Udostępnij

Rząd kapituluje, a opozycja gra pod batutą Kaczyńskiego [OPINIA]

08.09.2022

Coraz dziwniej zachowują się władze Małopolski dążąc do rozmontowania uchwały antysmogowej na ostatniej prostej, tuż przed wejściem w życie najważniejszych zapisów. Próbując rozwikłać nietypowe zachowanie lokalnych polityków trzeba popatrzeć na szerszy obrazek.

Najpierw było śmiesznie, potem strasznie, a dziś zaczyna wyglądać to tragicznie. Był już przekaz o węglu na 200 lat, a także o zbieraniu chrustu. Co dalej? Trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami czy podobnymi szkodliwymi rzeczami, bo Polska musi być ogrzana – powiedział prezes PiS. Tym samym Jarosław Kaczyński dał swoim politykom zielone światło do trucia Polek i Polaków nadchodzącej zimy. O propozycjach wprost nazywanych „Palenie Śmieci+” alarmujemy na łamach SmogLabu od kilku miesięcy.

Skąd nazwa tego programu? Już tłumaczę. Zarząd województwa małopolskiego (to samo dzieje się także w łódzkim) podejmuje próby demontażu uchwały antysmogowej na 3 miesiące przed jej wejściem w życie. Gołym okiem widać, że jest to działanie pozorowane. Wszak od 1 stycznia 2023 r. miały zniknąć jedynie najbardziej trujące, pozaklasowe kopciuchy. Nazywane, nie bez kozery, śmieciuchami. Można w nich bowiem spokojnie spalić wszystko, co akurat mamy pod ręką. Na ich wymianę było 6 lat. Próby zmiany tego terminu są po prostu oficjalnym przyzwoleniem na spalanie śmieci.

Co więcej palenie węglem w kopciuchach jest najmniej efektywne oraz najdroższe. Więc przecież nie może chodzić o to, aby takie horrendalne drogie i niewydajne palenie umożliwić.

Kapitulacja państwa, opozycja w orkiestrze Kaczyńskiego

Do tej wyliczanki dodajmy 11,5 miliarda złotych, które bez kryterium dochodowego rząd rozdaje na prawo i lewo. Równie dobrze mógłby te pieniądze rozrzucać z samolotu nad okręgami wyborczymi, na których aktualnie rządzącym zależy. Dla porównania w programie Czyste Powietrze w ostatnich latach wydano… nieco ponad 3 miliardy złotych.

O tym, że państwo kompletnie nie jest przygotowane do nadchodzącej zimy świadczy też przedłużenie o 2 lata zawieszenia norm jakości dla paliw stałych. Polska Grupa Górnicza właśnie zapowiedziała sprzedaż miału węglowego. Jeszcze niedawno było to zakazane. Nie możemy liczyć też na energię z wiatru, bo rząd zablokował ten sektor w 2016 r. Gdyby nie to, Polska potrzebowałaby 12 mln ton węgla mniej.

Lista energetycznych grzechów sprawujących aktualnie władzę jest dużo dłuższa. Ale trzeba też uczciwie dodać, że opozycja w zasadzie oddaje to przedzimowe starcie walkowerem. Co więcej, zamiast szukać logicznych rozwiązań z ekonomicznymi podstawami, politycy opozycji właśnie zapisali się do orkiestry pod batutą prezesa Kaczyńskiego. Na poziomie Senatu zaproponowali bowiem dopłatę 3 tys. dla… wszystkich. Taka zabawa może kosztować budżet państwa 40 mld złotych. Mam dla opozycji lepszą propozycję, która będzie jeszcze bardziej wytaplana w populistycznym sosie. Spróbujcie państwo zlikwidować płacenie podatków w ogóle. Dlaczego zabierać obywatelom pieniądze, a potem oddawać je pomięte przez trzecią parę rąk?

„Popłoch i panika w Urzędzie Marszałkowskim”

Wrócę jeszcze do kapitulacji na poziomie uchwał antysmogowych. Sytuacja weszła w fazę tragiczną, zarówno dla mieszkańców, jak i samych polityków. Tych pierwszych czekają kolejki do lekarzy, a w dłuższej perspektywie wizyty w kostnicach. Chore, kaszlące dzieci nie robią pewnie na rządzących wrażenia. Część z nich co prawda stoi w szpagacie i nerwowo rozgląda się na swoich kolegów, nie wiedząc, jak interpretować słowa prezesa. Bo przecież równie dobrze można położyć akcent na drugą część zdania Jarosława Kaczyńskiego i nie pozwolić na spalanie szkodliwych substancji.

Jednak zarząd województwa idzie jak walec. Z kronikarskiego obowiązku odnotuję w tym miejscu osoby, które zapisują się mazistą substancją smogowego szlamu na kartach małopolskiej historii. Są to: Witold Kozłowski, Łukasz Smółka, Józef Gawron, Marta Malec-Lech oraz Iwona Gibas. Chcąc wydłużać kluczowe terminy likwidacji śmieciuchów ogłosili oni konsultacje. Ich wynik jest tajemnicą strzeżoną niemal tak dobrze, jak sam prezes partii. Rzeczniczka od 2 dni nie odpowiada na nasze pytania, a na stronach województwa pojawiają się tajemnicze wrzutki. To może świadczyć o tym, że Małopolanie masowo nie zgodzili się na trucie tej zimy.

I tak – mieszkańcy, którzy sprzeciwili się grzebaniu w uchwale zostali zbiorczo nazwani… aktywistami antysmogowymi. To chyba bardziej komplement niż zarzut, choć pewnie nie o to zarządowi chodziło. Wcześniej marszałek województwa nazwał ogłoszone przez siebie konsultacje… sondą internetową. Która absolutnie nie będzie kluczowa, ani rozstrzygająca.

– Wiadomo, „prawdziwi mieszkańcy” idą ramię w ramię z Zarządem województwa, reszta to podejrzany element wywrotowy (…) Ależ popłoch i panika musiała zapanować w Urzędzie Marszałkowskim po konsultacjach, skoro chwytają się tak prymitywnych zagrywek. Ewidentnie nie takiego wyniku się spodziewali – napisał pan Robert, komentując jeden z naszych artykułów. Trudno się z nim nie zgodzić.

Zdjęcie: Shutterstock/Collab Media

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.