniu 9,5 tys. złotych.

Powietrze, klimat i pompy ciepła

„Czystsze powietrze, większy komfort i bezpieczeństwo, które zapewniają pompy ciepła, mają kluczowe znaczenie dla zdrowia naszych społeczności, a to partnerstwo będzie miało wpływ daleko poza rynek nieruchomości mieszkaniowych, tworząc m.in. zielone miejsca pracy” – powiedziała w oświadczeniu Kizzy Charles-Guzman z Biura ds. Środowiska i Klimatu Burmistrza Nowego Jorku.

Władze miasta deklarują, że ich priorytetem jest zmniejszenie swojego wpływu na klimat. Aktualnie mieszkalnictwo odpowiada za 40 proc. emisji CO2 Nowego Jorku. Średnia dla całego kraju w tym zakresie to natomiast 13 procent.

_

Zdjęcie: Ryan DeBerardinis / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.